Visszarendeződik a 2022-es állapot: USR mentesült a koalíció, és vasárnap nevesítik a miniszterelnök-jelöltet

2024. december 21. – 13:22

Másolás

Vágólapra másolva

Már látszik a fény az alagút végén, bár még nincs minden leszögezve a koalíciós tárgyalásokban; a PSD, a PNL és az RMDSZ egyezkedése a kormányalakításról és a minisztériumok elosztásáról még nem hozott végső megállapodást. Kiemelt kérdés a fejlesztési minisztérium sorsa, amely mindhárom párt számára stratégiai fontosságú. Eközben az elnökválasztási kampány körvonalai is formálódnak, és egyre gyakrabban merül fel Crin Antonescu, a PNL egykori vezetőjének neve, mint a koalíció lehetséges közös jelöltje.

A legfrissebb hírek szerint szombat délelőtt a PSD, a PNL és az RMDSZ ismét összeültek, hogy folytassák az egyeztetéseket a kormányzati pozíciók elosztásáról. A cél az, hogy még a hétvégén véglegesítsék az új kormány névsorát, hogy hétfőn, december 23-án a miniszterek parlamenti meghallgatása is megtörténhessen. A tervek szerint a kormány beiktatására még karácsony előtt sor kerülhet.

Péntek esti tárgyalások: hárompárti egyezség született, az USR-t kizárták

Péntek este kezdődtek újra a tárgyalások, miután korábban a PSD azzal fenyegetőzött, hogy kivonul a koalícióból. A megbeszélések három fő feltétel körül zajlottak: közös elnökjelölt kiválasztása a három párt részéről, a következő kormány által elfogadandó megszorító intézkedéseket tartalmazó „saláta-törvény” támogatása, valamint egy „nem támadási paktum” megkötése a PSD és a PNL között.

Sorin Grindeanu volt az, aki határozottan elutasította az USR kormányba való bevonását, mondván, hogy a párt állandóan kritizálja a szociáldemokratákat és a liberálisokat is, ami megnehezíti az együttműködést. Az USR részéről Cătălin Drulă szerint a PSD és a PNL már titokban megegyezett a kormányalakításról, és Klaus Iohannis elvárása, hogy a kormány karácsonyig felálljon, teljesülni fog.

Elena Lasconi a Digi 24 műsorában reflektált a fejleményekre. Szerinte a pártot szándékosan hagyták ki a koalíciós tárgyalásokból, mert a PSD és a PNL nem akarja őket a kormányban látni. Lasconi állítja, hogy az USR nyitott volt a tárgyalásokra és konkrét reformjavaslatokkal érkezett, de ezeket a többi párt figyelmen kívül hagyta. Szerinte a PSD és a PNL előre megállapodott, hogy kizárják az USR-t, és ezzel torz képet próbálnak festeni róluk, mintha nem lennének hajlandók a kormányzásra.

Szombat délelőtt: már a minisztériumokat osztogatják

Miután a három legfontosabb elméleti és elvi dolgokban megegyeztek pénteken este, a szombati folytatáson már sokkal gyakorlatibb kérdésekről kellett tárgyalni.

A minisztériumok elosztásáról kiszivárgott információk szerint a PSD megtarthatja a korábbi Ciucă–Ciolacu-kormányban birtokolt fontos tárcák többségét, így például a védelmi, mezőgazdasági, szállítási, az egészségügyi és a digitalizációért felelős minisztériumokat.

A PNL számára maradhat a belügyminisztérium, az oktatásügy, az energetikai és a külügyi tárcák. A pénzügyminisztérium és az igazságügyi minisztérium esetében még vita zajlik, de egyes források szerint ezek is a PNL-hez kerülhetnek. Az RMDSZ három minisztériumot kaphat: a fejlesztési, a környezetvédelmi és a kulturális tárcákat, vagyis Cseke-Tánczos Kelemen kerülne be a kormányba, mindhárom politikusnak van előzetes tapasztalata ezeknek a tárcáknak az élén.

Ezen felül Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes is volna, mint az előző, félbeszakadt tárgyalásokon kiderült, mindegyik kormányfőhelyettesnek vinnie kell egy minisztériumot is.

Már megint a fejlesztési minisztérium miatt van a legnagyobb vita

Az eddig kiszivárgott információk alapján a minisztériumot az RMDSZ szeretné visszavenni, ahogy a Ciucă-kormányban is az ő irányításuk alatt állt, és a koalíciós partnerek egyébként elismerték, hogy Cseke Attila remekül végezte a dolgát. Ugyanakkor a PSD és a PNL részéről is komoly nyomás nehezedik a koalíciós asztalra, mivel mindkét pártban erős a belső igény a minisztérium megszerzésére.

A fejlesztési minisztérium különösen fontos, mert az országos és uniós fejlesztési források elosztása itt történik, ami kulcsfontosságú a helyi önkormányzatok támogatásában. Ezért mind a PSD, mind a PNL részéről a helyi polgármesterek és megyei tanácselnökök nyomást gyakorolnak, hogy saját pártjuk birtokolja ezt a tárcát, ami komoly politikai és gazdasági eszközt jelentene számukra.

Paul Stănescu, a PSD főtitkára a mai nyilatkozataiban arra utalt, hogy a fejlesztési minisztérium körüli vita még nem zárult le, és hozzátette, hogy ez az egyik olyan kérdés, amely akadályozza a végső megállapodás megszületését. Ugyanakkor azt is elmondta, hogy a PSD hajlandó lehet kompromisszumra, ha ez elősegíti a gyors kormányalakítást.

Összességében, bár az RMDSZ esélyes arra, hogy megtartsa a fejlesztési minisztériumot, a PSD és a PNL ambíciói miatt még mindig képlékeny, ki fogja végül irányítani ezt a kulcsfontosságú tárcát.

Marcel Ciolacu, a korábbi hírekkel ellentétben, mégis vállalná a kormányfői munkát tovább is

Többféle hír szivárgott ki az elmúlt napokban a sajtóba. hol arról, hogy Ciolacu nem akar már miniszterelnök lenni, hol arról, hogy bedobják Bolojant, mert ez a kormány úgyis csak az elnökválasztásig bírja ki, utána váltás lesz. Mindezek tetejébe Marcel Ciolacu csütörtökön váratlanul bejelentette: a PSD kilép a kormánykoalícióból. Végül Ciolacu marad a miniszterelnöknek, állítólag párttársai győzték őt meg a maradásról. A kormányfői tisztség hivatalos jelölése vasárnapra várható, miután Klaus Iohannis államfő konzultált a pártok képviselőivel.

A PSD fenyegetése, hogy kilép a kormánykoalícióból egyébként azután történt, hogy a PNL vezetése úgy döntött, hajlandó lenne hagyni, hogy a PSD egyedül alakítson kormányt, mivel Ciolacu nem akarta elfogadni a közszférában dolgozók bérének és nyugdíjainak befagyasztásáról szóló sürgősségi rendeletet. Ez a döntés rendkívül fontos, mivel az ország költségvetési hiánya 2025-re elérheti a GDP 8,5%-át, ami súlyos gazdasági következményekkel járhat, beleértve a hitelminősítések rontását és a hitelkamatok növekedését.

A PSD kilépési szándékának bejelentésével Ciolacu lépéselőnybe került, mivel ezzel elhárította annak a veszélyét, hogy a PNL teljes felelősséget hárítson rá a költségvetési megszorításokért. Elemzők szerint ez a döntés Ciolacu politikai túlélését szolgálta, noha párton belül nem konzultált előzetesen.

Crin Antonescu, mint közös jelölt?

A tárgyalások során a PSD és a PNL jövőbeli együttműködését tovább bonyolítja a közelgő elnökválasztási kampány. Egyes források szerint felmerült, hogy Crin Antonescu, a PNL korábbi elnöke lehetne a koalíció közös államfőjelöltje. Ezt az ötletet Kelemen Hunor dobta be először, majd Sorin Grindeanu, a PSD alelnöke is támogatta. Ezzel párhuzamosan a PNL-n belül is átrendeződés indult el, Hubert Thuma és más vezetők támogatásával Antonescu neve erősödni látszik, ami gyengítheti Ilie Bolojan pozícióját a párton belül.

A politikai háttéralkuk azt mutatják, hogy a koalíció számára nemcsak a kormányalakítás a tét, hanem a különböző pártokon belüli pozíciók is billeghetnek. Hogy miért éppen Crin Antonescu nevét húzták ki a zsákból, rejtély, a volt liberális elnök többször csúfosan leszerepelt a nagypolitikai színpadon, nem beszélve arról, hogy angol nyelvtudása és tárgyalási készségei köznevetség tárgya voltak. Antonescu 2009 és 2014 között töltötte be az elnöki tisztséget a PNL-ben, és ő volt az, aki jelentős szerepet játszott a PSD-vel való politikai együttműködés kialakításában, amelynek eredményeként létrejött a Szociálliberális Unió (USL). Az USL céljai között szerepelt az akkori elnök, Traian Băsescu eltávolítása a hatalomból.

2012 nyarán, miután Traian Băsescu államfőt felfüggesztették hivatalából, július 10-től augusztus 27-ig Antonescu látta el ideiglenesen Románia elnöki tisztségét. Megbízatása alatt az ország az elnök leváltásáról szóló népszavazást tartott, amely végül érvénytelen lett az alacsony részvételi arány miatt. Antonescu augusztus 27-én adta vissza az elnöki hatásköröket Băsescunak, amikor a népszavazás eredményét hivatalosan is kihirdették. 2014-ben, azzal párhuzamosan, hogy Iohannis fulminánsan felfelé ívelő pályát futott be a liberális párton belül, Antonescu visszavonult a politikai életből, sokak számára teljesen érthetetlenül.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!