Rekordot döntött a Szent Anna-tó vizének hőmérséklete
2024. október 29. – 16:00
Az elérhető adatokhoz képest, de valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan is rekordmagas hőmérsékletet mértek 2024. július 15-én kora délután a Szent Anna-tó vizében, amely fél méter mélységben 30,9 Celsius-fokos volt, a tófelszín és a fenékközeli, 6,5 méteres vízmélység közötti hőmérsékleti különbség pedig elérte a szintén rekordnak számító 22 Celsius-fokot, derült ki a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Csíkszeredai Karának közleményéből.
A közlemény kiemeli, hogy példa nélküli volt a jégborítási időszak rövidsége is: 2024 januárjának első felében fagyott be a tó felszíne, és március 10-re már teljesen elolvadt a jég.
A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, dr. Máthé István vezetésével és a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, dr. Vörös Lajos koordinálásával 2012 óta monitorozza a Szent Anna-tó vízminőségét, a Lázárfalvi Szent Anna Közbirtokosság és a Pro Szent Anna Egyesület közreműködésével.
A kutatók szerint a magas vízhőmérséklet összefüggésben van azzal, hogy 2024 nyara az egyik legmelegebb időszak volt világszerte a 19. század második felétől indult rendszeres meteorológiai mérések kezdete óta. 2024. július 1-16. között több tucat romániai meteorológiai állomáson is megdőlt a levegőhőmérséklet napi maximuma. Így például Székelyudvarhelyen 2024. július 12-én 34,3 Celsius-fokot mértek, ezzel megdőlt az 1951-es napi levegőhőmérsékleti rekord (33,5 °C). Csíkszerdában 2024. július 13-án maximum 33,8 °C fokot mutattak a hőmérők, míg a korábbi, szintén 1951-ben mért rekord 32,7 °C volt.
A 2024. július 15-ei rekordmeleg Szent Anna-tavi vízhőmérséklettel egyidőben a tó vízterében kialakuló ún. hőmérsékleti rétegződésnek köszönhetően korábban nem tapasztalt mértékű, 22 Celsius-fokos vízhőmérsékleti különbség alakult ki a vízfelszín és a tófenék (6,5 m) között. Sok más tóhoz hasonlóan, a Szent Anna-tóban nyáron úgynevezett egyenes (direkt) hőrétegződés alakul ki, azaz fent a legmelegebb a víz, a mélységgel pedig csökken, a tófenék közelében pedig a leghidegebb. A tó vizében előforduló algatömeg gátolja, hogy a napsugarak a mélyebb vízrétegekbe is lejussanak, így az alsóbb rétegek kevésbé tudnak felmelegedni, emlékeztet a közlemény.
A kutatók kiemelik, hogy a Szent Anna-tó vizének melegedése nem egyedi jelenség. A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai kimutatták, hogy a Pannon Ökorégióban főként az utolsó évtizedekben látványosan felgyorsult a sekély tavak, így például a Velencei-tó, Fertő-tó vagy a Balaton vízhőmérsékletének az emelkedése.
A 0,22 km² felszínű Szent Anna-tó Hargita meygében, az Erdélyi Csomád-hegység egyik kialudt vulkáni kráterében található, a Mohos Természetvédelmi Terület része.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!