Leváltották Petre Romant az 1989-es Romániai Forradalom Intézetének éléről
2023. február 6. – 17:27
Már nem Petre Roman volt miniszterelnök az 1989-es Romániai Forradalom Intézetének (Institutul Revoluției Române din Decembrie 1989, röviden: IRRD) igazgatója, miután az intézmény tanácsa a felmentéséről döntött. Nemrég az IRRD teljes kutatói gárdája felmondott a kutatási igazgató menesztése miatt.
A Petre Roman leváltásáról szóló döntést továbbították a szenátusnak. A szenátus ügyvivő elnöke, Alina Gorghiu az Agerpresnek azt mondta, hogy az IRRD nem a testület jóváhagyását kérte, hanem csak tájékoztatott a döntésről, viszont elfelejtették csatolni a funkcióra javasolt személyek életrajzát. A Nemzeti Liberális Párt szenátora emlékeztetett, hogy a szenátus korábban jóváhagyta az IRRD megszüntetéséről szóló törvényjavaslatot.
Az IRRD-t 2004-ben hozták létre a forradalom történetének kutatására, de a szakma szerint 2021-ig inkább a tények ködösítésével foglalkozott. Első elnöke Ion Iliescu akkori államelnök volt, aki 2021-ben mondott le erről a funkciójáról, igazgatója pedig Gelu Voican Voiculescu, a rendszerváltás utáni ideiglenes kormány miniszterelnök-helyettese – jelenleg mindketten a feltehetőleg újabb halasztást jelentő fordulat előtt álló forradalom perének vádlottjai.
Iliescu lemondása után Alexandru Mironov lett az IRRD elnöke, aki eltávolította funkciójából Voiculescut, őt váltotta az 1989-es fordulat másik szereplője, Petre Roman volt miniszterelnök. Sokak meglepetésére Roman 2021 őszén meghívta az intézet tudományos igazgatói székébe az Amerikai Egyesült Államokban élő Andrei Ursut, az 1985-ben egy bukaresti börtönben megölt disszidens, Gheorghe Ursu fiát, aki az apja esetéből kiindulva már évtizedek óta kutatja a Securitate tevékenységét.
Andrei Ursu megkísérelte megreformálni az intézetet, új kutatókat hívott az IRRD-hez, illetve nemzetközi tudományos tanácsot állított össze. 2022-ben jelent meg az Egy diktátor bukása – Hibrid háború és dezinformáció a Forradalom Dossziéjában című kötet, amelyben a Forradalom Dossziéja néven emlegetett, mintegy 3300 kötetes ügyészségi nyomozati anyag feldolgozását kezdték el.
Ursut a kötet megjelenése után nem sokkal menesztették, szerinte jogtalanul, szolidaritásból pedig a teljes kutatói gárda lemondott.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!