Vizsgálóbizottságokat hozott létre a parlament: a Nordis-botrány és Iohannis költségei a célkeresztben

Románia választások előtti politikai feszültségei szintet léptek szerdán: a parlament úgy döntött, hogy két különleges vizsgálóbizottságot hoz létre, írja az Euractiv. Az egyik a Nordis ingatlanpanamáját csekkolná, a másik pedig Klaus Iohannis elnök költekezéseit fésülné át.

A Nordis-botrány kapcsán az USR képviselői, Violeta Alexandru és Ionuț Moșteanu bedobták Marcel Ciolacu nevét is, akiről a G4Media kiderítette, hogy a Nordis finanszírozásával utazott privát repülőgéppel Nizzába. A bizottság célja elvileg az lenne, hogy tisztázza, kik állnak az ügy mögött, és hogyan sikerült ennyi embert ilyen látványosan megvezetni. A létrejövő, 15 tagú parlamenti vizsgálóbizottság feladatai közé tartozik, hogy kivizsgálja az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság tétlenségének okait is az ingatlancsalásokkal szemben, valamint javaslatokat dolgoz ki a jogszabályok módosítására, hogy megakadályozza a jövőbeni visszaéléseket az ingatlanpiacon. Ezzel a kivizsgálással a legnagyobbat Ciolacu bukhatja, aki a jelenlegi mérések szerint első számú esélyesként jutna be a második fordulóba, hacsak a Nordis-botrányban nem következik be egy még nagyobb fordulat annál, mint amit jelenleg tudunk.

A másik vizsgálóbizottság létrehozását természetesen a szociáldemokraták támogatták messzemenően, és annak célja Klaus Iohannis elnöki hivatala költségeinek feltárása, különös tekintettel a luxusrepülőgépek bérlésére. Az USR képviselője, Claudiu Năsui korábban bírósági úton érte el, hogy az elnöki hivatal köteles legyen kiadni a vonatkozó adatokat.

A két bizottság létrehozását egyértelmű többséggel szavazták meg:

  • A Nordis-ügyben 256 képviselő támogatta a kezdeményezést, és mindössze 2 szavazott ellene.
  • Az elnöki hivatal költségeinek vizsgálatát 258-an támogatták, szintén 2 ellenszavazattal.

Az USR és az AUR azonnal megnevezte delegált tagjait, míg a PSD és a PNL képviselői írásban nyújtották be javaslataikat. Az USR részéről Ionuț Moșteanu felszólította a bizottságokat, hogy azonnal tartsák meg első ülésüket, ezt azonban elutasították procedurális szabályokra hivatkozva.

A viták során számos politikai ellentét került napirendre. A PSD képviselői „fáraónak” nevezték Iohannist, míg az USR „a jelenlegi kormánykoalíció keresztapjának”. A PNL képviselői visszavágtak, emlékeztetve, hogy Iohannis korábban támogatta az USR és a PNL közötti együttműködést is. Emellett felmerült egy újabb vizsgálóbizottság létrehozásának ötlete is, amely a volt miniszterelnök, Nicolae Ciucă könyvének és annak reklámköltségeit vizsgálná.

A parlamenti vizsgálóbizottságok széles jogkörökkel rendelkeznek. Tanúként idézhetnek meg kormányzati és közigazgatási tisztviselőket, dokumentumokat kérhetnek be, és az együttműködés megtagadása esetén akár büntetőeljárást is kezdeményezhetnek. A cél, hogy fényt derítsenek a visszaélésekre és megállapítsák a felelősséget. Mivel azonban a decemberi parlamenti választások már a sarkon vannak, a bizottságok alig pár hetet kapnak a munkájuk elvégzésére, ezért kérdéses, milyen eredményre juthatnak ilyen rövid idő alatt.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!