Raed Arafat belügyi államtitkár, a katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője kedd esti élő bejelentkezésében nyugalomra intette a lakosságot a kedd délutáni olténiai földrengés után.
Arafat szerint több mint 50 hívás érkezett az 112-es segélyhívószámra a földrengés miatt. Három megye hat településén volt a földmozgásnak konkrét következménye. Gorj megye székhelyén, Târgu Jiuban repedések keletkeztek a polgármesteri hivatal és a kormányhivatal épületén, illetve épületelemek estek le róluk, továbbá két személy könnyebben megsérült, néhányan pedig pánikrohamot kaptak. A városban 15 kéményben is kárt tett a földrengés. A megye további két településéről jeleztek kisebb épületkárokat.
A határőrség épületének teteje omlásveszélyessé vált a Dolj megyei Calafaton, akárcsak egy tömbház teteje a Mehedinți megyei Baia de Aramă városában.
A belügyminisztériumban operatív törzset hoztak létre a vészhelyzet esetén működésbe lépő beavatkozási rendszer ellenőrzésére, emellett Gorj megyében, ahol mind a hétfői, mind a keddi földrengés epicentruma volt, összehívták a megyei vészhelyzeti bizottságot.
Arafat arra kérte a lakosságot, hogy tájékozódjon hiteles forrásokból, például a katasztrófavédelmi főosztály (DSU) oldaláról vagy a fiipregatit.ro oldalról, ahová összegyűjtötték a legfontosabb információkat arról, hogy hogyan lehet felkészülni egy földrengésre, mit kell tenni földrengés esetén, illetve utána.
A Richter-skála szerint 5,7-es erősségű földrengés volt kedden romániai idő szerint 15 óra 16 perckor Olténiában, Gorj megyében. Az Országos Földfizikai Intézet szerint a rengés epicentruma 102 kilométerre volt Craiovától, 120 kilométerre Nagyszebentől és 146 kilométerre Piteştitől. A hosszan tartó rengést kolozsvári szerkesztőségünkben is éreztük, de a közösségi oldalakon többen arról számoltak be, hogy Magyarországon is érezni lehetett.
A Gorj megyei vészhelyzeti bizottság összesített adatai szerint több településről érkezett anyagi károkra vonatkozó jelentés, a megyeszékhelyen, Târgu Jiuban repedések keletkeztek több lakóházon és középületen, sok kémény megrongálódott és közel áll a leomláshoz, írta az Agerpres.
A Zsil völgyén sziklák zuhantak az útra, az útkarbantartók közbelépésére volt szükség az eltávolításukhoz. A megyében több autó megrongálódott, miután épületelemek hullottak rájuk – közölte a katasztrófavédelem.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!