Egy sepsiszentgyörgyi nevelőotthonban elhelyezett 16 éves fiatal öngyilkosságát vizsgálja a rendőrség

Egy családi típusú nevelőotthonban elhelyezett 16 éves fiatal lett öngyilkos február elején Sepsiszentgyörgyön. A rendőrségi információk szerint a fiatalember február 2-án nem tért vissza az otthonba, ekkor a gyermekvédelmi igazgatóság riasztotta a rendőrséget, a nyomozók egy közeli erdőben találták meg felakasztva. A törvényszéki orvostani vizsgálat megállapította, hogy öngyilkosságról van szó.

Az öngyilkos fiatal ügye a családügyi minisztériumig is eljutott, Gabriela Firea tárcavezető arról közölt információkat a minisztérium Facebook-oldalán, hogy a 16 éves fiú legutóbb 2023 januárjában találkozott pszichológusával, és állapotának felmérése napirenden volt. A rendszeres pszichológiai felmérés kötelező egyébként a gyerekvédelmi rendszer nevelőotthonaiban, azonban, mint a Transtelex által felgöngyölített Böjte-ügy kapcsán írtunk róla, ezek a felmérések többnyire bürokratikusak, legtöbbször a papírmunka kitöltésével letudódnak, és nem zajlik érdemi munka az érintettekkel.

A családügyi minisztérium azt is közölte, hogy bizonyos feltételezések szerint a 16 éves fiú homoszexualitása miatt lett öngyilkos. A családi otthonban dolgozók és az érintett szakemberek szerint azonban a fiatalember soha nem vallotta magát a homoszexuális közösséghez tartozónak, és soha nem bélyegezték őt meg szexuális irányultsága miatt.

Gabriela Firea szerint azonban a sepsiszentgyörgyi nevelőotthonban egy belső ellenőrzésre van szükség azért, hogy megértsék, mi vezetett a fiatal öngyilkosságához. „Ez egy megrázó és különösen szomorú eset, mert el sem tudjuk képzelni, milyen gyötrelmeken ment keresztül ez a 16 éves gyerek, aki úgy döntött, hogy kioltja saját életét. Csendes fiú volt, akit szerettek és megbecsültek a körülötte lévők, így még nehezebb megérteni a tettét. Bármennyire is jól képzettek a szakembereink, és bármennyire is jó szándékkal segítenek ezeknek a többszörös traumával küszködő gyerekeknek, sajnos néha olyan esettel találjuk szembe magunkat, amikor elakad a szavunk” – írta a miniszter.

A Covasnamedia román nyelvű portál arról ír az eset kapcsán, hogy Isztoica Róbert, a Romániai Gyermekvédelmi Rendszerben Nevelkedett Gyermekeket Gondozó Egyesület képviselője hívta fel hétfőn a lap figyelmét az öngyilkosságra, és egy sor vádat fogalmazott meg a Kovászna Megyei Gyermekvédelmi Igazgatóság ellen.

Ha bántalmazás áldozata/túlélője vagy, fordulhatsz segítségért, információért a Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Intézetekhez. Ezen a linken kikeresheted, hol található a hozzád legközelebbi székhely. Az 119-es szám ingyen hívható minden fix vagy mobil telefonhálózaton a nap bármely órájában. A hívásokra a szociális és gyermekvédelmi igazgatóságok munkatársai válaszolnak majd. Ha közvetlen életveszélyben vagy, akkor hívd az 112-t.

A téma érzékenysége miatt ebben a cikkben nem jelenítünk meg reklámokat.

Van segítség! Ingyenes, anonim, a nap 24 órájában hívható lelki elsősegély-szolgálat várja a hívásokat a 116-123 és 06-80-810-600 telefonszámon. Ha öngyilkossági gondolatai vannak, kérjük, olvassa el ezt az oldalt, mielőtt kárt tenne magában. Ha másvalakiért aggódik, ezen az oldalon talál tanácsokat, mit tud tenni.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!