444: A Mol – Új Európa Alapítványon keresztül is érkezik támogatás az erdélyi futballklubokhoz

A magyar adófizetői forrásokból nem csak a Bethlen Gábor Alapítvány juttat pénzeket több határon túli klubnak, hanem 2021-től a magyar állam és a Mol által közösen alapított Mol – Új Európa Alapítvány is, írta meg a 444.hu.

Az elmúlt években az eddig nyilvános összegnél több mint tízmilliárd forinttal több, részben közpénz jutott Magyarországról a külhoni labdarúgás finanszírozására, az összegből a sepsiszentgyörgyi és csíkszeredai egyesületeket kiemelten támogatták, fedezte fel a lap.

Az Orbán-kormány határon átnyúló futballtámogatása már több mint egy évtizede kezdődött, de az igazi áttörés 2013-ban következett be, amikor az FK Csíkszereda támogatást kért a magyar kormánytól egy székelyföldi fociakadémia létrehozásához. Azóta a magyar adófizetők milliárdos összegeket biztosítanak az erdélyi és más külhoni focikluboknak, amelyek révén jelentős fejlesztések valósultak meg. A Sepsi OSK például egy 8200 fős új stadiont kapott, ahol Orbán Viktor is többször megjelent, szelfizett és együtt énekelte a Nélküledet a szurkolókkal.

A 444.hu arról ír, hogy a BGA mellett 2021 óta a Mol – Új Európa Alapítvány vált a legnagyobb szereplővé a határon túli futball finanszírozásában. Az alapítvány a magyar állam és a Mol közös alapításában jött létre, és azóta több mint 11,1 milliárd forintot osztott szét a határon túli klubok között. Ebből az összegből jelentős részt kaptak az erdélyi klubok is: a Sepsi OSK 3,1 milliárd forinthoz jutott, míg a Csíkszeredai Futball Akadémia 2,4 milliárdot kapott az elmúlt három év során.

De magyar állami támogatásból részesül az erdélyi Sepsi OSK és a Csíkszeredai Futball Akadémia mellett a szlovákiai FC Kosice, FC Komárno és FC STK 1914, a horvátországi NK Osijek, a szlovéniai FC Lendva és az ukrajnai Várda SE – Munkács Futball Akadémia is.

Arról, hogy mennyi közpénz került eddig a határon túli futballklubokhoz, egyre nehezebb átlátható információkat találni, állapítja meg a 444.hu. Az állami költségvetésből a zárszámadások szerint 2016-2017-ben közel 20 milliárd forintot költött a magyar kormány erre a célra. 2020 végén a költségvetésből jelentős forrást csoportosítottak át a Bethlen Gábor Alapba (BGA) a hvg360 cikke szerint, az viszont csak a BGA-bizottság december 27-i határozatából derül ki, hogy négy határon túli akadémia (a Sepsi, az Eszék, a Topolya és a Lendva) összesen 18 milliárd forintnyi költségvetési támogatásban részesült. A Magyar Hang korábbi összesítése szerint 2023-ban 3,85 milliárd forinton osztozott hét külhoni fociklub, közülük a felvidéki DAC és a vajdasági Topolya kapta a legtöbbet, egyaránt 900-900 millió forintot.

A Mol – Új Európa Alapítvány a 444.hu szerint összesen kilenc határon túli fociakadémiát támogat, akik ebben az időszakban átlagban 1,1 milliárd forintot kaptak. Az összegnek 71,1 százaléka három kiemelten támogatott akadémiához került: Sepsi OSK-hoz jelenlegi árfolyamon átszámítva 3,1 milliárd forint, a Csíkszeredai Futball Akadémiához és a horvátországi Eszékhez (NK Osijek) 2,4-2,4 milliárd forint folyt be.

Az alapítvány több mint 80 milliárd forintos vagyonnal rendelkezik, fő feladata pedig a közérdekű célok megvalósítása, ezen belül állításuk szerint kiemelten a sport, kultúra, egészségügy és környezetvédelem területén. A támogatásokról egy ötfős kuratórium dönt, amiben ismert, Fidesz-közeli emberek ülnek:

  • Világi Oszkár szlovákiai magyar vállalkozó, a Mol vezérigazgató-helyettese, a Csíki Sör új tulajdonosa, a dunaszerdahelyi FC DAC 1904 fociklub 90 százalékos tulajdonosa;
  • Bacsa György, a Mol Magyarország ügyvezető igazgatója és a spanyol szupervonatgyártót, a Talgót sikertelenül felvásárolni próbáló Magyar Vagon igazgatósági tagja;
  • Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke, a kulturális élet legbefolyásosabb embere;
  • Schmidt Mária történész, a XXI. Század Intézet és a Terror Háza főigazgatója;
  • a kuratórium elnöke Miklósa Erika operaénekes, Orbán Viktor évértékelőinek rendszeres vendége.

Emellett van egy felügyelőbizottság is, amelynek elnöke Kemény Dénes, a férfi vízilabda-válogatott háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitánya, tagjai pedig Szollár Domokos, a Bajnai-kormány egykori szóvivője, jelenleg a Mol-csoport kabinetfőnöke és Janó Márk, a Miniszterelnökség közigazgatási államtitkár. Az ügyvezető Lávich Erzsébet, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) egykori vezetője és a Matolcsy-féle Pallasz Athéné vagyonkezelő alapítványnak volt kurátora.

Az alapítvány beszámolója szerint tavaly az öt kuratóriumi tag illetménye összesen 73 millió forintot volt, a felügyelőbizottsági tagoké pedig összesen 28 millió forint.

A 444.hu költségekkel kapcsolatos kérdéseire a Mol – Új Európa Alapítvány egyelőre nem válaszolt.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!