Ciolacu, Kelemen: Románia január 1-jén teljes jogú tagként csatlakozik a Schengen-övezethez! Orbán: A döntés december 12-én születik meg
2024. november 22. – 14:03
frissítve
Marcel Ciolacu román és Orbán Viktor magyar miniszterelnök pénteken Budapesten találkozott, ahol közös sajtótájékoztatójukon bejelentették, hogy Románia szárazföldi Schengen-csatlakozásáról december 12-én születhet döntés, a teljes csatlakozás pedig 2025. január 1-jétől válhat valóra.
Orbán Viktor megerősítette, hogy Magyarország támogatja Románia teljes Schengen-tagságát, ugyanakkor elmondta, hogy a döntés december 12-én az EU belügyminiszteri tanácsán születhet meg, ahol Magyarország – jelenleg az EU Tanácsának soros elnökeként fogja támogatni a 2025. január 1-i időpontot.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnökjelöltje is részt vett az Orbán-Ciolacu találkozón (ebben a felállásban már többször találkoztak, de eddig Orbán Viktor volt az, aki a tusványosi fellépése előtt bukaresti kitérőt tett). Az RMDSZ elnökének korábbi közleménye szerint a csatlakozás „óriási lépés lenne a román-magyar kapcsolatok és a gazdaság számára”. A találkozó után Kelemen hivatalos Facebook-oldalán fizetett kampányhirdetésben tette közzé, hogy Románia 2025. január 1-től csatlakozik a schengeni övezethez.
Marcel Ciolacu miniszterelnök a csütörtöki kormányülésen jelentette be, hogy Budapestre utazik, ahol „döntő találkozót” tartanak Románia szárazföldi Schengen-csatlakozásáról. Nem mellékes az sem, hogy a PSD miniszterelnöke, aki egyben a párt államfőjelöltje is lehet, kampánymegfontolásból napirenden tartja a schengeni csatlakozás kérdését. Láthatóan szeretné, ha a végső csatlakozást az ő nevéhez kötnék, hiszen az ország számára kiemelt jelentőségű előrelépésről van szó.
A november 22-i budapesti informális találkozót, ahol a román, bolgár, magyar és osztrák belügyminiszterek tárgyalnak, egyébként már jóval korábban bejelentették. A tárgyalás fő céljáról is tudni lehetett, hogy a román és bolgár szárazföldi Schengen-csatlakozás időpontjának meghatározása lesz.
Az is le volt szögezve, hogy a megbeszélés eredménye december 12-én, az EU belügyminisztereinek hivatalos brüsszeli ülésén kerül bejelentésre.
Magnus Brunner, a következő belügyi és migrációs biztos már korábban optimistán nyilatkozott Románia és Bulgária teljes schengeni tagságának ügyében. Ugyanakkor a folyamatot az osztrák belügyminiszter, Gerhard Karner eddigi ellenállása nehezítette, aki a migrációs és biztonsági kockázatokra hivatkozva blokkolta a csatlakozást. Most azonban egyre több jel utal arra, hogy az osztrák kormány enyhít álláspontján, köszönhetően a folyamatos egyeztetéseknek és a megnövekedett diplomáciai nyomásnak.
Románia légi és tengeri úton már 2024 márciusában belépett a Schengen-övezetbe, úgy hogy magát a csatlakozást 2023 decemberében jóváhagyták. Az elemzők szerint a 2025. január 1-t követően is több hónapos adminisztratív folyamatok várnak az országra, amíg a tényleges határzár feloldódik. Az azonban biztos, hogy a schengeni csatlakozás kérdése kiemelt helyen marad a politikai napirenden – és valószínűleg a választási kampányban is.
A miniszterelnöki megbeszéléssel párhuzamosan zajlott a belügyminiszterek találkozója is, aminek eredményéről a Telex is beszámolt. Pintér Sándor magyar belügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy a tárgyalások nehézségei ellenére sikerült előrelépni, és egy közös biztonsági csomagot dolgoztak ki. Ez részeként legalább száztagú közös egységet küldenek a bolgár-török határra, amely az egyik legfontosabb külső EU-határ. Magyarország technikai eszközökkel is támogatja az erőfeszítéseket. Pintér reményét fejezte ki, hogy év végéig sikerül lezárni a kérdést, és 2024. január 1-től Bulgária és Románia teljes jogú schengeni taggá válhat.
Cătălin Predoiu PNL-s román belügyminiszter szintén bizakodóan nyilatkozott, és történelmi előrelépésnek nevezte a budapesti találkozón elért eredményeket. Hangsúlyozta, hogy a schengeni tagság nemcsak Románia számára fontos, hanem az EU egészének biztonságát és működését is javítja. Szerinte osztrák kollégája, Gerhard Karner célja szintén a pozitív döntés elérése, és azt mondta, a találkozóval „fontos határt léptek át”. Predoiu úgy véli, hogy Románia erőfeszítései – például az illegális migráció jelentős visszaszorítása és a határőrizet modernizálása – elegendő alapot nyújtanak a csatlakozás véglegesítéséhez.
Magyar oldalról külön hangsúlyt kapott, hogy a román csatlakozás elősegítené a határon átnyúló kapcsolatokat, különösen Erdély és a Partium térségében. Az ingázás, valamint a közúti és vasúti közlekedés egyszerűbbé válna, ami jelentős gazdasági és társadalmi előnyökkel járna. Magyarország ezért elnöksége alatt kiemelt témaként kezelte végig a schengeni bővítést. A találkozón megállapodtak abban is, hogy az illegális migráció elleni fellépés és a határvédelem további fejlesztése elengedhetetlen a döntés elfogadásához. A december 12-i belügyminiszteri találkozóig a felek folytatják az egyeztetéseket, hogy az év végéig egyhangúlag megszülethessen a pozitív döntés.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!