Ezért kék vérűek a polipok

2022. március 1. – 06:10

Ezért kék vérűek a polipok
Fotó: Henner Damke / Shutterstock

Másolás

Vágólapra másolva

Aki járt már halpiacon, az megfigyelhette, hogy míg a ponty, a hekk vagy a cápa vére piros, addig a polipé kék. Ez pedig azért van, mert a vérellátásuk jelentősen különbözik a halakétól – ahogy az emberétől is.

Az emberi vér azért piros, mert az oxigén hemoglobinhoz kapcsolódik, mikor a véráramba kerül. A hemoglobinban (ami egy, a vörösvértestekben található fehérje) egy vasatom is elhelyezkedik, konkrétan erre csatolódik rá az oxigén, és ez a vasas-oxigénes molekula minden színt elnyel, kivéve a pirosat.

A polipok – és pókok és csigák – vére viszont kék. Ehhez hozzátartozik, hogy a polipoknak három szívük van, és ez a két tény szorosan összefügg. Két szív áttolja a vért a kopoltyúkon, ahol oxigén kerül a véráramba, a harmadik, központi szív pedig ezt tolja szét a testben.

A vérük színe pedig azért kék, mert nem hemoglobinhoz kapcsolódik az oxigén, hanem hemocianinhoz, ami nem vasas, hanem rezes. A hemocianinhoz kevésbé hatékonyan kötődik az oxigén, mint a hemoglobinhoz, ami az egyik magyarázata lehet annak, miért van szükségük a polipoknak három szívre. A másik az lehet, hogy kilenc agyuk van, amiknek szükségük van a vérre, valamint az, hogy amikor vízsugárral úsznak, akkor a központi szívük nem ver.

A rezes-oxigénes molekula viszont már a piros helyett a kék színt nem nyeli el, ezért kék a polipok vére.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!