Tiltakozás a kudzsiri fegyvergyárnál: a dolgozók a gazdasági miniszter leváltását követelik

Csütörtök reggel több mint 200 dolgozó gyűlt össze a kudzsiri fegyvergyár előtt, hogy a szerződések hiánya, az alacsony fizetések és a munkakörülmények romlása miatt tiltakozzanak. A tüntetés napján a városban volt Radu Oprea gazdasági miniszter is, hogy részt vegyen a közeli Kudzsiri Mechanikai Üzem 225 éves évfordulójának megünneplésén. A dolgozók és szakszervezeti vezetők szerint a hazai védelmi ipar hanyatlása már évtizedek óta tart, és jelenleg is csak a nemzetközi konfliktusok miatt fennálló fokozott igények tartják életben a gyárat. „Ha nem lenne háború, a gyárat már régen bezárták volna” – mondta Ioan Neagu szakszervezeti vezető.

A dolgozók élesen kritizálták a gazdasági minisztert, Radu Opreat, akit azzal vádolnak, hogy alábecsülte a gyár fontosságát és más cégeknek adott lehetőségeket a gyár rovására. Noha a miniszter többször járt Kudzsirban, a munkások szerint csak egyszer hallgatta meg a gyár problémáit. A tiltakozók úgy vélik, a kormány eddig nem tett semmit a gyár stabilitásának hosszú távú biztosítása érdekében.

A gyár dolgozói szerint a bizonytalanság és a szerződések hiánya miatt a gyár jövője kérdéses. A munkások többsége minimálbérért dolgozik, a munkakörülmények pedig rosszak. A tiltakozók felrótták a kormánynak és a gazdasági minisztériumnak, hogy nem biztosítanak elegendő megrendelést és támogatást a védelmi iparnak. A dolgozók azt követelik, hogy a kormány vállaljon nagyobb felelősséget a védelmi ipar megőrzésében, amely szerintük a nemzetbiztonság szempontjából kulcsfontosságú. A szakszervezetek azt szeretnék elérni, hogy a gazdasági miniszter helyére olyan személy kerüljön, aki képes megvédeni a hazai fegyvergyártást és biztosítani a gyár stabil működését.

A protestálók azzal a követeléssel is éltek, hogy a miniszter átgondolt, hosszú távú stratégiát dolgozzon ki a védelmi ipar számára, mivel a jelenlegi bizonytalan helyzet a dolgozók és a helyi közösség életét is veszélyezteti.

A kudzsiri fegyvergyár története egészen 1799-ig nyúlik vissza, amikor a Habsburg Birodalom idején létrehozták a Kudzsiri Vas- és Acélgyárat. Az üzem eleinte civil és katonai termékeket is gyártott, majd a 20. század folyamán egyre inkább a fegyverek és lőszerek gyártására specializálódott. 1989 előtt a kudzsiri fegyvergyártás az egyik legfontosabb iparág volt Romániában, a gyár több mint 18 000 embert foglalkoztatott, míg mára a dolgozói létszám drasztikusan csökkent. 2004-ben a gyárat két részre osztották: a Kudzsiri Mechanikai Üzemre és a fegyvergyárra. Az előbbi a NATO szabványú lőszerek és egyéb fegyverek gyártásával, míg az utóbbi különféle katonai és civil fegyverek előállításával foglalkozik. A gyár termékei között szerepelnek ismert fegyvermodellek, mint a PSL mesterlövészpuska és a Carpați pisztoly. A gyár civil termelési részlege az 1990-es évek végéig olyan termékeket is gyártott, mint az Albalux mosógépek és a Diamant márkájú háztartási eszközök.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!