50 kulturális intézmény tiltakozik a kormány kisvárosi kultúrát kivéreztető intézkedései ellen
2023. augusztus 5. – 15:23
Vladimir Anton, a csíkszeredai városi színház, a Csíki Játékszín művészeti igazgatója és rendezője kezdeményezésére 50 kulturális intézmény vezetője tiltakozik és fejezte ki aggodalmát – egy online petíció elindításával –, mert a kormány tervezett intézkedései „katasztrófát” okoznak a romániai kulturális életben.
„Arra kérjük a kulturális ágazat minden művészét, hogy fejezze ki aggodalmát és egyet nem értését a sürgősségi rendelettervezetben szereplő intézkedésekkel kapcsolatban, amelyek végrehajtása a kulturális ágazat összeomlásához vezetne, különösen a kis- és közepes városokban” – írja a petíció román nyelvű szövegében.
Megjegyezték, az online petíciót Románia miniszterelnöki kabinetjének címezték. Az online petíciót aláírással itt lehet támogatni.
A pénteken elindított figyelemfelkeltő aláírásgyűjtést eddig közel 2500-an írták alá, köztük neves magyar és román művészek, a kulturális és közművelődési szféra jelentős képviselői, illetve a kisvárosi kultúra iránt érdeklődő és aggódó emberek.
„Most az Önök segítségét kérjük. Ahogy a polgármester úr két nappal ezelőtti sajtótájékoztatóján bejelentette, a színház és a város más kulturális intézményeinek léte forog kockán. És nemcsak városunkban, hanem az egész országban. A sürgősségi rendelet tervezete az évek során (jó és rossz tulajdonságaikkal együtt) kialakult intézmények megsemmisítésével fenyeget. Olyan emberek (művészek, technikusok, adminisztratív személyzet) alkotta csapatok felszámolásával, akik lelkesen és olykor akár személyes áldozatok árán is, egyetlen célnak szentelték az életüket: a közönség és a közösség szolgálatának” – írta a Csíki Játékszín társulata.
André Ferenc költő a Csíki Játékszín Facebook-posztját megosztva azt írta, hogy a román kormány és politikusok ezúttal is úgy próbálnak tenni, mintha a kulturális szféra nyelné el a pénzt az államkincstárból, de ha kivéreztetik, akkor dollármilliárdok szabadulnak fel.
Kulturális élet nélkül tényleg mindegy, az ember melyik városban él, hogy Csíkszereda, Marosvásárhely, Kolozsvár, Bécs vagy San Fransisco. De a népszámlálási adatok alapján jó volna, ha maradna valami, amiért érdemes itthon maradni.
Az aláírásgyűjtés megfogalmazói egyébként azt kifogásolják, hogy a kormány által behirdetett sürgősségi rendelet tervezete költségcsökkentés alatt kivérezteti a román és magyar kulturális szereplőket azzal, hogy jelentős hatást gyakorol az önkormányzatok és ezáltal az önkormányzatok alá tartozó kulturális intézményekre. Konkrétan, főleg a kisebb vagy közepes települések önkormányzataitól veszik el a kultúrára (és más ágakra, mint pl. a sport) szánható pénzeket.
A petícióban számos észrevételt és érvet felsoroltak, hogy a kormány intézkedései miért nem kellene a kulturális intézményekre is kihatással legyenek.
Az aláírókkal együtt a Román Színházi Unió (UNITER) is kifejezte aggodalmát és észrevételeit arra nézve, hogy a kulturális intézmények 2023 őszétől nem tudják majd ellátni feladatukat, ha a sürgősségi rendelet bizonyos intézkedései életbe lépnek. Ez ugyanis úgy vélik, hogy katasztrofális hatással lennének a kulturális ágazatra.
Mint arról beszámoltunk, a székelyudvarhelyi és a sepsiszentgyörgyi színházak és kulturális intézmények is veszélyben vannak, ennek pedig hangot is adtak. Antal Árpád azt mondta, amióta politikával foglalkozik, Romániában most először fordul elő, hogy beleírták a tervezetbe, hogy „megbüntetik” azokat a polgármesteri hivatalokat, amelyek kultúrára, sportra, szabadidőre és zöldövezetre szánt kiadásaikkal nem férnek bele a település költségvetésének 7,5 százalékába.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!