Ilyen volt a nap, aminek minden perce a tanárokról és az összeomlóban lévő oktatásról szólt
2022. október 6. – 00:29
frissítve
Országos sztrájkkal, több kilométeres élőlánccal, hídfoglalással és koncertekkel egybekötött tüntetéssel telt a nap, amikor az egész ország a tanárokra figyelt. Talán soha ennyiszer nem hangzott még el, hogy mi a baj a magyar közoktatással, miért nincs elég tanár az iskolákban, miért megalázóan alacsony a tanárok fizetése. Az ismert követeléseken felül – béremelés, sztrájkjog visszaállítása, munkaterhek csökkentése – egy új is elhangzott a szerdai demonstrációkon: a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnáziumból kirúgott öt tanár visszavétele. Sok tanár szerint a kirúgásuk csak olaj volt a tűzre, felerősítette az egyre hangosabb elégedetlenséget. A kölcseys tanárokról készült videónkat itt tudja megnézni.
A nap egyik csúcspontja (de legalábbis egyik leglátványosabb mozzanata) a Budapesten szerveződött élőlánc volt, amiben több ezren vettek részt. Több mint 50 iskolából jöttek szülők, de rengeteg fiatalt, diákot lehetett látni a Budáról egészen a Keleti pályaudvarig kígyózó, több kilométer hosszan elnyúló tömegben. Autósok és buszsofőrök dudálással fejezték ki egyetértésüket a látványos akció alatt. Nemcsak a fővárosban készültek élőlánccal, Veszprémben, Szegeden Szombathelyen, Velencén és Ráckevén is hasonló módon fejezték ki véleményüket a tiltakozó tanárok, diákok és szülők.
A reggeli óráktól kezdve az ország több pontján – vidéken és Budapesten egyaránt – tartottak tiltakozó és figyelemfelhívó akciókat a tanárok, és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) felhívására sztrájk is volt.
Rengeteg iskolában maradtak el a tanórák, több száz tanár demonstrált munkabeszüntetéssel, és szintén sokan fejezték ki szolidaritásukat a tanárok felé.
A budapesti Madách téren rendhagyó flashmobbal készültek az iskolák: szimbolikusan kukába dobták a közoktatás problémáit, míg a Széll Kálmán téren temetéssel mondtak véleményt az oktatás jelenlegi állapotáról.
A Belső-Pesti Tankerületi Központ előtt is volt demonstráció , tanárok, diákok közösen üzentek azoknak, akik a kölcseys tanárok kirúgásáról döntöttek. Kozma Ákos ombudsmannak pedig a pedagógus-szakszervezetek adtak egy petíciót, amiben leírták, hogyan sérülnek a gyermekek, a szülők és a pedagógusok jogai az oktatásban. Mindeközben Rétvári Bence, az oktatásért felelős Belügyminisztérium államtitkára egy egyházi iskolai beruházást adott át Székesfehérváron.
A demonstrációsorozat a Margit híd elfoglalásával folytatódott késő délután, röpke 20-30 perc alatt teljesen megtelt tüntetőkkel a híd és környéke, többezres tömeg gyűlt össze. Egy ponton már annyian voltak, hogy a szervezők megkérték az újonnan érkezőket, hogy inkább menjenek át a Kossuth térre. Mindez azonban nem hatotta meg a köztévét, és inkább egy tojásmúzeumból tudósítottak, csak később számoltak be a hídfoglalásról. De abban sem sok köszönet, ahogy a kormánypárti sajtó kezelte az eseményt. A tüntetők többek között arról beszéltek a Telex tudósítójának, hogy egy jogállamban nem lehet kirúgni tiltakozó tanárokat, és hogy nem a saját fizetésük, hanem a pályakezdők bére miatt emelik fel a hangjukat.
A tüntetők lelkesedése akkor sem csökkent, amikor átvonultak a Kossuth térre, ahol rég nem látott nagyságú tömeg alakult ki estére. Mire elkezdődtek a beszédek és a koncertek, már megtelt a tér, mozdulni sem nagyon lehetett a Parlament előtti részen. Tanárok, színészek, diákok, jogvédők szólaltak fel, zenélt Funktasztikus, Péterfy Bori és a Kiscsillag.
A Szülői hang egyik képviselője, aki maga is tanár, arról beszélt, hogy a szülőknek kell kiállniuk és összefogniuk a tanárokért, és ez most sikerült. A felszólaló diákok Pintér Sándor belügyminiszternek is üzentek, a kirúgott tanárok visszahelyezését kérték. Molnár Áron alias noÁrt azt ígérte, hogy nem állnak meg, ameddig ez meg nem történik. A 2016-ban indult „kockás inges” tanári tiltakozások egyik ismert arca, Pilz Olivér, a Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára összefogásra és tömeges munkabeszüntetésre szólította fel a szakszervezeteket.
Nagy Ervin színész az 1992-es politikusi generációt szólította meg azzal, hogy „kaparják magukból elő az embert”. Beszédet mondott Törley Katalin, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója is, akit szintén kirúgtak a Kölcsey Ferenc Gimnáziumból. Szerinte az oktatás több millió ember ügyévé vált, és azt üzente, hogy nem szabad meghunyászkodni a hatalommal szemben. Az esemény végén több ezer tüntető emelte a magasba a világító mobilját. noÁr búcsúzóul azt mondta a tömegnek, hogy:
legyen a szívükben düh és remény.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!