Elhunyt Mihai Șora, a Romániánál is öregebb filozófus
2023. február 25. – 20:37
106 éves korában elhunyt Mihai Șora filozófus, esszéíró. A halálhírt felesége közölte a gondolkodó Facebook-oldalán.
„Szerettem, tiszta boldogság voltál: nemcsak egy szép ember, hanem maga a Szépség, a hit, a remény és a szeretet, ahogy az apostoli ige mondja. És soha nem lehetek eléggé hálás neked mindazért, amit majdnem két évtizeden át adtál nekem. Még nem tudom, milyen lesz a holnap, és mindaz, ami ezután következik. Ez meghaladja az én elfogadási képességemet. Vannak emberek, akiknek örökké kellene élniük – nemcsak a mennyben, ahol te biztosan maradsz, hanem ezen a kék ponton is, a világűrben lebegő, vízből és füstből álló kis hajón, amelyen nyolcmilliárd másik emberi lény – de egyik sem olyan, mint te – él együtt, veszekszik vagy szereti egymást, háborúzik vagy támogatja egymást. Hideg van nélküled, drágám. Aziul” – írja felesége
Mihai Șora 1916. november 7-én született a Temes megyei Ianova községben. Kétszer nősült, első házasságából három gyermeke született. 2014-ben, 98 éves korában újra megnősült: Luiza Palanciuc-Sora írónőt vette el feleségül.
A „Romániánál is öregebb” filozófusként emlegetett, nemrég 106. születésnapját ünneplő Mihai Șora a 2017-es kormányellenes tüntetéseken szerzett hírnevet. A filozófusnak 281 ezer követője van Facebookon. Legutóbb a schengeni csatlakozás elmaradása kapcsán közölt egy poénos Facebook-bejegyzést, amelyben a Mozart csokigolyók bojkottjára szólította fel a románokat.
Életútja
A Rezist tüntetések alkalmával előtérbe került filozófusról nyilvánosságra kerültek olyan dokumentumok is, amelyek megosztották a román közvéleményt. Kiderült, hogy 1948-1951 között a Román Kommunista Párt tagja volt, és agitátorként tevékenykedett az országban. Horváth-Kovács Szilárd a Transindexen közölt egy összefoglalót a gondolkodó életútjáról.
Mihai Șorát már fiatalon elkezdi érdekelni a filozófia, klasszikus nyelveket tanul, így aztán 1934-ben beiratkozik a Bukaresti Egyetemre filozófiát tanulni. Olyan jelentős személyek előadásait hallgatja, mint Nae Ionescu és Mircea Vulcănescu, majd három évig Mircea Eliade szemináriumait vezeti. 1939-ben Francia állami ösztöndíjjal Párizsba megy, ahol Pascal filozófiájából diplomázik (La notion de la grâce chez Pascal). A közeledő német hadsereg elől Párizsiból délre, Grenoble-ba megy a háború végéig, és mint meggyőződéses antifasiszta, részt vesz a francia ellenállásban (la Résistance), illetve csatlakozik a Francia Kommunista Párthoz. Ekkor írja meg az első kötetét, Du dialogue intérieur: Fragments d’une antropologie métaphysique címmel (A belső párbeszéd: töredékek egy metafizikai antropológiából), amely egy sajátos szintézise a neotomizmusnak, egzisztencializmusnak, fenomenológiának, perszonalizmusnak és a marxizmusnak.
A háború után Párizsban, a Centre National de la Recherche Scientifique kutatója lesz. Filozófiai karrierje 1948-ban megtörik, amikor hazalátogat Romániába, ám nem engedik vissza többé Franciaországba. Ana Pauker közvetlen parancsára a Román-Magyar határnál leszállítják a vonatról.
Ekkor még őszintén hisz a kommunista eszmében, de lassan ráébred, hogy ez az ország egy sötét diktatúra. De intellektuálisan nem tudja a rendszer megtörni, és mélyen gyökerező értelmiségi lendülete erőt ad, hogy a körülményekhez képest dolgozzon. Különböző szerkesztőségekben dolgozik, de mindenhol kiderül, hogy a „nép ellensége”; és kirúgják. Majd 1959-ben újraindítja a Biblioteca pentru toți sorozatot, amely a román és világirodalom nagyjait adja ki, olcsó, bárkinek elérhető formában, nagyon magas példányszámmal, és több mint ezer kötettel.
Húsz évig tartó hallgatás után ismét írni kezd, 1968-ban egy folyóiratban kezd közölni egy készülő kötetéből, a Sarea pământuli-ból (A föld sója), de a könyvet csak 1978-ban adják ki. Bizarr, hogy az Írók Egyesülete egy díjjal kitünteti: ám nem a könyvre, hanem egy riport ürügyén kapja. Időnként csak álnéven közölhet, Rousseau és Sartre könyveket fordít, és folyamatosan megfigyeli a Securitate.
1985-ben ismét megjelenik egy könyve, az A fi, a face, a avea (Lenni, tenni, birtokolni). A forradalom után úgy érzi, végre szabadon dolgozhat, így a rendszerváltás után, az ideiglenes kormányban szerepet vállal: oktatásügyi miniszter lesz, s erőteljesen dolgozik az oktatás újraszervezésén. 1990-ban ő az egyetlen a kabinetben, aki aláírja a Temesvári Kiáltványt, de végül a fekete március és a bányászjárás miatt nem vállal többé politikai szerepet, mert elfogadhatatlannak tartja a történteket. Inkább a civil szférát támogatja: tagja lesz az Csoport a Társadalmi Párbeszédértnek (Grupul pentru Dialog Social), hetente közöl a Revista22-ben, de belép a Civil Szövetségbe is (Alianța Civilă). 2012-ben a Román Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagjává választja.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!