A permakultúrával ismerkedtek játékosan a nagyváradi Grund School nyári iskolájának résztvevői

A permakultúrával ismerkedtek játékosan a nagyváradi Grund School nyári iskolájának résztvevői
Fotó: Grund School

A rekkenő hőség ellenére is élénk gyerekzsivaj fogadott múlt szerdán Péter bácsi közösségi kertjében, ahol javában folyt a Grund School csapatának idei nyári iskolája. A város dombos részén fekvő, kb. kéthektáros zöldséges-gyümölcsös a nyári iskolán kívül is közösségi élet helyszíne – több mint tíz kertész él a nagyváradi közösségi kert nyújtotta lehetőséggel, ahol kellemes társaságban termelik meg a konyhára valót.

Aczél Dóra koordinátor vezetett körbe a kertben, ahová már egyébként is szerettem volna ellátogatni. Elsőként a komposztvécéjük kötötte le a figyelmemet, ami első látásra egy hétköznapi falusi fabudinak tűnik, de nem az. A lényege az, hogy nem egy földbe ásott gödörbe kerül az ürülék és a vizelet, szennyezve a talajt, hanem egy tárolóedénybe. És ha megfelelően adagolják hozzá a növényi hulladékot – ez esetben faforgácsot – a végtermék nem rohad, hanem komposztálódik. És ahelyett, hogy szennyezné a felszín alatti vizet, értékes talajjavítót szolgáltat. „Van egy tagunk, aki rettenetesen irtózik a kinti vécéktől, kerülte is a használatát jó ideig. Egyszer aztán nagyon megszorult és bement a komposztvécénkbe, majd elképedve állapította meg, hogy hiszen ez nem si büdös” – mesélte Aczél Dóra, aki megmutatta a permakultúrás parcellájukat is, ami szintén érdekes képet mutatott.

A szokványos kiskertektől eltérően nem egy „szépen tisztán tartott” talajon nőttek a zöldségek, hanem a gyomok között, de láthatóan ettől még szépen fejlődtek. „Ez a lusták kertje, ezzel szoktunk viccelődni” – mondja Dóra, aki el is magyarázza az eljárás működési elvét. A kertész nem bolygatja a talajt, nem ás, nem kapál, hanem a növények igényeire figyelve ülteti be. Mivel nem törik fel a talajt, a vízellátása eleve jobb, és fontos a fajok társítása is. Egy-egy kis mulcsot is alkalmaznak, elszáradt növényekkel borítják be a zöldségek környékét. Mint mondja, ennek az eljárásnak az előnyeit mutatják be a gyerekeknek, melyet idén a fűszerspirálok készítése koronázott meg. Ezek csiga formában kialakított téglaépítmények, melyek közepe magasabban fekszik, majd fokozatosan egyre alacsonyabbá válik. Mint megtudom, ez az esővíz optimális kihasználását szolgálja: legfelülre kerülnek a leginkább szárazságtűrő fajok, ahonnam lefolyik a víz egy része, és az alsóbb szintekre a vízigényüknek megfelelően ültetik-vetik a különböző fűszernövényeket.

Majd a kertészek parcelláit nézzük meg, kisebb-nagyobb területeken hagyma, sóska, paprika, paradicsom, krumpli, tök terem, mindegyik más-más képet mutat. Mindenki akkora területen gazdálkodik, amekkorát választ, és lényegében szabad kezet kapnak. Dóra szerint örömmel vették, amikor a kertészkedők maguktól jutottak arra az elhatározásra, hogy nem használnak egyáltalán vegyszereket.

Fotó: Grund SchoolFotó: Grund School
Fotó: Grund School

Péter bácsi kertje többféle izgalmas kezdeményezés helyszíne, volt például egy krumplikísérletük, amikor negyven fajtát ültettek el, hogy kitapasztalhassák, mennyire bírják a helyi körülményeket és milyen hozamot adnak, ha természetbarát módszereket alkalmaznak. A reményteljes projektnek azonban véget vetettek a vaddisznók, akik egyetlen éjszaka alatt kitúrták az elvetett krumplit. Akkor döndöttek úgy a Grundosok, hogy villanypásztorral veszik körül a kertet.

A nyári iskola foglalkozásait is megnéztük: a gyerekek egy része a diófán ülve, másik része közelebbről követte a bemutatókat. Szabó Zsófia természetpedagógus a vízről, Lőrincz Boglárka pedig egy mikroszóp segítségével a különféle talajok szerkezetéről tartott bemutatót. Öt vízmintát hozott Zsófi: a Sebes Körösből, a Pece patakból, esővizet és kétféle ásványvizet. Bemutatta a természetes vizek élőlényeit, az esővíz szúnyoglárváit, és Ph-t is mértek, amivel szemléltették, hogy az ásványvizek savasabbak, mint a természetes vizek.

Boglárkával kapcsolatban is biztosra veszem, hogy biológus, annyira szakszerűen mutogatja a gyerekeknek a mikroszkóp alatt a talajtípusokat, de kiderül, hogy közgazdász, a természetpedagógiába pedig beletanult. A különböző élőlények, gombák ismertetése mellett a talajtípusok szerkeze is téma, megnézik, milyen a komposzt összetétele például, de a nagyon látványos, bomló karalábélevél is a mikroszkóp alá kerül. A vízmegtartó képesség is fontos, ezért összehasonlítják, milyen tulajdonságokkal rendelkezik egy agyagos, egy homokos talaj és a virágföld.

„Általában a legtöbben azt élvezik, amikor ásunk, ez volt a legnépszerűbb foglalkozás az előző években is. Ásunk egyre lejjebb és lejjebb és ha találunk egy-egy előlényt, bemutatjuk, megbeszéljük. Mindig van egy-két gyerek, aki többet tud a témáról, és besegít, ő is tanítgatja a többieket” – meséli Boglárka. Zsófi pedig a madárfészek lesést emeli ki a népszerű programok közül: a kertben távcsővel, odúk esetén pedig pici kamerák segítségével követték nyomon, hogy költi ki és gondozza a fiókáit a seregély, a fekete rigó és a széncinke.

Azt a tapasztalatot, hogy a gyerekek hatékonyan tanítják egymást, az idei nyári táborukban is kamatoztatták: az első napokban a nagyobb, 7-14 éves gyerekeket készítették annyira fel, hogy a nyári iskola további részében inasként segíthessék az oktatókat a kisebbek – 6-11 évesek – tanításában. Megkérdezem az egyik inast, Hunort, hogy mit szeret a nyári iskolában. Mint megtudom, kertes házban lakik, de itt jobban szeret lenni, mert jó a társaság. Egyébként pedig az építés a kedvenc elfoglaltsága: tavaly a szalmabunkerek, idén pedig a fűszerspirálok építését élvezte a legjobban.

„A tömbházas gyerekek mindenre rácsodálkoznak, de azok is szeretnek ide járni, akik kertes házban laknak, főként a társaság miatt. Itt lehet fára mászni, és nem csinálunk problémát egy-két horzsolásból, ezt nagyon élvezik. Feltűnt, hogy aránylag sok viselkedés- és figyelemzavaros gyereket hoznak a programjainkra, ezt mi megtiszteltetésnek vesszük” – tette hozzá Aczél Dóra. Akitől megtudtuk, hogy a négy hetes nyári iskolájukban több mint száz gyerek fordult meg idén, a költségeiket pedig a MOL és a PolgárTárs Alapítvány támogatta Zöldövezet programjuk keretében.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!