Egyelőre mégsem kerül romániai börtönbe Pál herceg, mert Málta megtagadta a kiadását

2024. augusztus 12. – 14:53

Másolás

Vágólapra másolva

Másodfokon elutasította a máltai bíróság Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – tájékoztatott hétfőn az igazságügyi miniszter. Alina Gorghiu „felháborítónak” és „elfogadhatatlannak” nevezte a döntést.

Az egykori román királyi család hivatalosan el nem ismert tagját 2020 decemberében a legfelsőbb bíróság befolyás vásárlása és hivatali visszaélésben való bűnrészesség miatt 3 év és 4 hónap szabadságvesztésre ítélte a băneasai királyi farm illegális visszaszolgáltatásával kapcsolatos ügyben, de Pál Fülöp herceg az ítélet kihirdetése után elmenekült az országból. 2022 júniusában elfogták Párizsban, az ottani ítélőtábla azonban megtagadta a kiadatását. Idén áprilisban őrizetbe vették Máltán, azóta zajlik a kiadatási pere. Először ott is megtagadták a kiadatását, majd úgy tűnt, mégis kiadnák Pált.

A miniszter hétfői közleményében emlékeztetett is, hogy az egyik máltai bíróság korábban alapfokon elrendelte Pál Fülöp herceg kiadatását. Ezt a döntést megtámadták, és a másodfokú bíróság megtagadta az elfogatóparancs végrehajtását, tehát elutasította a kiadatást. Az indoklásban a romániai börtönkörülményekre hivatkoznak – jelentette ki Gorghiu.

A tárcavezető „felháborítónak” és „elfogadhatatlannak” nevezte a döntést. Mint hangsúlyozta, az Európai Unió Bírósága (EUB) nemrég egyértelműen megállapította, hogy a francia igazságszolgáltatás helytelenül járt el a Pál Fülöp herceg elleni európai elfogatóparancs ügyében. Az EUB döntése szerint ha egy tagállam megtagadja egy elfogatóparancs végrehajtását, az nem vonja maga után a parancsnak egy másik tagállam általi megtagadását. Az EUB megállapította azt is, hogy az adott tagállam nem tagadhatja meg a vádlott kiadatását a börtönkörülményekre hivatkozva az elfogatóparancsot kibocsátó tagállam konzultálása nélkül. Gorghiu rámutatott, a román állam az Országos Börtönigazgatóság közvetítésével ebben az ügyben is, és csak az elmúlt évben több mint 850 más ügyben is garanciákat adott arra vonatkozóan, hogy a romániai börtönkörülmények megfelelnek az uniós jog által előírtaknak.

„Javasolni fogom Románia miniszterelnökének, hogy a kormány diplomáciai szinten reagáljon az EUB határozatának megsértésére” – fogalmazott Gorghiu, hozzátéve, hogy a máltai alkotmánybíróságon is megtámadják a döntést.

A bíróság szerint Pál 2006-ban eladta az általa jogtalanul visszakapott román királyi birtok egy 28 hektáros részét és 47 hektárnyi erdőt Beny Steinmetz üzletembernek. Az ügyészség szerint Pálnak nem volt joga ehhez, ugyanis a bíróság csak 2012-ben ismerte el őt II. Károly király örököseként. A bíróság az ügyben 7 év börtönre ítélte Steinmetz-et, Remus Truica, Adrian Nastase korábbi miniszterelnök kabinetfőnöke, akinek kulcsszerepe volt a királyi birtok átjátszásában, 7 évet kapott.

Pál herceg Párizsban született, a román királyi család egyik oldalági leszármazottja. Nagyanyja Zizi Lambrino volt, aki egy évig Károly herceg, a későbbi II. Károly király felesége volt. A házasságot azért bontották fel, mert Lambrino nem volt elég magas rangú, ráadásul Ferdinánd román király nem egyezett bele a házasságba. A házasságból született Carol Lambrino, Pál herceg édesapja.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!