Az elnökválasztás második fordulójának versenyzőit elemezte Cristian Pîrvulescu politológus
Közeledik a romániai elnökválasztás fináléja, az utóbbi hetekben a hírek elenyésző százaléka nem szólt a közeledő voksolásról, a pártok támogatottságáról vagy az államfő jelöltekről. Az első forduló után igyekeztek mindent kideríteni a legionárius kötődésű Călin Georgescuról, akit eddig alig ismerhetett az ország: még a szakembereket is meglepte a független jelölt népszerűsége. Cristian Pîrvulescu politológus szerint az összecsapás nem csupán politikai, hanem ideológiai fronton is éles, hiszen egy, a konspirációkra építő, nacionalista jelölt áll szemben egy demokratikus értékeket képviselő politikussal, Elena Lasconi személyében.
Cristian Pîrvulescu politológust, a bukaresti Nemzeti Politikatudományi és Közigazgatási Egyetem professzorát a News.ro kérdezte a két elnökjelöltről. Úgy látja, hogy Călin Georgescu egy konspirációs elméletekben hívő, nacionalista és nyugatellenes politikus, aki félrevezető módon használja például a szuverenitás fogalmát. Georgescu narratívája szerint Románia elvesztette önállóságát, és ezt az érzést a koronavírus-járvány idején elterjedt összeesküvés-elméletekre építve igyekszik erősíteni.
A politológus úgy véli, a független elnökjelölt szavazótáborát főként azok alkotják, akik frusztráltak az Európai Unióval szemben, és radikális vallási nézetekkel rendelkeznek. Ez a tábor nagyrészt férfiakból áll, akik között gyakran megjelenik a „toxikus maszkulinitás” mintája, és akik egy olyan rendszert szeretnének, amiben a nők alárendelt szerepet töltenek be.
A választási kampány során a román hírszerzés által közzétett jelentések rávilágítottak arra, hogy Georgescu támogatói hálózata jelentős részben az online térben épült ki. A jelentések szerint több mint 25 ezer TikTok-fiókot aktiváltak közvetlenül a választások előtt, aminek a célja Georgescu népszerűsítése és az ellenfelek lejáratása volt. Ezek közül sok fiók már 2016-ban létrejött, és mostanáig alig mutattak aktivitást.
Elena Lasconi ezzel szemben egykori újságíróként, az USR színeiben lép pályára, és minden pro-európai párt – köztük a PSD – támogatását élvezi. Bár politikai karrierje csak 2018-ban indult, a kampány során bebizonyította, hogy képes tanulni, alkalmazkodni, és megfelelő vezetője lehet egy demokratikus Romániának – tette hozzá a politológus. Lasconi kampányát azonban jelentősen megnehezíti a személye ellen intézett támadások sora, és az LMBTQ-közösséget támogató álláspontja is.
Nemzetközi aggályok
Az orosz beavatkozás lehetősége komoly aggodalmat keltett mind Romániában, mind a nyugati szövetségesek körében. Az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztériuma élesen bírálta a romániai választások integritásának aláásását célzó orosz kibertevékenységeket. Washington figyelmeztette Romániát a Nyugattól való esetleges eltávolodás súlyos következményeire, amelyek az ország NATO-beli hitelességét és gazdasági együttműködéseit is veszélybe sodorhatják.
A jelentések szerint több mint 85 ezer kibertámadás érte a román választási infrastruktúrát. Ezek célja az adatok manipulálása és a választási folyamat megzavarása volt. Klaus Iohannis szerdán elrendelte a releváns dokumentumok titkosításának feloldását, hogy átláthatóbbá tegye a helyzetet.
A második forduló közeledtével egyre több politikus áll ki Elena Lasconi mellett, eddig már Maia Sandu és Emmanuel Macron is kifejezte támogatását a nyugatbarát elnökjelölt iránt.
A második forduló tétje: Európa-pártiság vagy elszigetelődés
A második forduló nem csupán két jelölt, hanem két eltérő jövőkép összecsapása is – mondta Cristian Pîrvulescu. Míg Georgescu az euroszkeptikus és nacionalista szavazók támogatását élvezi, addig Lasconi a nyugatbarát, demokratikus értékek híveit próbálja maga mellé állítani.
A választások tétje rendkívül magas, hiszen nemcsak a következő elnök személyéről döntenek, hanem Románia európai és nemzetközi pozíciójáról is. A kampány során előtérbe kerültek az LMBTQ-jogok, a demokrácia helyzete és az orosz befolyás kérdése tovább élezi a feszültségeket, miközben a választópolgárok a politikai polarizáció közepette próbálnak dönteni.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!