A nagyvárosok helyett különleges, alig látogatott falvakat ajánlanak a turistáknak

A nagyvárosok helyett különleges, alig látogatott falvakat ajánlanak a turistáknak
Katolikus templom egy tokaji borászat fölött – Fotó: Kisbenedek Attila / AFP

A fenntartható turizmust népszerűsíti az ENSZ-nek az az évente megjelenő listája, amely kistelepülések felé irányítja a figyelmet. Az idei listára öt perui és négy kínai falu is felkerült, valamint kazahsztáni, üzbegisztáni közösségek, illetve egy magyarországi és egy moldovai helység is. Európa legnépszerűbb úti céljai egyre inkább szenvednek a túlzott turizmustól. Ha mi is kerülnénk a tömeget vagy a sorban állást, és még segíteni is szeretnénk látogatásunkkal a helyieken, akkor a nagyvárosok helyett ezeket az apró falvakat érdemes lehet megcéloznunk.

Az, hogy az utazás hozzájárul az ember jó közérzetének megteremtéséhez és személyiségének fejlődéséhez nem jelent újdonságot a turizmuskutatással foglalkozó számára. Azt azonban, hogy ezt egyetlen faktorba, az életminőségbe sűrítve célszerű vizsgálni, csupán korunk kutatásainak hozadéka. A turizmus és az életminőség kapcsolatának feltárása mára egy több dimenziós problémahalmazzá szélesedett, amelyben az utazók, a meglátogatott célterület lakosai és szolgáltatói jólléte egyaránt a vizsgálatok középpontjában áll. Az ENSZ felelősségteljes, fenntartható és mindenki számára elérhető turizmust népszerűsítő szervezete, az UNWTO nemrégiben tette közzé éves listáját azokról a falvakról, amelyek olyan kiemelkedő turisztikai projekteket folytatnak, ahol ez az életminőségi tényező maximális pontszámot ér el.

A Spotmedia által közzétett listán egy magyarországi, illetve egy moldovai települést is találtunk. Tokajt nem kell különösebben bemutatni az olvasóknak, a moldovai Văleni faluról azonban valószínűleg kevesen hallottak. De nézzük meg miről is szól az éves névjegyzék, és kik kerültek fel rá.

Az elismerést azok a falvak kapják, amelyek élen járnak a táj, a kulturális sokszínűség, a helyi értékek és a kulináris hagyományok megőrzésében, illetve a biológiai sokféleség, a természeti kincsek sem sérülnek a turisták túlzott igénybevétele miatt. Idén 54 település került be a legjobbak közé a 260 jelentkezőből.

Az ENSZ Turisztika Világszervezete a két éve alapított Best Tourism Villages-díjat azzal a céllal hozta létre, hogy felhívja a figyelmet a turizmus vidékfejlesztésében betöltött szerepére. „A turizmus egy erőteljes eszköze lehet az befogadásnak, a helyi közösségek megerősítésének, illetve a régiók közötti erőforrás-elosztásnak. Ez a kezdeményezés olyan falvak elismerésére jött létre, melyek a turizmust a fejlődésük katalizátoraként hasznosították” – olvashatók Zurab Pololikashvilinek, az UNWTO főtitkárának szavai a szervezet közleményében.

Văleni, Moldova – Fotó: Petkoglo Sergey
Văleni, Moldova – Fotó: Petkoglo Sergey

Aki tehermentesítené a legnépszerűbb desztinációkat, és inkább az „új”, eddig radar alatt lévő úti célokra szerveznénk a nyaralást, a Best Tourism Villages-díj nyertes települései tökéletes választások lehetnek számára.

A listán jó pár olyan távoli hely is szerepel, mint például az indiai Dhordo, amely egy hatalmas sós mocsár közepén épült fel, vagy a japán Shirakawa, amely a világörökségi, nádtetős gassho-zukuri nevezetű parasztházairól híres. A listára öt perui és négy kínai falu került fel, de szerepel rajta kazahsztáni, üzbegisztáni és moldovai település is.

A falvak közül 14 darab Európában található, néhány ország pedig több faluval is képviselteti magát. Portugáliában osztották ki a legtöbb díjat, összesen négy település került fel a listára: a Lisszabon közelében lévő tengerparti halászfalu, Ericeira, az ország legmagasabb hegyei között megbúvó Manteigas, a hegycsúcsra települt középkori falu, Sortelha, valamint az Azori-szigeteken lévő Vila da Madalena.

Tokaj kapcsán az UNWTO honlapja kiemeli a tokaji bor „arany csábítását”, ugyanakkor megjegyzi: „A boron túl Tokaj sokrétű úti célként bontakozik ki, ahol történelmi pincék, múzeumok és festői kilátók csábítják a felfedezőket.”

Említést tesz a történelmi épületekben található Tokaji Múzeumról és a Világörökségi Bormúzeumról, amelyek a borvidék történetét és kultúráját mutatják be. A világörökségi történelmi borospince, a Rákóczi Pince és Udvarház is szóba kerül, valamint az Erdős Pince Borkatakombája, amely a vulkanikus kőzetbe vésett földalatti borkóstoló élményét nyújtja.

Tokajban a gazdag kulturális és épített örökség megőrzése iránti elkötelezettség a vezérelv. Az önkormányzat 2030-ra a területet globálisan elismert borrégióvá, virágzó közösséggé és fenntartható desztinációvá szeretné alakítani. Az elkötelezettség a bor és a gasztronómiai hagyományok népszerűsítésétől a kulturális, vallási és építészeti élmények ápolásáig terjed – írják.

Az Euronews szerint a Pruton túli úti cél, Văleni egy olyan desztináció, amely 2014 óta látványos fejlődésen ment keresztül. Ekkor hozták létre a Văleni Eco Village Văleni-t, amely a látogatók számára bázisként szolgál a környék felfedezéséhez. „A Belleau-tónál megfigyelheti a Duna-delta felé tartó pelikánrajokat, és felfedezheti az UNESCO Bioszféra-rezervátumok Világhálózatába bejegyzett Alsó-Prut Természetvédelmi Területet” – olvasható az ajánlóban. A helyi sajtó kiemeli, hogy Moldova először nyert helyet ebben a világszínvonalú versenyben.

Az elmúlt években hét projektet valósítottak meg ebben a faluban, a kezdeményezések célja a régió turizmusának fejlesztése és népszerűsítése, a népi kikötőktől és a gasztronómiától kezdve a rekreációs létesítmények fejlesztésén át a modern szennyvíztisztító telep építéséig, illetve a vendégházak felújításáig.

Íme azok az európai kistelepülések amelyek még felkerültek az UNWTO legjobb falvakat gyűjtő listájára:

Cantavieja, Spanyolország
Ericeira, Portugália
Lerici, Olaszország
Manteigas, Portugália
Morcote, Svájc
Oñati, Spanyolország
Saint-Ursanne, Svájc
Schladming, Ausztria
Sigüenza, Spanyolország
Slunj, Horvátország
Sortelha, Portugália
St. Anton am Arlberg, Ausztria
Vila da Madalena, Portugália

A nyertes falvak teljes listáját itt lehet megnézni.

Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!

Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.

Irány a felajánlás!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!