Az Európai Parlamentben is megvitatják a TikTok befolyását a román elnökválasztásra
Meghallgatják jövő kedden, december 3-án az Európai Parlamentben a TikTok képviselőit a romániai elnökválasztással kapcsolatban közölte Dan Nica, a Szociáldemokrata Párt EP-képviselője.
„A meghallgatás fontos lépés az átláthatóság és az elszámoltathatóság felé, bízunk a romániai és az európai demokrácia védelmét szolgáló egyértelmű intézkedésekben. Egy dolog világos: a demokrácia nem lehet alku tárgya” tette hozzá a politikus. Dan Nica az EP szerdai strasbourgi plenáris ülésén kérte fel Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság (EB) elnökét, és a Biztosok Kollégiumát, hogy foglaljanak állást az elnökválasztás első fordulójának külföldi beavatkozása ügyében.
A jelenleg újra és újra napirendre kerülő közösségi média platformra irányuló figyelmet Călin Georgescu elnökjelölt online kampánya kezdeményezte. Az választás első fordulója óta Georgescu neve lassan összenőtt a videómegosztó portáléval. Az alábbiakban összefoglaljuk, mi történt eddig:
Ahogy erről beszámoltunk, a független jelölt – nemzeti szimbólumokban és radikális nézetekben gazdag – politikai kampányát szinte kizárólag a TikTokon folytatta le, amelynek köszönhetően meglepő sikereket ért el az első fordulóban.
Ennek a fejleménynek a kibontakozásában közrejátszott a tény is, miszerint Románia az Európai Unión belül lakosságarányosan a legtöbb TikTok-felhasználóval rendelkező ország, nem kevesebb mint 9 millió nyilvántartott fiókkal.
A választási eredmények befolyásolásának gyanúja miatt kedden, november 26-án az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) felkérte az Európai Bizottságot, hogy vizsgálja ki a TikTok romániai tevékenységét. A testület álláspontja szerint a közösségimédia-platform a saját közösségi alapelveit megszegve engedélyezte Călin Georgescu független elnökjelölt politikai hirdetéseit, szembemenve saját alapelveikkel.
Mint kiderült, bár hivatalosan a TikTok nem fogadja el a politikai reklámokat, az Expert Forum szerint ez csak elméletben van így. Gyakorlatban sok fiók „szórakoztató tartalomként” tünteti fel magát, miközben valójában politikai propagandát közöl. Ezeknek a fiókoknak ellenőrzése messze nem elég átfogó, nem lehet tudni, hogy kik állnak mögöttük, elérésük mégis kimagasló.
Emellett pedig több tiktoker is beismerte, hogy fizetett tartalmakkal népszerűsítették a független jelöltet a platformon. A közösségi irányelveket ravaszul megkerülő kampányfogásban az influenszerek két hashtag használatával juttatták el a videóikat a tömegekhez, amiben a választásról beszélnek. Ezeknek a tartalmaknak a kommentszekciói teret adtak a Georgescut támogató botok megjelenésének.
Ezt követően pedig már arról értesültünk, hogy Pavel Popescu, a Román Országos Távközlési Hatóság (ANCOM) alelnöke bejelentette, hogy hivatalos eljárás keretein belül indítványozza a TikTok felfüggesztését Romániában. Ettől a kijelentésétől utólag elhatárolódott, túlzásnak, szigorúan személyes véleménynek titulálta azt.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) csütörtöki ülése után megállapította, hogy kibertámadással próbálták meg befolyásolni a romániai elnökválasztás folyamatát, mivel az egyik jelöltet kiemelt figyelemben részesítette a kínai videómegosztó portál, azáltal, hogy nem követelte meg tőle a az Állandó Választási Hatóság által kiadott egyedi azonosító kódok feltüntetését.
Erre a megállapításra a TikTok sajtóközleményében kifejtette, hogy pontatlanok és félrevezetőek a CSAT kijelentései, ugyanis szigorúan betartatják a választási félretájékoztatás és a félrevezető magatartás elleni közösségi alapelveiket, nem fogadnak el fizetett politikai hirdetéseket, és mindenkitől megkövetelik a platform szabályainak tiszteletben tartását.
Hogy a platformra vonatkozó információk közül mi igaz, azt kedden, az Európai Parlament Belső Piaci és Fogyasztóvédelmi Bizottsága fogja kideríteni.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!