Pszichiátrián kezelik a láncra vert baróti áldozatot, a hatóságok keresik a megoldást a gondozását illetően

Még mindig vizsgálják a hatóságok annak a 28 éves, súlyosan fogyatékos baróti nőnek az ügyét, akit szülei 10 évig tartottak láncon. A fiatal nő jelenleg pszichiátriai kezelés alatt áll. A Kovászna Megyei Szociális Segélyezési és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (DGASPC), amely szintén vizsgálatot indított, keresi a megoldást a fiatal lány számára. Két lehetőség körvonalazódik számára: vagy a tágabb család valamelyik tagja gondoskodik róla, vagy a hatóságoknak kell találniuk egy központot, ahol gondját viselik – mondta el a sajtónak Szász Katalin igazgatóhelyettes.


A szociális igazgatóság által folytatott belső vizsgálat még nem zárult le, Szász arról számolt be, hogy a fiatal nő most a pszichiátriára került. „Arra vagyunk kíváncsiak, hogy lesz-e valaki a tágabb családban, aki gondoskodik róla. Ha nem sikerül a családból valakit azonosítani, aki gondoskodik a betegről, akkor keresni kell egy intézményt, mert nyilvánvalóan napi gondozásra szorul. A probléma az, hogy országos szinten nagyon kevés ilyen jellegű intézmény van, és nagyon nehéz lesz helyet találnunk neki” – magyarázta az igazgatóhelyettes.

Egyelőre nem tudni, hogy a lányt mikor engedhetik ki a pszichiátriáról, és arra sem tudott válaszolni Szász Katalin, hogy pontosan milyen vizsgálatok folynak még A szociális igazgatóság írásban kért tájékoztatást a kórháztól az állapotáról, hogy lássák, hogyan van fizikailag és mentálisan. Ez amiatt is fontos, mert a felmérés alapján derül ki, hogy milyen intézményeket keressenek meg, az állandó gondozást illetően, mondta el Szász Katalin.

Az igazgatóhelyettes azt is kifejtette, hogy az alatt a 10 év alatt, amíg a lányt fogva tartották a szülei, az általa képviselt intézmény semmilyen kivizsgálást vagy más típusú ellenőrzést nem végzett a lány egészségügyi állapotát illetően.

„Abban a helyzetben, amikor valakinek van egy állandó fogyatékossági fokú besorolást igazoló bizonyítványa, ez azt jelenti, hogy a szociális és orvosi helyzetét nem vizsgálják felül, csak akkor, ha beutaló érkezik, vagy ha az állapota romlik, és valakinek a családból sikerül értesítenie minket arról, hogy újabb besorolást kell kérni. Az önkormányzat, azaz a városháza ellenőrzi a helyzetet, annál is inkább, mert az ilyen esetekben, amikor a családtagot személyi asszisztensként nevezik ki a beteg mellé, az ellenőrzés az önkormányzat feladata” – mondta Szász Katalin.

Egy héttel ezelőtt, április 6-án a sepsiszentgyörgyi ügyészség hivatalos részleteket közölt a baróti áldozat ügyében. Az ügyészek szerint a rendőrség által április 4-én, kedden szállt ki a helyszínre, ahol megállapította, hogy a 28 éves nőt egy szobában tartották láncon, amelynek egyik vége egy szekrénylábhoz volt kapcsolva, a másik pedig a bokájára. Mint kiderült 10 éven keresztül volt része ebben az elbánásban az áldozatnak. A lány szüleit először 24 órára vették őrizetbe, majd a bíróság úgy döntött, hogy 30 napra előzetes letartóztatásba helyezi őket. Szabadságtól való megfosztás miatt folyik ellenük vizsgálat.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kövess minket Facebookon is!