Volt oktatási miniszter: Ha a kormány nem enged, pár év múlva nem lesznek tanáraink
Nagyon is tisztában kell lennünk azzal, hogy a következő néhány évben, ha ugyanilyen gyenge marad a tanárok bérezése, nem lesznek tanáraink. Nem arról van szó, hogy rossz tanáraink lesznek, hanem arról, hogy nem lesznek tanáraink" – mondta Mircea Miclea professzor a román közszolgálati televíziónak nyilatkozva.
Mircea Miclea az egyetlen oktatási miniszter Románia történetében, aki lemondott, miután kormánya nem teljesítette a hivatalba lépésekor beígért oktatási költségvetést. Elmondta, mit kellene tenni annak érdekében, hogy a tanári szakma vonzóbbá váljon: "Sok olyan iskola van, többek között a nagyvárosokban is, ahová matematika, fizika vagy kémia szakon betöltetlenek az állások, és ahová nem jönnek diplomások (...) Ha vonzóvá akarjuk tenni ezt a szakmát, hogy jó minőségű szakemberek válasszák, akik minőségi teljesítményt nyújtanak az osztályteremben, akik minőségi oktatást nyújtanak, és biztosítják, hogy a következő generáció is a megfelelő színvonalú tudás birtokosa legyen, akkor meg kell becsülnünk a szakmai testületet".
A műsorvezetőnek arra a kérdésére, hogy egyetemi tanárként szolidáris-e a közoktatásban dolgozó tanárokkal, és jogosnak tartja-e bérköveteléseiket, a volt oktatási miniszter elmondta, hogy szerinte amit a kormány felajánlott, az sokkal kevesebb, mint amit ez a szakmai kategória megérdemel.
“Sajnos, a probléma már régóta ismert. Emlékeztetem önöket, hogy én magam 2005-ben pontosan azért mondtam le, mert a kormány nem teljesítette vállalását, nem hagyta jóvá a megfelelő költségvetést az oktatás finanszírozására. Akkoriban a GDP 3,73%-át ajánlották fel az oktatásra, nem pedig 2,1%-át, mint ahogyan az az idén történt , és senki nem tett semmit. A probléma tehát azóta sem változott. Sajnos nem sikerült megoldani. Most már látjuk a hatását, vagyis látjuk a szakmai testület minőségén, a tanítási teljesítmény minőségén, az iskolákban uralkodó légkörön, és ez kétségtelenül érvényes a tanárok fizetésére vonatkozóan is. Az igény teljesen jogos” – jelentette ki Miclea.
Amint arról beszámoltunk pénteken már a 12. napja lesz az általános iskolai sztrájknak (a munkabeszüntetés május 22-én kezdődött, június 1-2. és június 5. pedig a közszférában munkaszüneti nap, tehát azokat nem számoljuk sztrájknapoknak). Az álláspontok nem közelednek egymáshoz, a kormány időhúzásra játszik, arra számít, hogy lemorzsolódnak a sztrájkolók. A tüntetők szerint azonban csak most fognak bedurvulni a dolgok. Tény, hogy a nagy dirrel-dúrral beharangozott memorandum nem bír semmiféle normatív értékkel. „Ez a kormány belső dokumentuma, amelynek nincs semmilyen hatása a lakosságra, és az elmúlt években több ilyen nyilatkozatot is megsértett az azt elfogadó intézmény”- jelentette ki az alkotmánybíróság volt vezetője, Augustin Zegreanu. Mi több, egy 2009. május 10-i rendelet értelmében az ilyen dokumentumokat nem publikálhatják a Hivatalos Közlönyben.
A pénteki bukaresti tüntetésre 20 ezer tanárt várnak.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!