46 év telt el a '77-es földrengés óta, ami több mint 1500 ember halálát okozta

2023. március 4. – 09:24

Másolás

Vágólapra másolva

Szombaton az 1977-es földrengés 46. évfordulójára emlékezünk Romániában. Közel ötven évvel ezelőtt, március 4-én a Richter-skála szerinti 7.2 földmozgást mértek, ami Moszkvában is érezhető volt és több mint 1500 ember életét követelte, írja a Digi24.

A hihetetlen erősségű földmozgás, ami épületeket, hidakat tett a földdel egyenlővé, és az utat úgy mozgatta, mintha a tenger hullámozna, 100 km mélységben észlelték Vranceában 21:21-kor. 56 másodpercig tartott. A lökéshullám érezhető volt egész Délkelet-Európában, de Oroszországban is.

Az 1977-es földrengés hatalmas károkat okozott, és 1 578 ember életét vesztette a földmozgás következtében, további 11 321 ember megsérült. Országszerte 32 900 otthon súlyosan megrongálódott, a katasztrófa miatt bekövetkezett károk mintegy 200 000 embert érintettek közvetlenül. Összedőltek vagy megrongálódtak iskolák, óvodák, kórházak és lakóházak. A romok alatt több ezren estek csapdába.

A katasztrófa következtében vesztette életét többek közt Szilágyi Domokos és Hervay Gizella költő 16 éves fia is, Attila (Kobak) – ő a főszereplője Hervay klasszikussá vált meseregényének, a Kobak könyvének. Szintén a földrengés következtében hunyt el Dankanits Ádám művelődéstörténész, A Hét folyóirat munkatársa, Toma Caragiu színművész, A. E. Bakonski költő, esszéista, fordító, Alexandru Ivasiuc prózaíró és Doina Badea énekesnő is.

Romániában 1977-ben szükségállapotot rendeltek el, és több mint 30 000 tűzoltót és katonát vezényeltek a romokhoz. Ez a legnagyobb számú mentőalakulat, amit valaha mozgósítani kellett Romániában.

Kolozsváron viszont csak annyit tapasztaltak, hogy a tévében megszakadt a Johnny Weismüller főszereplésével játszódó Tarzan, és megjelent az adásszünetekre jellemző „sakktábla”. Senki sem tudta, hogy mi történik, de mindenki sejtette vagy sejthette – lévén csak egyetlen tévécsatorna volt, amit mindenki nézett –, hogy valami rendkívüli történt. Bukarestben a Magheru sugárút két oldalán álló házakból – egy szemtanú visszaemlékezése szerint – bizony ömlött a porfelhő – írtuk az 1977-es földrengést az Azopan Fotóarchívum képeivel feldolgozó cikkünkben.

Ennél nagyobb földrengést 1940-ben tapasztaltak, aminek a nagysága 7,4-es volt. A szakértők becslései szerint napjainkban egy 7,4-es erősségű földrengés több mint 42 000 ember halálát okozná, 300 000 sérülést és több mint 25 milliárd eurós anyagi kár keletkezne. De Románia történelmének legerősebb földrengése 1802-ben történt Vrancea területén, 160 kilométer mélységben. Ez 7,9-es volt, és a „nagy földrengésként” híresült el. A tektonikus mozgás Kelet-Európa nagy részét érintette, Moszkvától és Szentpétervártól Konstantinápolyig és Itaka szigetéig.

A 46 év alatt 1986 augusztus 31-én, szintén Vranceában tapasztaltak nagyobb földmozgást, amikor 7,1-es erősséggel mozgott a föld. Ekkor legalább 8 ember vesztette életét, de egyes adatok ezt a számot 150-re teszik. Erős földmozgást észleltek 1990-ben is. A 6,9-es erősségű földrengés, a halálos áldozatok számát 8-ra vagy 13-ra teszik.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!