Mit kell tennünk, ha földrengés van?
A legfontosabb, hogy keress azonnal egy biztonságos menedéket, és maradj ott nyugton, amíg a földrengés el nem múlik – kezdődik a katasztrófavédelmi főigazgatóság tájékoztatása, hogy mit kell tenni, ha földrengés van. Következzenek pontszerűen is az ajánlások.
Ha bent vagy egy épületben:
- ne hagyd el az épületet, ne menj ki az erkélyre és ne használd a liftet
- keress menedéket egy asztal vagy íróasztal alatt, vagy egy üveg nélküli ajtókeret alatt
- ha egy folyóson ér a földrengés, akkor guggolj a belső fal mellé
- leginkább az arcodat és a fejedet védd
- igyekezz minél távolabb kerülni ablakoktól, üvegektől, tükröktől, könyvespolcoktól és az olyan tárgyaktól, magas bútoroktól, amelyek leesve sérülést okozhatnak
- ha kerekesszékben vagy, akkor rögzítsd a kerekeket és védd a fejed és a nyakad
Ha egy liftben vagy:
- nyomd meg a vészjelző gombot
- ha a lift megállt, ha lehetséges a lehető leggyorsabban szállj ki belőle, és keress egy biztonságos menedéket
Ha nyilvános helyen, például üzletben vagy:
- igyekezz minél távolabb kerülni azoktól a területektől, ahol egy méternél magasabban nehéz tárgyak vannak, illetve távolodj el az ablakoktól
Ha épületen kívül vagy:
- maradj távol az ablakoktól, épületektől/erkélyektől, hidaktól, elektromos vezetékektől vagy oszlopoktól
- tarts legalább 10 méter távolságot a leszakadt elektromos vezetékektől
- nem próbálj meg bejutni az épületekbe, ugyanis a legtöbb sérülés ilyenkor történik (pl. ledőlő kémény, lehulló vakolat, üvegcserép miatt)
Egy járműben vagy:
- maradj a járműben
- állítsd meg a járművet az út/a forgalom lezárása nélkül, lehetőleg távol az épületektől, a hidaktól és az oszlopoktól
- ha elektromos kábelek szakadnak le a közelben, addig ne szállj ki a járműből, amíg meg nem érkezik a mentőszolgálat
A szabadban (például egy hegyen, dombon):
- keress egy biztonságos helyet távol a csuszamlásveszélyes lejtőktől
- légy óvatos, mert kőomlások, földcsuszamlások lehetségesek, a fák is kidőlhetnek
A tájékoztatás arra külön is kitér, hogy miként kell viselkedni a földrengés után. Ezek többsége természetesen erősebb földrengések esetén érvényes:
- próbálj meg nyugodt maradni, illetve próbáld megnyugtatni a közeledben lévő megrémült embereket és gyerekeket
- ellenőrizd, hogy megsérültél-e, illetve a körülötted lévő személyek sérüléseit is ellenőrizd, és ha szükséges és tudod hogyan kell, biztosíts elsősegélyt számukra
- ha a törmelék alatt vagy egy zárt térben rekedtél, akkor ha lehetséges, bizonyos időközönként egy kemény tárggyal dörömbölj, annak a helynek a legstabilabb, lekeményebb részén, ahol megrekedtél, hogy ezzel olyan jelzéseket küldj a speciális kereső- és mentőegységeknek, hogy azonosítani és lokalizálni tudják a helyzeted
- ne használd a telefont feleslegesen csak életveszély esetén, mert a hatóságoknak szükségük van minden szabad vonalra, életveszély esetén tömören és röviden próbáld tudatni, hogy milyen helyzetbe kerültél
- ne gyújts gyufát vagy villanyt, illetve szappanos vízzel ellenőrizd a gázvezetékek állapotát, ha gázszivárgást észlelsz, akkor nyisd ki az ablakot, és zárd el a gázcsapot.
- ha működik a vízellátás, akkor próbálj tartalékokat felhalmozni (töltsd meg a kádat vagy más tartályokat), mert később leállhat az ellátás.
- ellenőrizd a lakást/épületet, hogy keletkeztek-e benne nagyobb károk, különösen figyelj a falakra, a mennyezetre, a tetőre, illetve be- és kijáratokra.
- ha el kell hagyd az otthonod, mert nem biztonságos, akkor vigyázz a lépcsőknél, illetve a lifteknél.
- figyeld a hatóságok utasításait (rádióban, tévében, interneten vagy más mobilalkalmazásokon).
- csak vészhelyzet esetén használj autót, ilyenkor az utakat lehetőség szerint szabadon kell hagyni a mentőknek, tűzoltóknak, illetve más vészhelyzeti járműveknek.
A tájékoztatás arra is kitér, hogy miként érdemes felkészülni az esetleges földrengésekre. Ezek között olyan egyértelműnek tűnő utasítások is vannak, minthogy rendszeresen végez karbantartási munkákat a lakásodban, illetve ha bővíted vagy fejleszted (pl. klímaberendezéssel), akkor mindig vigyázz, hogy ne gyengítsd a szerkezetét a módosításokkal. Azokon a helyeken, ahol sok időt töltesz, próbáld meg elképzelni, hogy milyen károkat okozhat egy rengés, ennek megfelelőn pedig próbáld biztonságosabbé tenni. Ezen kívül egy vészhelyzeti hátizsák összeállítását is javasolják, aminek a segítségével 3-5 napig túl tudsz élni.
A vészhelyzeti hátizsák a következőket kellene tartalmazza:
- vizet (4 litert személyenként naponta, egy házikedvencnek napi 30 ml vizet javasolnak)
- élelmiszerek (Hűtést, főzést, sütést nem igénylő dolgokat érdemes tenni, pl. konzerveket, energiaszeleteket, lekvárt hasonlókat. A házikedvencek ételéről sem szabad megfeledkezni.)
- ruházat (évszaknak megfelelő ruházat, illetve fehérnemű)
- hálózsák (2 meleg takarót személyenként)
- elsősegélydoboz
- használati tárgyak (rádiót elemekkel, zseblámpát elemekkel, furulyát hangjelzésekhez, mobiltelfont töltővel és külső akkuval)
- higiéniai tárgyakat (wc papír, nedves törlőkendő, szappan, dezodor, fogpaszta, fogkefe)
- személyes tárgyak (személyi, pénz, fontos telefonszámok)
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!