Csomát és Turost delegálta az RMDSZ a titkosszolgálatokat felügyelő parlamenti bizottságokba

A román parlament hétfő este titkos szavazással elfogadta a SRI (Román Hírszerző Szolgálat) és a SIE (Külügyi Hírszerző Szolgálat) tevékenységét felügyelő parlamenti bizottságok új összetételét, írja a News.ro. Az RMDSZ továbbra is képviselteti magát mindkét testületben, így folytatja munkáját a belföldi és külföldi hírszerző szolgálatok parlamenti ellenőrzésében. A szövetség először a 2021-es ciklusban delegált tagot a két bizottságba, és most ugyanazok a politikusok kaptak mandátumot: Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője maradt a SRI-bizottság titkára, míg Turos Lóránd, a szenátusi frakció vezetője továbbra is tagja a SIE-bizottságnak.

A Külföldi Hírszerző Szolgálatot ellenőrző testületet Alexandru Muraru (PNL) vezeti, alelnöke Felix Stroe (PSD), titkára Mihai Fifor (PSD), míg a tagok között megtalálható Mircia Chelaru (AUR), Anamaria Gavrilă (POT), Sorin Gheorghe Şipoş (PSD) és az RMDSZ képviseletében Turos Lóránd. A Román Hírszerző Szolgálatot felügyelő bizottság élére Eugen Bejinariu (PSD) került, alelnöke Nicolae Neagu (PNL), titkára pedig Csoma Botond (RMDSZ), aki már az előző ciklusban is ebben a testületben tevékenykedett.

A hírszerző szolgálatok jelentős költségvetési növekedést kaptak az elmúlt években. Míg a 2021-es állami költségvetésben a SRI 2,7 milliárd lejes, a SIE pedig 390 millió lejes keretből gazdálkodott, addig a 2025-ös költségvetésben ezek az összegek drasztikusan megnőttek. A bemutatott költségvetési tervezet szerint a SRI 4,435 milliárd lejt kap, ami 64,3%-os növekedést jelent, a SIE büdzséje pedig több mint kétszeresére emelkedett, 811,7 millió lejre. A legnagyobb növekedést azonban a Speciális Távközlési Szolgálat (STS) kapta, amelynek költségvetése 288%-kal nőtt, elérve a 2,415 milliárd lejt. A Védelmi és Biztonsági Szolgálat (SPP) is 10,5%-os növekedést kapott, így 443,29 millió lejből gazdálkodhat.

Szolgálat2021-es költségvetés (millió lej)2025-ös költségvetés-tervezet (millió lej)Növekedés (%)
SRI (Román Hírszerző Szolgálat)2.7004.435,7+64,3%
SIE (Külügyi Hírszerző Szolgálat)390811,7+108%
STS (Speciális Távközlési Szolgálat)6222.415,2+288%
SPP (Védelmi és Biztonsági Szolgálat)401443,29+10,5%

A hírszerző szolgálatok körül különösen nagy lett a figyelem az elmúlt hónapokban, miután a 2024-es romániai elnökválasztást a titkosszolgálatok jelentéseire hivatkozva érvénytelenítették. Az állítólagos külföldi beavatkozás miatt elrendelt vizsgálatok eddig nem szolgáltattak egyértelmű bizonyítékokat, így továbbra is kérdéses, hogy valóban történt-e manipuláció. Ugyanakkor arról is egyre több információ lát napvilágot, hogy a jelenleg is legnagyobb támogatottsággal rendelkező jelölt, Călin Georgescu tulajdonképpen a titkosszolgálatok bizonyos csoportosulásainak a támogatását élvezi. Kérdés, hogy elrendelnek-e kivizsgálást, kérnek-e jelentést a következő hetekben az ügyben a frissen alakult parlamenti bizottságok.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!