Az emberek emlékezetében még mindig élénken élő '77-es bukaresti földrengés képei
2022. szeptember 17. – 12:11
frissítve
Románia történelmének egyik legsúlyosabb földrengése zajlott le 1977 márciusában. Chereches Livia két nappal később fotózott körbe a fővárosban, az Azopan Fotóarchívummal együttműködésben mutatjuk meg, hogy milyennek a látta a pusztítás nyomait.
Kolozsváron csak annyit tapasztaltak, hogy a tévében megszakadt a Johnny Weismüller főszereplésével játszódó Tarzan, és megjelent az adásszünetekre jellemző „sakktábla”. Senki sem tudta, hogy mi történik, de mindenki sejtette vagy sejthette – lévén csak egyetlen tévécsatorna volt, amit mindenki nézett –, hogy valami rendkívüli történt. Bukarestben a Magheru sugárút két oldalán álló házakból – egy szemtanú visszaemlékezése szerint – bizony ömlött a porfelhő. A morajlás, ami megelőzte és végigkísérte a rengést, pedig szinte leírhatatlan. „Az első 2-3 másodperc moraja olyan volt, mint gyerekkoromban, amikor a házunk előtt vonultak gyakorlatozni a T-35-ös tankok” – idézte fel a túlélő.
Aki átélte Románia történetének egyik legsúlyosabb természeti katasztrófáját, annak szinte biztosan van egy története róla, legyen az akár olyan apró, minthogy megszakadt a Tarzan, vagy olyan ‘túlvilági’, amikor csak egy hajszálon múlik az élete. Chereches Liviának egy másfajta története is van. Képeken örökítette meg az 1977-es nagy földrengés utóhatásait, másfél nappal a katasztrófa után. Akkora a hatóságok már lezárták a földrengés által leginkább sújtott utcákat, így ott nem tudott már fotózni, de a képek így is szörnyű katasztrófáról árulkodnak. Ezután több, mint négy évtizedig pihentek a szekrényben, míg idén augusztusban az Azopan Fotóarchívumhoz nem kerültek. Ezekből mutatunk most be néhányat.
Az Agerpres tényszerű összefoglalója szerint 1977. március 4-én 21 óra 21 perckor Romániát a Richter-skála szerinti 7,4 fokos földrengés rázta meg. Ez volt a huszadik század második legnagyobb romániai földrengése az 1940. november 10-i után, amely a Richter-skála szerint 7,7 fokos erősségű volt. A földrengés epicentruma száz kilométerrel a földfelszín alatt, Vráncsa megyében volt. Ugyanakkor ez volt minden idők egyik legerősebb földmozgása, amelyet Románia területén regisztráltak, és egyértelműen ez okozta a legnagyobb károkat. A legerősebbnek az 1802-es, szintén a vráncsai térségben történt földmozgást tartják a szakértők, bár annak erősségét értelemszerűen nem tudhatjuk pontosan, de egyes vélemények szerint elérhette a 8,2-őt is. Ennek ellenére sem járt jelentős számú halálos áldozattal, bár az általa okozott anyagi károkról sok helyen lehet olvasni – a székelyföldi templomokat is rendesen próbára tette.
Az 1977-es földrengést gyakorlatilag az egész országban lehetett érezni, bár főleg a Kárpátokon túli területeken okozott jelentősebb károkat. Emellett Bulgáriában, a mai Moldovai Köztársaság és Ukrajna területén is rombolt. A földmozgás következtében a fővárosban összesen 32 magas vagy középmagas épület dőlt össze, országszerte 32 900 otthon rongálódott meg súlyosan. Ezen kívül iskolák, kórházak, egyetemek, óvodák, bölcsődék, bentlakások, kultúrházak, emlékművek jelentősen sérültek. A legnagyobb kárt Bukarestben és Dél-Romániában regisztrálták, de súlyos károk keletkeztek Teleorman, Dolj, Ilfov, Prahova, Iaşi, Vaslui, Buzău és Vráncsa megyékben is. A földrengésben hivatalosan 1576 személy vesztette életét, a többségük, 1424 személy Bukarestben, illetve 11 321 ember sérült meg, a többségük szintén Bukarestben: 7598 személy. Bulgáriában is több, mint 100-an haltak meg.
Sok túlélőt mentettek ki a romok alól, több olyan történet is van, hogy napokkal később bukkantak túlélőkre. Elena Enache például 187 óra elteltével került elő a romok alól, állítólag tudatnál volt, amikor megtalálták, vizet kért és a családjáról érdeklődött, míg Sorin Crainicra 253 óra elteltével találtak rá a Continental blokk romjai alatt, és előkerülése igazi szenzációnak számított, címoldalon foglalkozott vele a Scînteia.
Az áldozatok között volt a bukaresti kulturális, művészeti és tudományos élet számos képviselője. Életét vesztette ugyanakkor az akkor még csak 16 éves Szilágyi Attila, akit Kobakként, Szilágyi Domokos és Hervay Gizella gyermekeként ismernek. A fiú a Dankanits családnál volt a földrengés idején, miközben édesanyját Budapesten kezelték, édesapja pedig már évekkel korábban öngyilkos lett. Dankanits Ádám művelődéstörténész, A Hét belső munkatársa, illetve a 8 éves fia, Dankanits László szintén életét vesztette a földrengésben.
„Úgy volt, hogy a fiam jön utánam. Április negyedikén kellett volna megérkeznie, március negyedikén volt a földrengés Bukarestben. (...) Nem tudom életem végéig megbocsátani magamnak, hogy nem hoztam magammal a fiamat” – írta Hervay Gizella a Hazulról haza. Öninterjú című munkájában. Öt évvel később, 1982-ben Hervay is öngyilkos lett.
Chereches Livia elmondása szerint még mindig élénken élnek benne a földrengés emlékei, illetve a fényképek készítésének körülményei. A Szabad Európa Rádiónak nyilatkozva felidézte, épp a televíziót nézte, amikor bekövetkezett a katasztrófa. Onnan felállva először a hatodik emeleti lakása erkélyére sietett ki. A Bukarest nyugati részében, a Drumul Taberei negyedben található tömbházból szürreális látvány tárult elé.
„Furcsa fény volt, és azok a nagy lakóházak ringatóztak”
– mondta, és állítása szerint egy pillanatra azt hitte, hogy vége az életének. Ekkor viszont cselekedett, a hétvégi túrázásra (péntek este volt a földrengés) bepakolta hátizsákját felkapva, és pánikoló kolléganőjét megfogva lerohant az utcára. Hálóinges emberek tömegei lepték el a sötét utcát.
„Képzeljék csak el, nincs fény, nincs áram, csend van” – idézte fel. Elveszettnek érezték magukat. Állítása szerint fogalmuk sem volt róla, hogy mi történt, az egész világ eltűnt, vagy csak velük és a környékükkel történik mindez. Végül egy idegen hordozható rádióját hallgatva a Szabad Európa Rádióból tudták meg az emberek: földrengés volt Bukarestben. Végül elindultak a kolléganője szüleinek háza felé, hogy valami védelmet találjanak, és útközben volt először szemtanúja a tragédia első jeleneteinek.
„A legrosszabb emlékem arról, amit láttam, és azóta is próbálok elfelejteni: egy régi, magas épület teljesen le volt omolva és égett. Az emberek a roncsok közül emelték ki a holttesteket. A szag... szörnyű volt” – idézte fel. Elmondása szerint még nem volt szervezett segítség, csupán az egyszerű emberek próbáltak tenni valamit.
A román hatóságok szükségállapot hirdettek. A korabeli helyi sajtót fellapozva a helyzetet kézben tartó hatóság képe bontakozik ki, akik profin megoldják a problémát. A földrengéssel Románia a nemzetközi érdeklődés középpontjába került, vele foglalkozott a külföldi sajtó is. A Népszabadság március 6-i számában megjelent helyszíni tudósítást idézzük fel.
„Repülőgépünk szombaton a kora délutáni órákban készült leszállásra a Bukarest – Otopeni repülőtérre; fentről már látni lehetett a házak ledőlt kéményeit, majd a repülőtér központi csarnokának hatalmas betört ablakai jelezték számunkra a román fővárosban pusztító földrengés első nyomait. Miközben az autóval a város központja felé haladtunk, egymás után tűntek szemünkbe a leomlott házfalak, mindenfelől leszakadt erkélyek, lezuhant kerítések, összetört gépkocsik voltak láthatók. A legnagyobb károkat szenvedett városnegyedekben karhatalmi egységek, katonák, rendőrök, milicisták segítettek s tartották fenn a rendet.
Szemtanúk beszámolója szerint a mintegy 40-50 másodpercig tartó természeti katasztrófa után összefüggő fehér porfelhő lepte el Bukarestet, elsősorban régi, történelmi városrészét. Itt, a belvárosban okozta a legnagyobb kárt emberéletben és anyagiakban is a nagy erejű földrengés. Főleg a két világháború között épült házak szenvedtek sokat, de láttam romokban heverni új toronyházakat és ultramodern, nemrég átadott szállodát is összerepedezett falakkal, törött ablakokkal. A Sahia úton, a Rosetti út és a Magheru körút sarkán, a Néphadsereg útján, a Balcescu körúton kártyavárként összeroskadt 8—10 emeletes épülettömböket vesznek körül katonai kordonok és a megmenekült hozzátartozók aggódó csoportjai. A hatalmas markológépek szünet nélkül dolgoznak, hogy a felismerhetetlenségig összezúzott lakásokat, tört bútorzatot eltávolítsák s a halottakat, sebesülteket kiemelhessék a törmelékek alól.”
Chereches szerint a rá következő napokban a társadalom egy rövid időre teljesen átalakult a tragédia miatt. Az utcán mindenki segítőkész és kedves volt. A földrengést követő reggelen az általában csak a pult alatt, ismerősökön keresztül elérhető finomságok mindenki számára elérhetőek voltak.
„Emlékszem, ahogy a boltosok kinyitottak. Olyan ritkaságok kerültek a polcokra, amiket akkoriban nem lehetett kapni, például narancsot, citromot, ásványvizet. Minden ki volt téve, meg lehetett venni”- idézte fel.
Az 1977-es földrengés felgyorsított a Bukarest átrendezését is, akkor kapott jó ürügyet Ceauşescu a főváros politikai elképzelései szerinti megváltoztatására, a szocialista realizmus szerinti átépítésére. Akkor kezdik el építeni a parlament épületét, a Nép Házát, amely manapság valószínűleg Bukarest legismertebb épülete.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!