Pénzt gyűjtenek a civilek, hogy a csíkszeredai roma gyerekeknek is legyen játszóterük

2024. augusztus 13. – 09:29

Pénzt gyűjtenek a civilek, hogy a csíkszeredai roma gyerekeknek is legyen játszóterük
Somlyói roma gyerekek játék közben – Fotó: Márkos Tamás / Tűzpróba-sorozat

Másolás

Vágólapra másolva

Közösségi adományozásra is számítanak a somlyói játszótér és sportpálya megépítéséhez, de a teljes összeg legnagyobb részét pályázati forrásokból fedezik a civil kezdeményezők. Szakemberek szerint a somlyói gyermekeknek nagy szükségük volna játszótérre, mert jelenleg nincs olyan hely Csíkszereda egyik romatelepén sem, ahol kisebbek és nagyobbak biztonságosan tudnának játszani és fejleszteni képességeiket.

Márkos Tamás fotóriporter, önkéntes kisebb-nagyobb megszakításokkal a 2021 januárjában történt csíksomlyói tűzeset óta vesz részt a roma közösség életében. A Máltai Szeretetszolgálattal együttműködve, annak épületében fotós-interjús-rajzos foglalkozásokat tartott a telep gyermekeinek többször is. Meghallgatva a somlyóiak igényét, a fotós és a Máltai Szeretetszolgálat egy, a máltaiak somlyói székhelyére tervezett játszótérre kezdtek el pénzt gyűjteni. Ha minden jól megy, akkor szeptember végén el is kezdik ezt építeni, mondta Székely Róbert, a Máltai Szeretetszolgálat programkoordinátora.

„Márkos Tamástól jött az ötlet, hogy gyűjtést is szervezzünk a játszótér kialakítására. A Máltai Szeretetszolgálat pedig partner tudott lenni ebben. Az adománygyűjtés távlati tervünk volt, és elsősorban pályázati forrásokból szeretnénk megvalósítani, ezért még nem indítottunk külön kampányt a játszótérre” – foglalta össze a programkoordinátor, aki szerint az adománygyűjtésre akkor fognak nagyobb hangsúlyt fektetni, ha látják már a pályázati források végösszegét, mert akkor tudni fogják, mennyi adományra van még szükség.

A Máltai Szeretetszolgálat programkoordinátora szerint azért vágtak bele, mert pillanatnyilag nincs olyan hely sem Csíkszeredában, sem közvetlenül a Somlyó utcában, ahol a roma gyermekek biztonságos körülmények között tudnának játszani, pedig szükségük lenne rá. A szeretetszolgálat vállalta, hogy civil összefogással és közösségi forrásokból felépít egy minden normának megfelelő játszóteret a csíkszeredai multifunkcionális központjának területén.

Amennyiben hozzájárulna ahhoz, hogy a Somlyón élő gyermekeknek legyen játszótere, a Máltai Szeretetszolgálat számlájára elküldött hozzájárulással teheti meg. Számlaszám: RO52 BACX 0000 0030 2688 9037 (számlatulajdonos: Asociatia Serviciul de Ajutor Maltez in Romania Sucursala Miercurea Ciuc). Utalásnál a kért megjegyzés: játszótér.

A játszótér egyik része kis méretű műfüves sportpálya lenne, ahol a gyermekek labdajátékokat tudnának játszani, a másik felén pedig hagyományos játszótéri elemek – csúszda, libikóka, különböző hinták és mászókák – lennének elhelyezve.

A fotó Márkos Tamás Tűzpróba című kiállításának részét képezi – Fotó: Márkos Tamás
A fotó Márkos Tamás Tűzpróba című kiállításának részét képezi – Fotó: Márkos Tamás

Mi kell egy jó játszótérhez? Pénz, pénz, pénz

A kivitelező 25-30 ezer euróra becsülte a játszótér kialakításának költségeit. A Máltai Szeretetszolgálat az összeget adományokból és különböző pályázatokból szeretné finanszírozni.

Eddig három pályázatot adtak le, az egyikről már biztosan tudják, hogy megnyerték, innen 5-8 ezer euróra számíthatnak. „Ha az összeg egyharmada megvan, akkor idén szeptember végén elkezdjük a munkát, mert a sportpálya és a játszótér elemeinek építése külön is elindulhat” – mondta a koordinátor.

Székely Róbert hozzáfűzte, úgy tudja, hogy a csíkszeredai városháza is be tud szállni önkormányzati forrásokkal. De ez csak jövőre várható, amikor a költségvetési tervbe bele tudják foglalni.

Az Angliát megjárt fotós, aki felkarolta a somlyói közösséget

Márkos Tamás fotóriporter az elmúlt években közel került a közösség tagjaihoz. Nemcsak a tűzeset után a helyszínre érkező fotósként jelent meg az Erőss Zsolt Arénába menekített somlyói közösség életében, hanem önkéntesként is tevékenykedni kezdett, később oktatóként is szerepet vállalt, majd adománygyűjtéssel is többször segítette a somlyóiakat.

Az arénás időszakról a fotós azt mesélte, hogy amikor a gyermekeknek zenés, fotós és rajzos kreatív foglalkozásokat tartott, olyan privilegizált helyzetbe került, hogy már nem csak megfigyelőként, hanem már-már családtagként volt jelen a lakóhelyüket elhagyni kényszerült közösség mindennapi életében az Erőss Zsolt Arénában. „Nagyon erőteljes, meghatározó tapasztalat volt a világot a közösség tagjainak szemszögéből látni és átérezni egyrészt a tűzeset miatti, másrészt a mélyszegénység okozta kiszolgáltatottságukat. Ennek következtében nem volt kérdés, hogy a Caritas és Máltai Szeretetszolgálat munkatársaihoz csatlakozva és a város vezetőségével együttműködve én is belépjek a somlyói közösséget támogatók sorába” – idézte fel Márkos Tamás.

A Transtelex jelen volt azon a kiállítással egybekötött táncelőadáson is, ahol a somlyói gyermekek egy japán művész által koreografált előadáson táncszínházi elemekkel mesélték el történetüket. Abban „Tamás bácsi”, ahogy a telepen hívják, zenészként és kiállítóként működött közre. Az előadás bevételeiből, illetve a kiállítás képeinek eladásából származó összeggel Tamásék a somlyóiak konténereinek berendezését támogatták.

A fotóriportert most arról kérdeztük, miért érezte fontosnak, hogy az Udvarhelyi Hírportállal (UH.ro) és Csiki Zsuzsi újságíróval együttműködve a játszótér gyűjtését népszerűsítő interjúsorozatot indítson. (A sorozat eddigi cikkeit itt lehet elolvasni.)

 Fotó: Márkos Tamás / Tűzpróba-sorozat  Fotó: Márkos Tamás / Tűzpróba-sorozat
Fotó: Márkos Tamás / Tűzpróba-sorozat

Meg akarták adni a lehetőséget gyermekeknek és felnőtteknek, hogy megfogalmazzák, ami számukra lényeges, és amiről szeretnék, hogy tudjon a világ, válaszolt a fotós. „Azt szerettük volna, ha a közösség tagjai beszélhetnének a törekvéseikről, vágyaikról, kihívásaikról és örömeikről, kisebbségi helyzetükről és a tűzeset óta tapasztalt előnyös vagy előnytelen változásokról az életkörülményeikben” – mutatott rá.

A sorozatban a közösséget sokféleképpen támogató, segítő szakembereket is megszólalnak. Albu Szende, aki pszichológusként dolgozik a somlyói gyermekekkel, kiemelte, hogy mennyire fontos a gyermekek motorikus fejlődésében, hogy mászókázzanak, megtanulják hajtani magukat a hintán. „Az olvasók szakembertől tudhatták meg, hogy akár rendellenességhez vezethet a gyermek fejlődésében, ha kimarad a kúszás mozgásfejlődési szakasza. A roma gyermekek esetében a környezet hiányosságai, konkrétan a játszótér hiánya miatt is kimarad életükből egy-egy ilyen esszenciális mérföldkő” – magyarázta a fotós.

Márkos Tamás felnőtt interjúalanyai, akik rendszeresen foglalkoznak a somlyói gyermekekkel, szinte kivétel nélkül megfogalmazták, mennyire szükségét érzik egy játszótérnek a somlyói telepen, és örömére szolgált, hogy a Máltai Szeretetszolgálat is megértette ennek fontosságát, és partnere lett a kezdeményezésnek.

„Amikor az arénában a gyermekek szabadon választhattak programot, a legtöbb gyermek azt kérte, vigyük őket játszótérre, ez volt számukra a csúcs” – emlékezett vissza Márkos, aki önkéntesként hat hónapot töltött a közösséggel.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!