Összevont választások: a liberálisok és szociáldemokraták már most osztogatják a tisztségeket egymás között

2023. április 13. – 08:23

Összevont választások: a liberálisok és szociáldemokraták már most osztogatják a tisztségeket egymás között
Nicolae Ciucă miniszterelnök és Marcel Ciolacu, a PSD elnöke, 2022. novemberében – George Călin / Inquam Photos

Másolás

Vágólapra másolva

Alig egy héttel ezelőtt, amikor a liberálisok vezetője, Nicolae Ciucă felvetette az összevont választások gondolatát, Ciolacu határozottan elutasította. Aludt rá néhányat, és már másképp látja a dolgokat. Sajtóértesülések szerint a két nagy párt között javában zajlanak a tárgyalások arról, hogy 2024-ben egy füst alatt intézzék el a parlamenti és önkormányzati választásokat. A cél természetesen mindent megtartani, sőt visszaszerezni azt is, ami elveszett, kigolyózni az ellenzéket azokból a nagyvárosokból, amelyeket 2020-ban veszítettek el.

A kormányváltás közeledtével sokasodnak a feszültségek a koalíciós pártokon belül, mert egyik párt sem szeretne a vesztese lenni sem a közelgő rotációnak, sem a 2024-es választásoknak. A jelenleg kormány- és államfői tisztséget is magukénak tudó PNL-sek garanciát szeretnének arra nézve, hogy nem lesznek kisemmizve, ha a szociáldemokraták átveszik a kormánybotot. Ezért már most a 2024-es választásokra készülnek, és mindenféle forgatókönyvet dolgoztak ki arra nézve, hogyan folytassák a PSD-vel való együttműködést. Az összevont választások is ezt a célt szolgálnák.

Az ötletet nem fogadta kitörő lelkesedéssel a szociáldemokraták vezére, Marcel Ciolacu, sőt újságírói kérdésre válaszolva határozottan elutasította azt, mondván, nem volna alkotmányos ez az eljárás. És bár a hivatalos nyilatkozatok szintjén mi sem változott azóta, a színfalak mögött már elstartoltak a tárgyalások. Egy olyan aprólékos egyeztetés zajlik, amely során nemcsak az elnöki, miniszterelnöki és Bukarest főpolgármesteri tisztsége kerül szóba, hanem sok minden más. A közös nevezőre jutásnak azonban záros határidőn belül kell megtörténnie. „Minden tárgyalást júniusig le kell zárni. Addigra tudni fogjuk, lesznek-e összevont választások, és ha igen, akkor annak milyen formáját választják” – tudta meg koalíciós forrásokból a Libertatea.

Egybehangzó vélemények szerint a tét nem kevesebb, mint a következő öt év kormányzása. A tárgyalásokban részt vevő koalíciós politikus mondta el a lapnak, hogy az egyik legfőbb érv, amellyel az összevont választásokat szorgalmazzák, és a nagykoalíció fennmaradását támogatják, a szomszédban dúló orosz-ukrán háború. Erről eddig is folyamatosan azt kommunikálták, hogy a bizonytalan nemzetközi helyzetben az országnak stabilitásra van szüksége. Ez a stabilitás azonban, mint a későbbiekben kiderül, arról is szól, hogy a potenciális ellenfeleket kigolyózzák, és az ellenzék a lehető legkisebb esélyekkel indulhasson a választásokon.

Az egyetlen apró szépséghibája a mestertervnek, hogy mindenben már most meg kell egyezni, mert a választások időpontjának módosítását egy évvel a választások előtt kell bejelenteni. A liberálisok és a szociáldemokraták elismerik, hogy „nincs sok idejük”, a júniusi törvényhozási ülésszak végéig meg kell születnie a határozatnak, „ősszel már túl késő lenne”.

A liberális és szociáldemokrata politikusok ugyanis arra számítanak, hogy az ellenzék sem ül majd ölbe tett kézzel, és a választások esetleges összevonásáról szóló döntést megtámadják az Alkotmánybíróságon, sőt a Velencei Bizottságnál is panaszt tehetnek, mert elméletileg a választási törvény nem teszi lehetővé két különböző választás összevonását.

Ahhoz, hogy legyen elegendő idő a folyamat kifutására, azaz a fellebbezések lezárására is, június végéig kellene körvonalazni a hogyan továbbot. Nem hivatalosan a két párt vezetői a választások összevonásának lehetőségének gondolatát megfuttatták az Alkotmánybíróság tagjainál is, lássák, milyenek a reakciók, van-e jogi kiskapu erre a lehetőségre.

A PNL a helyhatósági választásokat a parlamenti választásokkal kombinálná, és ahhoz kéri a szociáldemokraták beleegyezését, hogy az államelnöki pozíciót biztosítsák Ciucănak. A liberálisok már dolgoztak a jogi anyagon. Azt remélik, meg tudják győzni a szociáldemokratákat arról, hogy a választások összevonása esetén nem merülnek fel alkotmányossági problémák.

„Az a lehetőség is fennáll, hogy két egymást követő napon tartsák meg a választásokat. Így nem lesznek szervezési problémák, nem lesz túlzsúfoltság, és az emberek nem gabalyodnak össze a szavazólapokban” – árulták el a PNL vezetőségéből származó források a Libertateának. A PNL három lehetőséget tett le az asztalra a PSD-vel folytatott tárgyalások során:

  • helyi választások a parlamentivel összekötve,
  • parlamenti választások az elnökválasztás 1. fordulójával kombinálva,
  • vagy parlamenti választások az elnökválasztás 2. fordulójával összevonva.

„Az elmúlt három választási ciklus számításai alapján azt láttuk, hogy minden alkalommal közel egymillió szavazatot veszítettünk a helyi és a parlamenti választások között. A parlamenti és a helyi választások összekapcsolása megoldaná a részvételi arány, de a helyi vezetők bevonásának problémáját is” – mondják PNL-s források.

Alina Gorghiu szenátusi elnök hétfői sajtótájékoztatóján azt állította, a PNL javaslatának nincsenek alkotmányossági problémái. „Valótlanság, hogy nincs alkotmányos lehetőség a választások összevonására. Tökéletesen alkotmányos az a forgatókönyv, hogy ezeket a választásokat összevonják. Az az elemzés, amelyet a liberális párt jogászai készítettek, meg fogja szüntetni a közvélekedésnek a fenntartását az összevont választások szabályszerűségére vonatkozóan” – mondta Gorghiu. Egy, a PNL és a PSD által megrendelt közvélemény-kutatást is idézett a szenátus elnöke, amely szerint a polgárok 90 százaléka szeretné, ha a választásokat összevonnák.

A PSD vezetői nem utasítják el a közös választások forgatókönyvét, de látni akarják, milyen hasznot tudnak húzni ebből. „A pártban már tárgyaltunk a választások összevonásának lehetőségéről, sokan támogatják az elképzelést, de meg kell néznünk, milyen konkrét nyereségünk származna belőle” – mondta el a PSD Országos Állandó Elnökségének egyik tagja. „Nem akarjuk a liberálisok számára maximalizálni az előnyöket anélkül, hogy ne lenne írásos megállapodás arról, hogy a közös kormányzás 2024 után is folytatódik. Mi értelme lenne egyértelmű megállapodás nélkül a liberálisok malmára hajtani a vizet?” – ecsetelte a helyzetet a nevének elhallgatását kérő politikus.

A szociáldemokraták vezetői ugyanakkor elismerik, hogy egy „összetettebb csomagról tárgyalnak”, amely a közös elnöki jelölt személyében való megállapodást is tartalmazná, a miniszterelnöki funkcióról való egyezséget, de a területi kulcspozíciók megosztásáról is tárgyal a két párt, vagyis közös polgármesterjelöltet állítanának olyan városokban, ahol az USR-s jelölt kigolyózása a cél. „A közös listás opció a legnehezebben megvalósítható és megszerezhető, sok feszültség lesz a területen. Ezért, ha ez 2023 júniusában megtörténik, lesz idő arra, hogy ezt megmagyarázzuk a választóknak és a párt aktivistáinak. Ha Ciucă és Ciolacu megegyeznek abban, hogy 2024 után hogyan osztoznak az elnöki és a miniszterelnöki tisztségen, akkor a további tárgyalások simábban, gördülékenyebben fognak menni” – hangsúlyozta a PSD egyik alelnöke.

A két nagy párt közötti szoros együttműködés egyik legnagyobb tétje ugyanis a hatalmi pozíciók visszaszerzése az erdélyi nagyvárosokban és Bukarestben. Ehhez azonban szükség van az összes USR-s polgármester eltávolítására. Mivel a helyhatósági választásokon a szavazás egy fordulóban zajlik, közös jelölt állításával ez könnyen megvalósítható. „Bukarest főpolgármesteri tisztsége, az 1-es és 2-es kerület polgármesteri tisztségei, Temesvár, Gyulafehérvár, Brassó, Bákó most mind a Mentsétek meg Romániát Szövetség kezében vannak. A PSD-PNL közös jelöltjei egy fordulóban gond nélkül győznek. De marad a dilemma, hogy mi történik a fővárosban. Gabriela Fireát nem akarják a liberálisok a fővárosba” – mutatott rá a tárgyalások egyik érzékeny pontjára a PSD vezetőségének egyik tagja. Marcel Ciolacu minden nyilatkozatában fenntartotta, hogy Gabriela Firea lesz a pártnak a bukaresti főpolgármester-jelöltje.

Az RMDSZ-ről, az aktuális koalíció harmadik tagjáról eddig nem beszéltünk. A sajtónak nyilatkozó források szerint a Szövetség nem ért egyet a választások összevonásának lehetőségével, úgy véli, a választások esetleges összevonása nem lenne előnyös számára, még akkor sem, ha nem az 5%-os küszöböt kellene teljesíteni a parlamenti bejutáshoz.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!