Románia most már tényleg köteles kidolgozni az LMBTQ+ párokat elismerő törvényes keretet

2023. szeptember 26. – 17:50

Románia most már tényleg köteles kidolgozni az LMBTQ+ párokat elismerő törvényes keretet
Victor Ciobotaru és Florin Buhuceanu – Fotó: Claudiu Popescu / Accept

Másolás

Vágólapra másolva

Az Emberi Jogok Európai Bírósága elutasította a kormány fellebbezését az azonos nemű személyek alkotta családok jogvédelmével kapcsolatos ügyben, amit Florin Buhuceanu és Victor Ciobotaru, valamint további húsz azonos nemű pár indított Románia ellen – írja a G4Media. Az Accept Egyesület tájékoztatása szerint

a döntés arra kötelezi Romániát, hogy megteremtse az azonos nemű párok alkotta családok elfogadásának és védelmének jogi keretét.

Florin Buhuceanu a G4Mediának azt nyilatkozta, hogy az EJEB döntését a román államnak a mai naptól, amikor az jogerőre emelkedett, végre kell hajtania.

Az EJEB májusban döntött úgy, hogy megszegte Románia az emberi jogok európai egyezményének nyolcadik, családi és magánélethez való jogra vonatkozó paragrafusát azzal, hogy nem ismeri el az azonos nemű párokat. A döntés négy évvel azután született meg, hogy Florin Buhuceanu és Victor Ciobotaru, valamint további húsz azonos nemű pár beperelte Romániát, amiért az állam nem ismeri el őket családként és nem biztosít számukra jogvédelmet.

Az Accept most azt írja, hogy a májusban hozott döntés ellen nyújtott be fellebbezést a Külügyminisztérium, amelyet a mai döntésével elutasított az EJEB Nagykamarája.

„Nincs többé jogi lehetőség arra, hogy az állam kibújjon a saját állampolgáraival szembeni kötelezettsége alól. Itt az ideje, hogy Románia megtegye azt a lépést, amelyre a lakosság többsége szerint is készen áll” – írja az Accept.

Az említett 21 azonos nemű pár azért perelte be Romániát, mert állításuk szerint az országban sérül a családi és magánélethez való jog, mert az azonos nemű párok tagjait nem ismerik el hozzátartozóként az egészségügyi intézményekben, emiatt nem látogathatják egymást a kórházban, nem hozhatnak döntéseket vészhelyzetben és nem intézkedhetnek a temetésről halál esetén. Emellett a jelenlegi törvények szerint többek között nem örökölhetnek és nem köthetnek közös egészségügyi biztosítást sem. Az EJEB pedig igazat adott nekik.

Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács elnöke a G4Mediának adott nyilatkozatában már májusban megerősítette, hogy az EJEB döntése kötelezi Romániát az azonos nemű párokat védő jogi keret kidolgozására. „Az EJEB nem fogadta el Romániának azt az érvét, hogy a lakosság jelentős részében ellenérzést váltanak ki az azonos nemű párok” – mondta Asztalos Csaba.

Románia az utolsó hat olyan európai uniós tagállam egyike, Bulgária, Lengyelország, Litvánia, Lettország és Szlovákia mellett, amely semmilyen jogi védelmet nem nyújt az azonos nemű pároknak. Arról, hogy hogyan alakult az azonos nemű párok jogi helyzete Romániában, a Transindexen jelent meg korábban részletes cikk, ebből többek között kiderül, hogy:

  • az azonos neműek kapcsolatát büntető 200-as cikkelyt csak 2001-ben törölték a büntetőtörvénykönyvből, Románia NATO- és EU-csatlakozása ugyanis ezt már elkerülhetetlenné tette
  • 2005-ben jelent meg Romániában az első azonos neműek házasságára utaló kérés, amire válaszul a konzervatív oldal képviselői 2011-ben elérték, hogy a polgárjogi kódexben a házasságot egy férfi és egy nő szabad akaratából létrejövő intézményként határozzák meg
  • 2013-tól kezdődően jelentek meg az első élettársi kapcsolatra vonatkozó törvénytervezetek, amelyek többek között Csoma Botond RMDSZ-es képviselő, Victor Negrescu ex-európai ügyekért felelős PSD-s miniszter, illetve Oana Bîzgan és Remus Cernea független politikusok nevéhez fűződtek, ezekre válaszul indult el 2015 végén a Koalíció a családért kezdeményezése, amelynek célja az volt, hogy az alkotmányban egy férfi és egy nő kapcsolataként határozzák meg a családot, de végül nem volt sikeres
  • Romániához kapcsolódik továbbá a Coman-Hamilton ügy, amelyben egy román-amerikai azonos nemű pár kérte külföldön kötött házasságának elismerését Romániában; az Európai Unió Bírósága és a román alkotmánybíróság a javukra döntött, ennek a továbbiakban mégsem volt semmilyen jogi következménye sem Románia, sem az Európai Bizottság részéről

Nélküled nem tudunk működni

A Transtelex egy órányi működése nagyjából 80 lejbe kerül. Az olvasói mikroadományok azonban nem tartanak ki a hónap végéig. Legyél te is a támogatónk, csak veled együtt lehet Erdélynek saját, független lapja.

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!