Kelet versus Nyugat harca rajzolódott ki a romániai államfőválasztás első fordulójából

2024. november 25. – 13:38

Kelet versus Nyugat harca rajzolódott ki a romániai államfőválasztás első fordulójából
Szavazás előtt a szavazólapot nézi egy választó – Fotó: Andreea Campeanu / Reuters

Másolás

Vágólapra másolva

Románia feje tetejére állt az elnökválasztás első fordulójában: a TikTok-kampánnyal taroló Călin Georgescu és a diaszpóra kedvence, Elena Lasconi meglepő eredményei teljesen felborították az ország politikai status quo-ját. A politikai elit nagyágyúi – köztük a jelenlegi miniszterelnök, Marcel Ciolacu – kiszorultak a második fordulóból, miközben a választók dühös üzenetet küldtek a politikai rendszernek: Románia nem kér a megszokottból. Az elitellenesség, a nyugattal szembeni szkepticizmus és a progresszív reformigények összecsapása olyan polarizált kampányt ígér, amire az ország még nem látott példát.

Románia elnökválasztásának első fordulója váratlan fordulatokat hozott, mikor a 62 éves Călin Georgescu megszerezte a szavazatok 23%-át, és ezzel az élre tört. A függetlenként induló Georgescu neve alig volt ismert a választók körében. Bár nézetei – köztük Putyin-barát kijelentései és a szélsőséges Vasgárdát méltató korábbi megnyilvánulásai – megosztóak, főként TikTok-videóival ért el meglepően széles közönséget.

A második helyet Elena Lasconi, a jobbközép-liberális USR jelöltje szerezte meg, aki a nyugatos Romániát képviseli. Ez a helyezés is váratlan volt, hiszen Marcel Ciolacut, a posztkommunista PSD elnökét tartották esélyesnek erre a pozícióra, akit a diaszpóra szavazatai végül a harmadik helyre soroltak, és ő a sikertelen szereplés nyomán azt fontolgatja, hogy lemond pártelnökségéről. Az AUR elnöke, George Simion a negyedik helyen végzett, míg a PNL jelöltje és korábbi miniszterelnök, Nicolae Ciucă az ötödik hely után azonnal lemondott.

De lássuk részletesen, milyen erővonalak, tanulságok rajzolódnak ki az első fordulóból.

Călin Georgescu győzelme: a nagy ismeretlen, aki felborította a politikai status quo-t

Călin Georgescu, egy korábban alig ismert, 62 éves fenntarthatósági szakértő, a szavazatok közel 23%-ával az első helyen végzett. Szélsőséges nézetei, TikTok-kampánya és független indulása ellenére a politikai elit teljes mértékben alábecsülte potenciálját.

Georgescu szinte kizárólag a TikTok-ra és közösségi médiás jelenlétre támaszkodott. A mainstream médiában alig jelent meg, és hagyományos kampányeseményeket sem tartott. Rövid, populista üzenetei, amelyek az elitellenességre és a Nyugat kritikájára épültek, rendkívül hatékonynak bizonyultak.

Kampánya során olyan kijelentéseket tett, amelyek a NATO és az EU szerepét bírálták, az orosz-ukrán háború kapcsán pedig Románia katonai részvételét veszélyesnek nevezte. Egy 2020-as interjúban a náci-szimpatizáns Vasgárda vezetőit „hősökként” emlegette, amit azóta sem vont vissza. Ez sok szavazó számára vonzó, mások számára viszont elriasztó tényező volt.

Georgescu sikere az elégedetlenséget tükrözi a politikai elit és a nyugati integrációval szemben. A választók egy része, különösen a periférián élők, Románia katonai és gazdasági függőségét bírálta. Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos kijelentései, amelyek szerint az ország NATO-tagsága inkább kockázatot, mint biztonságot jelent, egy alternatív narratívát kínáltak.

A diaszpóra hatása: az új politikai erő, ami Lasconit a második fordulóba röpítette

A diaszpórában élő román szavazók jelentősége ismét megmutatkozott, különösen Elena Lasconi számára, aki ennek köszönhetően szerezte meg a második helyet Marcel Ciolacu előtt. A diaszpóra mindig is kulcsszerepet játszott a progresszív jelöltek támogatásában, és ez most sem volt másként.

Az Egyesült Államokban, Kanadában és Nyugat-Európában élő románok szokatlanul magas részvételi arányt produkáltak. Lasconi kampánya a diaszpóra értékrendjére – a nyugati demokratikus normák, az EU-tagság és a progresszív reformok iránti elkötelezettség – épített.

Lasconi több diaszpórában működő szavazókörzetben, például Bostonban, kiemelkedően teljesített. Itt Marcel Ciolacu szinte alig kapott szavazatokat. Ez a trend Bukarestben és más nagyvárosokban is folytatódott.

Marcel Ciolacu: a nagy vesztes

Marcel Ciolacu, a PSD elnöke és Románia jelenlegi miniszterelnöke a választások előtti közvélemény-kutatások szerint az egyik legesélyesebb jelölt volt. Ennek ellenére végül csak harmadik lett. Ha arra a kérdésre próbálunk választ találni, hogy miért bukott el, akkor ezek a válaszok körvonalazódnak:

  • A PSD-t a diaszpóra hagyományosan elutasítja, mert a pártot a kommunista rendszer örökösének tekintik.
  • Bukarest és más nagyvárosok progresszív szavazóinak támogatását szinte teljesen elveszítette, ők inkább Lasconira voksoltak.
  • A kampány során nem tudott olyan erőteljes üzenetet megfogalmazni, amely megszólította volna a vidéki szavazóbázison túlmutató rétegeket.

A diaszpóra szavazatai különösen fájdalmasak voltak számára, mivel ezek döntötték el, hogy Lasconi megelőzi őt.

Elena Lasconi: a nyugatos erő

Az USR elnökjelöltje, Elena Lasconi a második helyezésével hatalmas meglepetést okozott. Ő lett a nyugatos, progresszív Románia képviselője, a diaszpóra és a nagyvárosi szavazók összefogásának szimbóluma.

Lasconi modern, nyugatos üzenete a nagyvárosok és a fiatalok körében talált nagy visszhangra. Olyan városokban, mint Bukarest, Temesvár és Kolozsvár, a szavazatok nagy részét megszerezte. Társadalmi reformokra, az EU-val való szorosabb integrációra és antikorrupciós politikára épített kampánya egyértelmű alternatívát nyújtott a politikai elit ellen.

Lasconi számára a legnagyobb kérdés az lesz, hogy a második fordulóban képes lesz-e megszólítani a vidéki és idősebb szavazókat, akik kevésbé fogékonyak progresszív üzeneteire.

Az AUR és a szélsőjobb térnyerése

George Simion és az AUR (Szövetség a Románok Egységéért) pártja ugyan nem jutott be a második fordulóba, de a szélsőjobboldal tovább erősödött.

A 13,9%-os eredménye csalódást keltő, mivel sokan a második helyet jósolták neki. A szavazóbázisának egy része azonban átpártolt Georgescuhoz, aki radikálisabb üzeneteket közvetített.

Ugyanakkor egy fragmentált szélsőjobbal számolhatunk: az AUR mellett a Diana Șoșoacă vezette szélsőjobboldali SOS Románia is nagy szeletet fog kihasítani a parlamenti választásokkor, és kérdés, hogy a Georgescut támogató erők, hogy fognak szerveződni. Ezek a csoportosulások azonban mindenképp tovább növelik a szélsőjobboldali narratíva jelenlétét a román politikában.

A magyar szavazók és Kelemen Hunor szerepe

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke, hat megyében aratott győzelmet, de országosan csak 4,5%-ot ért el. A magyar többségű megyékben Kelemen tarolt, de a szavazatai nem voltak elegendőek arra, hogy érdemben befolyásolják az országos eredményt. A magyar lakta megyékben szerepelt egyébként Georgescu a legrosszabbul. A lényeg, hogy az RMDSZ jelöltjére leadott 400 ezer szavazat sokat nyomhatott volna a latban, és akár döntő módon befolyásolhatta volna a második fordulót, amelynek kimenetele egyelőre erősen kérdéses.

Mit jelent mindez?

A választás első fordulója az elitellenesség, a nyugatkritika és a társadalmi polarizáció erősödését tükrözi. Két radikálisan eltérő jövőkép rajzolódik ki:

  1. Călin Georgescu a periféria nacionalizmusára és a Nyugat elutasítására épít.
  2. Elena Lasconi a nyugatos, progresszív Romániát képviseli.

A második forduló nemcsak az elnöki posztért, hanem Románia politikai irányvonalának jövőjéért zajlik majd. Az eredmények pedig Európa számára is fontos üzenetet hordoznak: az EU- és NATO-tagság előnyei még nem garantálják a stabil nyugatos elköteleződést.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!