Ötmillió euróval támogatták a magyar adófizetők a szlovák focit tavaly

1858

Összesen ötmillió eurós támogatást adott 2024-ben a magyar kormány a szlovák focinak, de jutott még jelentős összeg a helyi kormánymédiának, és így építhetett újabb óvodát a szlovák református egyház, írja a Napunk. Az összegek a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (BGA) különböző támogatási programjain keresztül érkeztek olyan szlovákiai magyar szervezeteknek, amik közül több a Napunk szerint a magyar adófizetők pénze nélkül nem is tudna működni.

A 2024-es támogatások legnagyobb kedvezményezettje a dunaszerdahelyi DAC Akadémia volt, már negyedik éve ők kapják a legnagyobb pénzösszeget. A második helyre került a Pro Media Alapítvány, ami a Magyar 7 hetilapot adja ki és a ma7 portált működteti. A dobogó harmadik helyén holtversenyben a komáromi fociklub és református egyház végzett.

Nagyobb összegű támogatást kapott még például a komáromi Selye János Egyetem, a Csemadok, a ProRegia Cultura Polgári Társulás, a pedagógusszövetség és a Pro Unitas szervezet.

A támogatási programon keresztül a legnagyobb egyszerre kifizetett összeg Szlovákiába a magyar oktatási intézményeket látogató óvodásoknak és diákoknak érkezik. Tavaly a szlovákiai nevelési-oktatási támogatás összege összesen 11 321 265 euró (4 471 900 000 forint) volt. Ez az egyetlen olyan támogatás, amit nem szervezetek, hanem közvetlenül személyek kapnak meg az alapon keresztül.

A Szlovákiában működő támogatott szervezetek közül azonban, ahogy tavaly is, idén is a focival foglalkozók jártak a legjobban. A DAC Akadémia két tételben 2 784 810 millió eurót kapott, az KFC Komárno tavaly 1 139 240 milliót, a kassai Borsodinvest Kft. és az FC Košice összesen 890 ezer euró támogatáshoz jutott.

Tavaly a 444 foglalkozott azzal, hogy a magyar kormány milyen úton-módon támogatja a határon túli focit. A Mol – Új Európa Alapítvány fennállása során például 11,1 milliárd forintot szánt erre. A támogatásokról döntő kuratóriumban Világi Oszkár szlovákiai magyar üzletember, a DAC tulajdonosa is helyet foglal.

A magyar kormány szócsöveként működő Magyar7 hetilap és a ma7 portál 2024-ben 1 201 772 eurónak megfelelő magyar állami támogatáshoz jutott.

A BGA-n keresztül a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház 1 139 240 euró
(450 000 000 forint) támogatást kapott óvoda létrehozására, illetve egyetemek is támogatásban részesültek: az Eperjesi Egyetem Magyar Nyelv és Kultúra Intézet 30
379 eurót (12 000 000 forintot), a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem 37 974 eurót (15 000 000 forintot) kapott. A komáromi Selye János Egyetemnek három tételben 873 415 eurós támogatás jutott.

Kapott pénzt a Borsi Rákóczi Kastélyközpont is, aminek már a felújítását is szinte teljesen a magyar állam végezte. A II. Rákóczi Ferenc nonprofit szervezet 2024-ben 506 ezer eurós támogatást kapott a fenntartására és működtetésére. A Csemadok pedig 410 126 eurót zsebelhetett be a magyar kormány pénzéből.

Jelentősebb összeget kapott még a láthatatlan közvélemény-kutatásokkal foglalkozó ProRegia Cultura Polgári Társulás, az ismeretterjesztő sorozatot gyártó Pro Unitas Polgári Társulás, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Kulturális és Közművelődési Központja is.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!