Döntő házként elfogadta a képviselőház az új erdőtörvényt

2024. december 17. – 16:25

Másolás

Vágólapra másolva

Döntő házként elfogadta kedden a képviselőház az erdőtörvény tervezetét, amely az erdőgazdálkodást, az erdészeti szabályozások betartásának ellenőrzését, a törvényszegések szankcionálását szabályozza, és jogi keretet teremt az illegális fakivágások elleni digitalizált intézkedéseknek.

Az erdőtörvény előírja többek között, hogy az erdei utakat kamerákkal kell megfigyelni a lopások és illegális fakitermelés megakadályozására. Szabályozza továbbá a büntetések és az óvintézkedések rendszerét, az illegálisan kitermelt fa és a szállítására használt eszközök elkobzását, az integrált erdészeti információs rendszerhez való hozzáférés felfüggesztését, illetve az olyan fából készült termékek forgalomból való kivonását és azonnali visszahívását, amelynek kitermelésekor bűncselekmény történt.

A jogszabály két erdészeti bűncselekmény új fogalmát vezeti be: az erdőgazdálkodással kapcsolatos informatikai adatok meghamisítása és a hamis informatikai nyilatkozattétel 1-5 év szabadságvesztéssel büntetendő.

Az erdőtörvény ugyanakkor előírja az erdők országos jegyzékének (RFN) létrehozását. A jegyzékben minden romániai erdőtulajdonos szerepelni fog, és áttekinthetővé teszi az intézmények számára az engedélyeztetésekkel, ellenőrzésekkel és jelentésekkel kapcsolatos adatokat; ugyanakkor előírja az Országos Erdészeti Tanács létrehozását is, amely az erdészeti személyzet szakmai etikai szabályainak betartását és szakmai színvonalát ellenőrzi majd.

A tervezet különbséget tesz 10 hektárnál kisebb, illetve 10 hektárnál nagyobb erdőbirtokok között, és megszabja ezek tulajdonosainak jogait és kötelességeit.

Megnő azoknak a területeknek a kiterjedése a natúrparkokban és a természetvédelmi területeken, ahol tilos a tarvágás, és bevezetik az „öregedési szigetek” fogalmát. Ezek a legalább egy hektáros erdőterületek, amelyek szerepe a biodiverzitás megőrzése lesz, ezért védettek a fakivágástól.

Az erdőhasználati kategóriába sorolhatósághoz a minimális felület 2,5 hektárról 5 hektárra nő.

Az új erdőtörvény bevezeti az agroerdészet fogalmát, ami azt jelenti, hogy a mezőgazdasági földterületeket könnyebb lesz beerdősíteni. Ugyanakkor pénzügyi kompenzációt biztosít az állami költségvetésből az erdei élőhelyek biológiai sokféleségének megőrzésével járó korlátozások és hátrányok ellensúlyozására.

A jogszabály lehetővé teszi minden állampolgár számára, hogy az ország bármely erdejében sétáljon vagy kerékpározzon.

Célja az erdők egészségügyi, oktatási, idegenforgalmi és rekreációs szerepének megerősítése, többek között azáltal, hogy előírja: a városokat erdőgyűrűvel veszik körül és növelik az erdők által borított területek nagyságát.

A jogszabály elfogadásakor Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter kijelentette, hogy 15 év után a parlament végre új kezdetet teremt az erdőgazdálkodásban. Emlékeztetett, hogy az erdőtörvény elfogadása az országos helyreállítási terv (PNRR) része, és egy olyan gazdasági ágazatot szabályoz, amely a GDP 3,5 százalékát teszi ki.

A tervezetet a szenátus korábban már elfogadta, a képviselőház döntő házként szavazott róla. A törvény akkor lép életbe, ha az államfő kihirdeti.

Diana Buzoianu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, aki korábban élesen bírálta a kormány tervezetét, Facebook-oldalán most úgy értékelt, hogy az elfogadott változat, bár nem tökéletes, de több olyan reformot tartalmaz, amelyet évek óta kér a civil szféra és a szakértők. Ilyen többek között az erdőkbe való szabad bejárás, a városok körüli „zöld körgyűrű” védelme, az öreg fák védelme, a lopott fát szállító teherautók elkobzása, világos erdősítési célok, korszerű jelölés bevezetése, sorolta.

Az RMDSZ közleménye azt emelte ki, hogy az új erdőtörvénybe a szövetség javaslatára bekerült az, hogy a kibocsátási kvótákból befolyt összegekből az erdőtulajdonosoknak támogatást kell biztosítani, elismerve az erdők szénmegkötő szerepét, az üzemtervek érvényességének 20 évre növelése (kivéve a nyár, fűz és más gyorsan növő fajok esetében, amikor az üzemtervek 5 vagy 10 évre készülnek), az, hogy a legfeljebb 30 hektáros erdőterületek tulajdonosai a hagyatéki eljárás lefolytatása nélkül is kitermelhessék a fát egy erdészettel kötött szerződés alapján, hogy a védett erdők tulajdonosainak jár a kitermelési korlátozások utáni kompenzáció arra a periódusra is, amikor a kormány nem fogadta el az ehhez szükséges határozatot, de az Európai Bizottság jóváhagyta a támogatási programot. Emellett a szövetség javaslatára az új törvény lehetőséget biztosít az erdészeteknek, hogy a profitadójuk 10%-át az erdészeti oktatást biztosító intézményeknek ajánlják fel.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!