Patthelyzet: Ciolacu bejelentette a PSD kivonulását a koalícióból
Marcel Ciolacu, a PSD elnöke csütörtökön bejelentette, hogy pártja kivonul a kormánykoalícióból, de támogatni fog egy jobboldali kormányt a Parlamentben. „Méltósággal távozunk a tárgyalóasztaltól, de nem futunk el a felelősség elől. Támogatni fogjuk egy jobboldali kormány megalakulását, mert az országnak sürgősen szüksége van egy működőképes kormányra, amely a következő elnökválasztásokig irányítani tudja” – jelentette ki Ciolacu.
A PSD döntése azt jelenti, hogy a jelenlegi kormánykoalíció, amelyben a PSD, a PNL, az RMDSZ és az USR venne részt, szétesett.
A PNL, az RMDSZ és az USR együtt nem rendelkezik parlamenti többséggel, így egy kisebbségi kormány megalakulása várható. A PSD parlamenti frakciója nélkül (122 képviselő, 71 szenátor) egyik oldal sem képes stabil koalíciót kialakítani.
Ciolacu hangsúlyozta, hogy pártja nem vállalja azokat a népszerűtlen intézkedéseket, amelyeket a jelenlegi gazdasági helyzet indokolttá tesz. Marcel Boloș pénzügyminiszter korábban bejelentette, hogy az új kormánynak szükséges lesz befagyasztani a közalkalmazotti béreket és a nyugdíjakat, amit Ciolacu kormányfőként elutasított.
A PSD akár már hétfőn megszavazná a parlamentben a PNL, az USR és az RMDSZ koalíciójának kormányát
Ciolacu később a Buzău megyei munkalátogatásán kijelentette azt is, hogy a PSD „fenntartások nélkül” támogatni fog egy kisebbségi jobboldali kormányt a parlamentben, „nem föltétlenül szeretetből”, hanem azért, mert Romániának politikai stabilitásra van szüksége.
A miniszterelnök elmondta, hogy a nemzetközi pénzintézeteket nem a román gazdaság jelenlegi állapota aggasztja, sokkal inkább a gazdaság kilátásai a kormányalakítási tárgyalások elhúzódása és a jövő évi költségvetés elfogadásának elmulasztása miatt. „A következő napokban elválik, hogy a már korábban is kormányzó három jobboldali párt hogyan tudja majd lezárni a tárgyalásokat. És ahogy már nyilvánosan is bejelentettük: a PSD megszavazza majd ezt a jobboldali kormányt, nem feltétlenül szeretetből (...). Romániának politikai stabilitásra van szüksége” – nyilatkozta Ciolacu.
Hangsúlyozta, hogy a PSD széleskörű Európa-barát koalíciót szeretett volna, de a tárgyalópartnerek egy része támadta őket. Elsőként szerinte az elnökválasztásra készülő Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) kezdte a vádaskodásokat. Mint mondta, a párttársaival együtt megelégelte, hogy egyes tárgyalópartnerek 'bemocskolódásként' élik meg azt, hogy egy asztalhoz kénytelenek ülni a szociáldemokratákkal. Ciolacu hozzátette, hogy a PSD akár már hétfőn megszavazná a parlamentben a PNL, az USR és az RMDSZ koalíciójának kormányát.
Az USR követelései és a koalíció szétesésének háttere
Ciolacu a koalíciós partnereket hibáztatta a kormányzás ellehetetlenülése miatt. „Nem lehet tartósan együttműködni olyan partnerekkel, akik képtelenek túllépni saját ideológiai kliséiken és önérzetükön. Egyesek kettős beszédet folytatnak: mást mondanak a tárgyalóasztalnál és mást a sajtó előtt” – írta a PSD elnöke. Bár közvetlenül nem említett neveket, egyértelmű utalásokat tett az USR-re és Elena Lasconi ultimátumára.
Az USR vezetője, Elena Lasconi korábban nyolcpontos ultimátumot adott a koalíciós partnereknek, amelyben többek között Klaus Iohannis december 21-i lemondását és a költségvetés sürgős elfogadását követelte. Az USR továbbá a titkosszolgálatok vezetőinek leváltását és az alkotmánybíróság reformját is elvárta. Az ultimátum után Lasconi kijelentette, hogy pártja hétfőig vár választ a követelésekre, különben nem vesz részt tovább a kormányalakítási folyamatban.
A Digi 24 forrásai szerint azonban a liberálisok is töltögették Marcel Ciolacu poharát, amíg az végül csordultig telt. Ilie Bolojan, a Nemzeti Liberális Párt ideiglenes elnöke előzőleg azt nyilatkozta, hogy nem biztos Marcel Ciolacu a legjobb döntés a kormány élére. Egy másik liberális, Cipirian Ciucu pedig egy másik interjúban azt mondta, hogy az USR nem akarja bemocskolni magát a PSD stílusával, a PNL pedig lehet, hogy inkább ellenzékbe kellene maradjanak, hogy a szociáldemokraták kisebbségi kormányzásba kényszerüljenek, mint ami most fordítva esedékes lehet.
A PSD kivonulásával ugyanis súlyos politikai patthelyzet állt elő. A jelenlegi gazdasági és politikai válság közepette Románia egy instabil kisebbségi kormány felé tart, miközben a koalíciós pártok képtelenek egymással együttműködni. A PSD döntése ugyan ideiglenesen lehetővé teheti egy jobboldali kormány megalakulását, de a parlamenti többség hiánya miatt kérdéses, hogy egy ilyen kormány meddig tudná ellátni a feladatait.
USR: A PSD és Marcel Ciolacu megfutamodnak a kormányzás felelőssége elől
A jelenlegi „költségvetési katasztrófa” közepette a Szociáldemokrata Párt (PSD) megfutamodik a kormányzás felelőssége elől – jelentette ki csütörtökön a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) sajtószóvivője. Cristina Prună Marcel Ciolacu PSD-elnöknek arra korábbi bejelentésére reagált, hogy a pártja kivonul a koalíciós tárgyalásokról.
A szóvivő hozzátette, az USR vezetősége rövidesen összeül megvitatni a miniszterelnök bejelentése nyomán előállt helyzetet. Prună ugyanakkor rámutatott, hogy az országnak változatlanul reformokra van szüksége, csökkenteni kell a kiadásokat, és nem szabad adóemeléseket bevezetni, mert ez még nagyobb terhet róna a tisztességesen dolgozó emberekre.
Az USR közpolitikákért felelős szakpolitikusa, Cristian Ghinea is bírálta Marcel Ciolacut, amiért „fogja a játékait és távozik”, 9 százalékos költségvetési hiányt és „számos kifizetetlen számlát” hagyva maga után.
Kelemen Hunor felhívást intézett a koalíciós partnerekhez, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök felhívást intézett csütörtökön a koalíciós partnerekhez, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz. „Arra kérem a koalíciós partnereket, hogy vegyenek egy lavór hideg vizet, mártsák bele a lábukat, nyugodjanak meg, és holnap folytassuk a tárgyalásokat” – reagált az Agerpres megkeresésére Kelemen Hunor, miután Marcel Ciolacu miniszterelnök bejelentette, hogy a PSD kivonul a koalíciós tárgyalásokról.
A szövetségi elnök szerint a négypárti – PSD, PNL, USR, RMDSZ – koalíció jelenti az egyetlen jó megoldást az ország számára, minden más variáns haszontalan, nem járulna hozzá az ország problémáinak megoldásához.
Marcel Ciolacunak arról a kijelentéséről, amelyben a kormányfő a tárgyalópartnerei bírálataira panaszkodott, Kelemen kijelentette: az elmúlt napok egyeztetései „nagyon nehezek, olykor egyenesen kemények” voltak, de mindenkinek le kell nyugodnia, és folytatni kell az tárgyalásokat. „Itt nem egyik vagy másik pártról és nem egókról van szó, hanem az állampolgárokról, az országunkról” – hangsúlyozta.
Iohannis: Ez nem a veszekedés ideje
Klaus Iohannis államfő a következő kormány megalakításáról szóló sikertelen tárgyalásokra úgy reagált, Románia nagyon bonyolult helyzetben van, van egy határháború, vannak hibrid támadások, amelyek a választások elmaradásához vezettek. „A legutolsó dolog, amire Romániának szüksége van, az egy kormány- és parlamenti válság. Ezt mindenáron el kell kerülni. Tekintettel az elmúlt órákban tett néhány nyilvános nyilatkozatra, minden politikai vezetőhöz és párthoz fordulok. Ez nem a kicsinyes veszekedések ideje. Itt az ideje, hogy tárgyalóasztalhoz üljünk és tárgyalásokat folytassunk, hogy minél hamarabb kormányt alakítsunk” – mondta Iohannis elnök.
„Nagyon gyorsan konzultációkat fogok összehívni, hogy lássuk, hogyan haladunk ebben a törekvésben. Nem akarok egyik vagy másik vezetőt ráerőltetni a pártokra. Nem akarok leckéket adni arról, hogyan kell többséget alkotni” – tette hozzá az elnök. Hangsúlyozta, hogy ezekre a konzultációkra mindenképpen sor kerül még karácsony előtt.
Arra a kérdésre, hogy Romániát fenyegeti-e az előrehozott választások veszélye, Iohannis azt mondta, „reméli, hogy a bölcsesség győzedelmeskedik”.
Iohannis azt mondta, nem akarja meghatározni, kik a bűnösök a tárgyalások jelenlegi visszaeséséért, de a politikai vezetőknek „meg kell érteniük, hogy a tét sokkal nagyobb, mint néhány pártalku”.
Bolojan: Romániának sürgősen új kormányra van szüksége, és ehhez a PNL továbbra is hozzá kíván járulni
A PNL sajtóirodájának csütörtöki közleménye szerint a pártelnök felhívta a figyelmet arra, hogy az ország eddig is nehéz helyzetben volt, és a kormányalakítás kudarcának árát a polgárok fogják megfizetni. Ezért Romániának sürgősen új kormányra van szüksége, amelyik felelősségteljes költségvetést dolgoz ki, a gazdaság növekedését ösztönző intézkedéseket hoz, és továbbra is hatékonyan felhasználja az európai forrásokat. „A PNL kész ebben felelősséget vállalni” – idézte a közlemény Ilie Bolojant, a PNL ügyvivő elnökét.
Az AUR is készen áll a kormányzásra
„Mi, az AUR, megbízhatóak vagyunk. Mivel a PSD visszavonult a tárgyalásokról, sürgősen meg fogjuk vitatni az AUR-on belül a kormányzás vállalását. Biztosítjuk euro-atlanti partnereinket, hogy Románia tiszteletben tartja vállalásait, és a jövőbeli politikák összhangban lesznek az olasz közép-jobb párttal” – írta Simion az X közösségi platformon.
Politikai elemző Ciolacu bejelentéséről: mélyül a válság, a PNL-re hárul a kormányzás teljes felelőssége
Cristian Pîrvulescu politikai elemző szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonulása a koalíciós tárgyalásokról tovább mélyíti a válságot, és a Nemzeti Liberális Pártra hárul majd a kormányzás teljes felelősség a következő hónapokban, amiért nagy árat kell majd fizetnie.
A politológus az Agerpresnek nyilatkozva elmondta, hogy a PSD várhatóan saját jelöltet fog indítani az elnökválasztáson, és addig egy átmeneti kisebbségi kormányt támogat. Ezzel pedig a kormányzás teljes felelősségét a PNL-re és Klaus Iohannis államfőre hárítja. Így a liberálisok kénytelenek lesznek továbbra is arra a Iohannisra támaszkodni, akinek a lemondása a Mentsétek meg Románia Szövetség (USR) kormányra lépésének egyik feltétele – magyarázta.
Az elemző szerint nem föltétlenül Marcel Ciolacu lesz a PSD államelnökjelöltje, de a fejlemények függvényében ezt sem zárta ki. Egyértelműnek nevezte, hogy a szociáldemokraták csak az elnökválasztásig készülnek egy átmeneti kisebbségi kormányt támogatni, és az új államfő hivatalba lépése után lehet majd egy nagy támogatottságú kormányt alakítani. „Az eddig körvonalazódó kormány egy olyan konjunktúra eredménye lett volna, amelyet az USR kampánycélokra használt fel. A PSD kivonulása a koalíciós tárgyalásokról ugyanúgy kampánycélokat szolgál” – vélekedett Pîrvulescu.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!