Ukrajna romániai nagykövete kétoldalú találkozót javasolt a Bisztroje-csatorna ügyében

A Bisztroje-csatorna mélyítésének leállítását és a munkálatokról szóló tájékoztatások közötti ellentmondás tisztázását kérte Iulian Fota külügyi államtitkár Ihor Prokopcsuktól, Ukrajna bukaresti nagykövetétől, írja az Agerpres. A nagykövetet hétfőn a Bisztroje-csatornán zajló medermélyítési munkálatok miatt kérette be a román külügyminisztérium.

Az ukrán nagykövetség szombaton azt közölte, hogy csak karbantartási munkálatokat végeznek a Bisztroje-csatornán, az ukrán infrastrukturális minisztérium azonban pénteken arról számolt be, hogy sikerült a Bisztroje-csatorna mélységét 3,9 méterről 6,5 méterre növelni.

Az államtitkár emlékeztette az ukrán nagykövetet, hogy nincs megállapodás a csatorna mélyítéséről, mivel az ukrán fél hajózási projektjeinek környezeti hatásvizsgálati eljárásai folyamatban vannak. Emlékeztetett arra is, hogy a román külügyminisztérium február 16-án egy diplomáciai jegyzékben arra kérte az ukrán felet, hogy azonnal állítsa le a karbantartáson túlmutató mélyítési munkálatokat.

A közlemény szerint a találkozón arra is felkérték az ukrán felet, hogy sürgősen tegyen lehetővé Románia számára egy helyszíni vizsgálatot a Románia és Ukrajna közti országhatár nyomvonalát képező Kilia-ágon. A vizsgálat célja a Kilia-ágon 2005 óta bekövetkezett morfológiai változások felmérése.

Ukrajna nagykövete szerint az ukrán fél „nem végez a hajóút mélyítésére irányuló kotrási munkálatokat, hanem csak olyan operatív jellegű tevékenységeket, amelyek célja a csatorna hajózhatóságának biztosítása az izmaili kikötőig”. Ezeknek a munkálatoknak közölte a paramétereit a diplomata szerint pénteken az ukrán infrastrukturális minisztérium.

Az ukrán fél teljes nyitottságát fejezte ki a technikai szintű párbeszéd folytatására a vitatott kérdések tisztázásért, figyelembe véve mindkét fél érdekeit, beleértve a Duna-delta védelmét is. Ezért az ukrán fél azt javasolta, hogy az elkövetkező időszakban szervezzenek technikai találkozót a két ország közlekedésért felelős minisztériumai között – olvasható a külügyminisztérium közleményében.

Állj ki a szabad sajtóért!

A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.

Támogatom!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!