Elkezdték visszaépíteni az Erdélyi Iskola szoborcsoport talapzatát
2024. március 4. – 19:09
Amennyire legendás az egykori Farkas utca Kolozsváron, úgy tűnik, legalább olyan emlékezetesre sikerül a felújítása is. Március beköszöntével, egy év után ugyanis elkezdődött az Erdélyi Iskola szoborcsoport talapzatra emelése.
A Farkas utca (és a hozzá csatlakozó kisebb utcák) felújításának már tavaly februárban be kellett volna fejeződnie, de akkor kezdődött csak igazán el a vita körülötte. Az eredeti tervek szerint már a helyére került a szoborcsoport, amikor kitört körülötte a vita, hogy levették a talapzatáról. Az egyik legjelentősebb huszadik századi román szobrász, Romulus Ladea műve körül kialakuló vita azonban szakmai érvek helyett hamar etnikai síkra terelődött. A kérdésben akkor megszólalt a Román Tudományos Akadémia kolozsvári George Bariţiu Történelmi Intézete, és a nacionalista Avram Iancu kulturális szervezet (Societatea Cultural-Patriotică Avram Iancu din România) is az Erdélyi Iskola szoborcsoport korábbi talapzatának helyreállítását kérte.
Mindkét szervezet leszögezte, hogy meglátása szerint a felújítás terve támadás a román közösség ellen.
A kolozsvári szoborcsoport a felvilágosodás korának román kulturális mozgalma, az Erdélyi Iskola három 18. században született vezéralakját ábrázolja, balról jobbra: Samuil Micut, Gheorghe Șincait és Petru Maiort. Romulus Ladea szobrász elhunyt, mielőtt a művét köztérre helyezhették volna, és nem tudni, pontosan hogyan képzelte el az elhelyezését.
Macalik Arnold, a felújításra kiírt nemzetközi tervpályázatot elnyerő Mossfern iroda vezető építésze egy évvel ezelőtt úgy érvelt, hogy a felújítás előtti talapzatot az autós forgalom kontextusában kell nézni, ami az utca felújításával megváltozik. (Azóta hivatalosan is megszavazták, hogy gyalogos övezet lesz az utcából, ahová a hatósági autókon, az iskolabuszokon, illetve helyieken kívül más nem hajt be.) Úgy tervezte, hogy a szobor talapzata maga az utca lesz, a feliratot pedig a kőburkolatban elhelyezett bronzlapra írnák fel, akárcsak az egyetem főbejárata előtt az egykori rektorok nevét.
A fellángoló vitában a kolozsvári önkormányzat azt kérte a tervezőtől, hogy módosítsa a szoborcsoportot érintő terveket. A felkérés nyomán a Mossfern tavaly áprilisban benyújtotta a szoborcsoport eredeti, 1973-as tervét is a Műemléki Bizottsághoz, amelyből kiderül, már akkor sem talapzattal volt elképzelve az alkotás. Macalik Arnold tavaly ősszel a Transtelexnek azt nyilatkozta, hogy több alternatív változatot is bemutattak a megbízónak a szoborcsoport új talapzatáról, de az mindeniket elutasította. Akkor úgy állt a helyzet, hogy az önkormányzat szerződést is bont a Mossfernnel, és egy másik irodát bíz meg a talapzat megtervezésével. A Mossfern hivatalosan kérte a szerződés felbontásának visszavonását, és végül a helyi sajtó arról írt, hogy mégis a Macalik Arnold vezette iroda felügyelheti az építkezés befejezését.
A kampányüzemmódba kapcsoló Emil Boc polgármester csütörtökön a Facebookon élőzve írta alá az építési engedélyét az Erdélyi Iskola szoborcsoport talapzatának, majd a pénteken is bejelentkezett, hogy elmondja, minden pontosan olyan lesz, mint ahogyan a felújítás előtt volt. A Farkas utcai felújításánál kitett látványtervek is ezt igazolják. Lesz lépcsőzetes talapzat, lesz gyep, illetve lesz egy a korábbira nagyon hasonlító felirat is.
„Célunk a nemzeti identitásunk, kulturális értékeink tiszteletben tartása, nem pedig a társadalmat megosztó elemek támogatása” –
érvel a Emil Boc polgármester a bejelentkezésében, ahol azt is elmondja, az Erdélyi Iskola nélkül, Horea, Cloșca és Crișan nélkül, valamint Aram Iancu nélkül nem sikerült volna megőrizni a román szellemiséget, nem sikerült volna kitartani az elmúlt ezer esztendő nehéz időszakaiban Erdélyben.
Az Erdélyi Iskola körül vitával párhuzamosan a másik, ennél kisebb „szoborügy” is zajlott, ami az Emil Racoviță büsztjével kapcsolatos. A neves román szpeleológus és délisark-kutató mellszobra korábban a nevét viselő iskola előtti járdaszigeten állt, de a jóváhagyott tervek szerint elköltöztették volna az iskola udvarára. Racoviță-büsztjének ügye azonban már korábban megoldódott, legalábbis az említett iskola bejáratától nem messze már januárban kihelyezték talapzatára a szobrot.
A láthatóan kedélyesen élőző polgármester pénteken ugyanakkor arról is beszélt, hogy a tervek szerint március végére most már tényleg befejeződik a szobor talapzatra emelése és pontot tesznek a Farkas utca (és a környékén található utcák) régóta húzódó felújításának a végére. Többszöri halasztás után decemberben úgy döntöttek, hogy a munkálatok befejezésének új határideje így április 30. lesz, tehát Emil Boc meglehetősen optimista.
Sőt, a polgármester egy másik projekt befejezését is felvetette. Állítása szerint az év végére elkészül a temető végébe tervezett 340 férőhelyes parkoló, amelyet az Erdélyi Református Egyházkerület Nyugdíjintézete építtet, és amellyel gyakorlatilag a Farkas utcában és az Egyetem utcában felszámolt parkolóhelyeket pótolnák.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!