Orbán Viktor helyett akár Klaus Iohannis is lehet néhány hónapig az Európai Tanács elnöke
2024. január 10. – 16:24
Mint arról írtunk, Charles Michel, az Európai Tanács jelenlegi elnöke indul a júniusi európai parlamenti választásokon, ezért ha megválasztják és július közepén elfoglalja a helyét az Európai Parlamentben, akkor más vezetőt kell találni a testület élére.
Ha ez nem történik meg időben, akkor az Európai Uniós soros elnökségét épp a vonatkozó időszakban betöltő ország vezetője lesz a szervezet elnöke, aki abban a mintegy fél évben épp a magyar kormányfő, Orbán Viktor lesz.
Azt, hogy Orbán Viktor irányítsa az Európai Tanácsot fél évig, a többi 26 állam- és kormányfő próbálja elkerülni, hiszen Orbánnak rendszeresen súlyos nézeteltérései vannak velük, ez közismert a magyar kormányfő vétózásai miatt is.
Tehát szóba jöhetnek más forgatókönyvek is. Az Adevărul arról ír, hogy Michel utódjának Klaus Iohannis román elnököt választhatják. A lap a román Liberális Pártból (PNL) származó információkra hivatkozik, uniós források egyelőre nem erősítették meg az értesülést. A lépés vélhetőleg komoly előnyhöz juttatná a PNL-t a romániai választásokon, sőt, akár azt is eredményezheti, hogy a párt jelöltje megnyeri az idei elnökválasztást.
Klaus Iohannis elnöki pozícióból való lemondását követően, az Alkotmány értelmében az állam második számú közméltósága veszi át ideiglenesen a helyét. Aki ez esetben Iohannis párttársa és hűséges kollégája, Nicolae Ciucă, a szenátus és a liberális párt elnöke lenne. A pár hónapos elnöki pozíció pedig igen komoly politikai lehetőséget jelent, mely nagyot lökhet az alakulat jelenleg igen alacsony támogatottsági szintjén. Sőt, akár azt is jelentheti, hogy a PNL megnyeri az elnökválasztást, ami a romániai pártok legfőbb törekvésének számít.
A liberális pártból érkezett Klaus Iohannis már a második ciklusát tölti, így nem indulhat újabb elnöki mandátumért. A PNL támogatottsága pedig jelentősen visszaesett az utóbbi években, gyakran mérik őket nagyjából egy szinten a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR). Jelen pillanatban a felmérések alapján valószínű, hogy az elnökválasztás második fordulójába a Szociáldemokrata Párt (PSD) jelöltje mellett az AUR jelöltje jut be, ami biztos győzelmet jelent a szocialisták számára. Azonban ha a PNL-s Nicolae Ciucă lenne a szociáldemokrata jelölt (vélhetőleg Marcel Ciolacu miniszterelnök) ellenfele a második fordulóban, a PSD nem lehet biztos a dolgában.
Romániában 2024 szuper választási év lesz: európai parlamenti, helyhatósági, parlamenti és elnökválasztást is tartanak, így nagy jelentőséggel bírhat, ha a PNL vezetője képes lenne politikailag megerősödni.
Az Európai Tanács elnöki pozíciójával valójában nem járnak túlzottan nagy hatalmi jogkörök, inkább szervezési, levezetési funkciója van az elnöknek, persze az EU-s közbeszédet hangsúlyosan alakítani képes.
Klaus Iohannis neve egyébként korábban is felmerült Brüsszelben, például 2019-ben, Donald Tusk távozása után. Donald Tusk lengyel miniszterelnök azt nyilatkozta 2020 márciusában, hogy ő javasolta a román államfőnek, akit „kivételes politikusnak” nevezett, hogy legyen az Európai Tanács elnöke, de ő elutasította az ajánlatát.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!