Kulturális intézmények: A létünket veszélyezteti a kormány gazdasági megszorításokról szóló terve

2023. augusztus 5. – 09:53

Másolás

Vágólapra másolva

Székelyudvarhely fenntartásában működő kulturális intézmények vezetői döbbenettel értesültek a román kormány által nyilvánosságra hozott gazdasági megszorításokat tartalmazó kormányrendelet-tervezetről. Aggodalommal követik a fejleményeket, hiszen mint közleményükben írták: a kormány intézményeik létét veszélyeztető, mérhetetlen veszteségeket előidéző intézkedéseket helyez kilátásba.

Tiltakozunk a létszám alapú és diszkriminatív intézkedés ellen, amely jogi keretet szolgáltat a kulturális intézményeink létező hálózatának felszámolásához, az egyes ágazatok sajátos problémafelvetéseinek eltörléséhez, továbbá a kulturális sokszínűség gyengítését célozza, ugyanakkor egységesítő és identitásvesztő célt szolgál!

– írták közleményükben a kulturális intézmények vezetői. A nyilatkozatot aláírta: Simon Mária Tímea (Székelyudvarhelyi Művelődési Ház), Orendi István (Udvarhely Néptáncműhely), Nagy Pál (Tomcsa Sándor Színház), Szőcs Endre (Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár), Miklós Zoltán (Haáz Rezső Múzeum).

Megjegyezték, elutasítanak minden olyan törekvést, amely fűnyíróelv mentén a helyi realitások figyelmen kívül hagyásával kezelné az ország kulturális intézményrendszerének átalakítását. És a kulturális alapszolgáltatás fenntarthatósága jegyében, határozottan kérték, hogy az oktatás, egészségügy, igazságszolgáltatás számára biztosított létszámalapú intézményi összevonási és költségkorlátozási mentességet terjesszék ki a kulturális ágazatokra is.

„Tudatlanság és szűklátókörűség a kulturális ágazatot kizárólag gazdasági mércével mérni, egységesített mutatókkal megítélni, leselejtezni. Az erdélyi, kisebbségi létben élő és működő kulturális intézmények sajátossága a kis létszámmal történő üzemeltetés, de ezáltal is minőségi tartalomgyártás és kulturális szolgáltatások nyújtása” – tették hozzá. Ezért szorgalmazzák az érintett ágazatok képviselői és a döntéshozatalban érintett felek közötti mielőbbi konstruktív párbeszédet, mert szerintük megalapozottabb elemzésre, mértéktartó döntések meghozatalára van szükség, de legfőként annak felismerésére, hogy – a kultúra kárára – az oktatási és kulturális ágazatok szétválasztása hosszú távon megmutatkozó anomáliákat okoz a társadalom fejlődésében.

Úgy vélik, amennyiben a román kormány nyilvánosságra hozott tervezetét életbe léptetik, a székelyudvarhelyi kulturális élet teljesen ellehetetlenül. A fennállásának 25. évfordulóját ünneplő Tomcsa Sándor Színház és Udvarhely Néptáncműhely, a Művelődési Ház égisze alatt működő 16. évadát kezdő Székelyföldi Filharmónia, a 65 éves Székelyudvarhelyi Művelődési Ház, a két évszázados Haáz Rezső Múzeum, és a város egyik legsokoldalúbb intézménye, a Székelyudvarhelyi Városi Könyvtár önálló működése kerül veszélybe a kormány költségcsökkentő tervezetével.

A tervezet miatt Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester is „megkongatta a vészharangot

Szerinte a kormány súlyosan csorbítani akarja a helyi autonómiát. A polgármester bírálta a sürgősségi kormányrendelet-tervezetet az önkormányzatok költségvetésének csökkentése miatt, mert úgy látja a kormány a helyi önkormányzatokat, illetve a kis- és középvállalkozókat lehetetleníti el.

„Ez a kulturális intézmények esetében azt fogja jelenteni, hogy például Sepsiszentgyörgyön az Andrei Mureşanu Színháznak szűnne meg az önállósága és össze kellene olvasszam a Tamási Áron Színházzal és leépítsek 15 százalékot. Nincs köze a valósághoz ennek a megközelítésnek. De ugyanakkor Erdély többi részén, ahol a magyarok vannak kisebbségben, a magyar kulturális intézményeket és az önállóságukat veszélyezteti” – tette hozzá Antal Árpád.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!