Mire buknak leginkább a székelyudvarhelyiek? A leghangulatosabb helyek tulajdonosaival beszélgettünk
2023. október 7. – 11:46
Székelyudvarhely nem annyira az éjszakai életben, hanem a különleges atmoszférájú lokálokban erős. Megnéztük, hol töltik szabad perceiket vagy irodán kívüli munkaidejüket az udvarhelyiek, és megismerkedtünk a helyeket működtető vállalkozókkal is.
A székelyudvarhelyi bulikörkép során feltűnt nekem, hogy amiben a kisváros nagyon erős, az nem feltétlenül az éjszakai élet, hanem azok a különböző stílusú, hangulatú és innovatív helyek, pontosabban vendéglátóipari egységek, melyek egyfajta erőközpontjai a város lüktető vénájának. Érdemesnek tartottam tehát még egy körre visszatérni a témához, és megmutatni azokat a zseniális beltereket, ahol a székelyudvarhelyiek a napjukat kezdik vagy zárják, ha van elég szabadidejük.
Gondoljunk csak bele, hogyan kezdünk egy igazán jó reggelt, amikor nem számít az idő, sem a pénz, de az otthon kényelménél is meggyőzőbb a minőségi időtöltés ígérete. Sok udvarhelyi munka előtt, vagy suli és egyetem után beül egy világos pörkölésű kávéra a Vekkerbe. Előtte vagy utána azonban szívesen megennének valamit, ezért útba ejtik a Zsebet, ahová én is korgó gyomorral tértem be, és életem legfinomabb camembert-es, áfonyalekváros szendvicsét ettem. Közben rögtön kiszúrtam, hogy az ablak mellé ülve itt akár a munkát is el tudná kezdeni az, aki nem irodából dolgozik. A Zseb ablakából a kilátás akár Budapest egyik sétálóutcáját is idézhetné, ha a Kossuth utcán lezárnák a forgalmat, de a látvány így sem rossz, ha épp nincs feltúrva minden. És ha már a reggel egy szempillantás alatt eltelik, sokan egy másik jó hangulatú, teraszos helyen folytatják: a Jámbor Tehénben, ahol már nem csak a kávé- és italkülönlegességekre nyílik lehetőség, hanem hagyományos és újszerű, testesebb ételekre is.
Lakatos Józsefet, a hely tulajdonosát és séfjét a rázúduló rendelések miatt időbe telt elérni, de közben legalább volt időm körbejárni a József Attila utca 2-es szám alatti social pubot. A Jámbor Tehénbe a magenta színű épület bal oldaláról lehet betérni egy nagy, fehér szász kapu alatt. Vidám társaság, katonazöldes-barnás asztalok és székek fogadnak a terasz kavicsszőnyegén. A hely atmoszférája egyedinek számít a városban, a belső terek a cseh kocsmák és a steak bárok hangulatát idézik. A falakra azonban Udvarhely ikonikus épületeit festették fel. Fölöttük a plafon a tehenekre jellemző fekete-fehér tarkabarkában hullámzik. A Tehénben jazz, blues és másfajta zenei stílusú koncertek jól megférnek egymás mellett, és helye van különböző kulturális, kulináris eseményeknek is, de Lakatos József újra el szeretne indítani a latin táncesteket is.
A Tehén érezhetően nem próbál a romkocsmákból, tinis szórakozóhelyekből vagy a régmúlt korok csehóiból merítkezni, az árai is ehhez igazodnak. A hagyományosan vett kocsmákból amúgy is van elég a környéken, még úgy is, ha a Tehénnel szemben lévő G bezár.
Lakatos József szerint ez egy tudatos döntés eredménye volt. Amikor két évvel ezelőtt beindították a helyet, az a cél vezérelte őket, hogy legyen egy olyan hely Udvarhelyen ahol a középkorúak és idősebbek kényelmesen érezhetik magukat a hasonló szokásosokkal rendelkező asztaltársaságok között, és nem igazán fordulhat elő, hogy a túlsó asztalnál egyik barátjuk lánya smárol valakivel.
„A középkorúak között is van olyan, aki arra vágyik, hogy ugyanúgy, mint a 90-es években, szétcsapja magát a diszkóban és csajozzon, de én már nem érzem jól magam a dübörgő zenében és a lazább estéket szeretem. Ezért hoztam létre ezt a helyet. A Jámbor Tehén arról szól, hogy beülsz, felülsz a bárpulthoz, ha akarsz ismerkedni, tudsz, ha csak akarsz inni egy jó italt, azt is megkapod. Becsöppenhetsz egy jazz koncertre vagy egy standupra, ami neked szól, vagy egy kocsmaszínházba, lemezbuliba, bográcsozásba. Ezek itt mind megtalálhatóak” – mesélte a hely tulajdonosa.
Lakatos József és társa luxushajón dolgoztak és ismerkedtek meg a gasztronómia alapjaival. Azt mondta, az 5 csillagos „mozgó szállodából” hozta magával az italkultúrát, ami nem csak a koktélkészítést, hanem az igényesebb italokat is jelentette. És fontosnak tartotta kiemelni azt is, hogy a Jámbor Tehén sem elégedett meg az olcsó kávéval, hanem egy drágább arabikával indítottak. Ezt előttük csak a Zsebcafé lépte meg.
Lakatos szerint az udvarhelyiek többsége gasztronómialag a hagyományos ételekre fogékony. A séf a hagyományos alatt azokra az ételekre gondolt, melyeket a rendszerváltás után megnyíló éttermek hoztak be, és azóta az otthonaink szerves részét képezik, mint a rántott húsok vagy a sajtos karaj. „Nehéz ebből kizökkenteni az emberek nagy többségét, viszont kezdenek kibontakozni azok, akik kicsit kimozdultak Udvarhelyről, voltak már pár helyen. Ők azok, akik nyitottabbak, bármit kipróbálnak: bordákat, steaket, kézműves hamburgereket, vega burgereket” – mesélte Lakatos József.
Egy falatnyi Budapest, ahol minden réteg otthonra talál
A Zsebcafé flamingórózsaszín épületébe lépve egy falatnyi Budapestre talál az ember Udvarhelyen, a Kossuth utcában. Az ember tekintete el-el kalandozik a rozsdaszínű téglafal mellé felfestett macskák játékán, végigfut a szeme az igényesen kiválasztott virágokon és berendezésen. A felső szinten a Zseb ikonikus kék fala fogad, ahol polipok és különös figurák szórakoztatják a bámészkodókat.
Miközben életem legfinomabb szendvicsét majszoltam, nem tudtam eldönteni, hogy a camembert-es, áfonyalekváros szendvics, vagy inkább a Zseb dizájnelemei okozzák, hogy egyszerűen nem tudok betelni az imént megkóstolt „ízvilággal”. Dehát mindegy is, nem igaz? Mindenképp érdemes mindkettőt közelebbről is megvizsgálni, mondjuk egy finom kávé vagy a hely nevét viselő sör társaságában, hisz ezek pont olyan különlegesek és kreatív ízt hordoznak magukban, mint a kávézó belső terei.
A vállalkozást Petroczki Ágota és társa, Gagiu Zsolt hozta létre, de Zsolt felesége, Gagiu Margó is sokat tett azért, hogy a Zseb Székelyudvarhely emblematikus helye legyen, amely a nyáron több teraszpartival kedveskedett közönségének.
Gagiu Zsolt azt mesélte, minden a Merkúrban kezdődödött, ahol létrehozták a játszóházat, és ahol a Zsebkávézó első változata is kibontakozott. Sokan azt hitték, hogy a játszóház elsősorban a gyerekeknek szól, pedig kitalálói a szülők tehermentesítését, nyugodt időtöltését biztosították szolgáltatásaikkal.
Ehhez mérten pedig sem a kocsma, sem a szalmakrumplis irányba nem akartak elmenni, budapesti mintára az egészséges életmód támogatására törekedtek. Ugyanakkor azt is szerették volna, ha az egyszerű és a tehetősebb ember is talál magának inni- és ennivalót. Ezért is alakították ki úgy a menüt, hogy a salátától a szendvicsekig, a desszertektől a pékáruig, a kávétól a kézműves sörökig többféle árkategóriában lehet rendelni.
„Úgy voltam vele, hogy minden héten eljárok focizni egy elég vegyes társaságba, és hülyén érezném magam, ha edzés után nem tudnánk beülni egyet a Zsebbe, mert az anyagi helyzete valakinek nem tenné ezt lehetővé” – tette hozzá.
A terv pedig bevált. Az alkotók tíz évvel később sem szeretnének mást csinálni, mint olyan koncepciót kitalálni, amely valamelyest pótolja azt, ami Udvarhelyből még hiányzik. Persze vannak olyan dolgok is, amelyeket Gagiu Zsolt szerint leginkább az önkormányzat feladata lenne megvalósítani, mint páldául a mozi vagy egy sétálóutca, ami máshol elengedhetetlen.
A Zseb mostani költözését és megújulását azonban külső körülmények is befolyásolták. A Covid-járvány kezdetekor például le kellett mondani a játszóházról, később a kávézónak otthont adó teret is el kellett hagyniuk. Petroczki Ágota édesanyján múlt az, hogy fenn tudtak maradni, meg tudták ugyanis győzni róla, hogy kiadja nekik a Kossuth utcában található ingatlant.
„Amikor elindítottuk a Zsebet, akkor Udvarhelyen még ilyen nem volt, ez egy ipari forradalomnak számított. Három év alatt azonban hirtelen mindenki föltámadt. Utána megszületett a Vekker, felújították a Mokkát, a mi stílusunkra ráhúzták az egészet. Azóta kihozunk egy étlapot, és azt látjuk, hogy egy-két hónap múlva mindenki ugyanazt árulja. Erre részben büszkék vagyunk, de kihívás is egyben, mert mi a saját stílusunknál szeretnénk maradni” – panaszolta Zsolt. Szerinte mindegyik helynek meg kell legyen a saját stílusa, ők ezért sem mentek rá a most felkapottabb hamburgerekre vagy a cseh sörre, mert már vannak helyek, ahol ezek kaphatóak.
Zsolt szerint a zsebcafés szendvicsek és saláták mára alapnak számítanak, újítaniuk viszont mindig kell valamit, így most a salátákat cserélték le. Bár tartottak attól, hogy a közkedvelt saláták kiesése gondot okozhat, a számok azt mutatták, hogy a Gagiu Margó által összeállított új menüsor is megállta a helyét.
Székelyudvarhely, a kávénagyhatalom
A kávékülönlegességek, pontosabban a sötét vagy világos pörkölésű, prémium szemeskávék azonban nem csak a Jámbor Tehénnek és a Zsebnek, hanem a Vekker Kávéközösség létrehozójának is szívügyévé váltak. Vinczellér Árpád a különleges ízvilágú kávéban azonban nem csak a minőséget és az egyediséget látta meg, hanem a kávé közösségteremtő erejét is.
A Vekker koncepciója minden helyen azonos: minél jobb kávét adni minél több embernek, és minél elérhetőbbé tenni a Vekker Kávéközösséget a városban. Ezért is nyitották az új helyet a központban.
„Kétfajta embert szeretnénk megszólítani: azokat, akik be akarnak ülni egyet chillezni, kávézni, hosszabb időt eltölteni – amit a későbbiekben a rendezvényteremben is megtehetnek –, és a másik fajta vendéget, aki beül, öt percet tölt el a Vekkerben, mert valakivel találkozik, majd távozik. Azért kézenfekvő ez a hely, mert itt mindent egy kalap alatt meg tudunk oldani” – mondta Árpád.
Szerinte a kávé egy szociális híd, neki pedig az a dolga, hogy a közösség tagjait egy tető alá hozza. Azaz értéket teremtsen. A Székelyudvarhelyen jelen lévő általános rosszkedvet a kávéházi vidámsággal lehet visszaszorítani, véli Árpád, aki maga is ezt az életvidámságot tükrözi. A recept pedig úgy tűnik, működik, hisz már a harmadik helyét nyitja ki Udvarhelyen, ahová mosolygós emberek ülnek be kávézni reggelente. Nem is csoda, amikor ilyen finom kávé mellett beszélgethetnek.
Kávészeretőként külön örömöt nyújt számomra, ha egy hely odafigyel a vendégek igényeire. Egy kávézóban pedig alapszolgáltatás kellene, hogy legyen a kávé mellé járó víz, Székelyföldön azonban valamiért erre kevesen figyelnek oda. Az ilyen apróságok teszik a Vekker Kávéközösséget is hiteles kávézóvá. Jó, nyilván az a magyarországi kávépörkölő műhely is sokat nyom a latban, ahonnan a minőségi pörkölt kávéjuk származik, és amely kávékülönlegességet szállít kimondottan a Vekker számára.
Vinczellér Árpád szerint Udvarhelyen nagy igény van arra, hogy kávézók, közösségi terek nyíljanak, a város gyakorlatilag kávénagyhatalommá vált az utóbbi években. A Vekkernél megtalálható kávék a Specialty Coffee Association világszervezet hivatalos pontozása alapján 80 pont fölöttiek a maximális 100-ból. Árpád szerint ahhoz, hogy egy kávé ilyen magas pontozást kapjon, a termelőhelye, de a babok mérete és színe is a minőséget kell, hogy tükrözze.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!