Új, ingyenesen látogatható szénalabirintussal várja látogatóit a Szent Anna-tó
2023. október 6. – 09:25
Negyed hektáron elterülő szénalabirintussal bővült a Szent Anna-tó környéke. A Mohos-tőzegláp közelében található útvesztőbe ingyenes a belépés, előzetes egyeztetés esetén pedig csoportos játékok várják az érdeklődőket.
Őszi attrakcióval lepte meg a látogatóit a Pro Szent Anna Egyesület. Az ország talán legnagyobb szénabálákból készített labirintusával nem csak a tó és a láp látogatottságát szeretnék növelni – a Szent Anna-tónál az év legszebbnek számító évszakán –, de beavatnák a látogatókat a környék gazdag növényi és élővilágába is.
Dósa Elek Levente, a Pro Szent Anna Egyesület ügyvivőjének elmondása szerint öt évvel ezelőtt jutott először eszükbe, hogy a lengyelországi Zakopane hólabirintusa és várai mintájára újabb turistaattrakciót hozzanak létre a Szent Anna-tónál, ahol Románia egyik leghosszabb szánkópályáját már kiépítették. Ezek önmagukban is érdekesek, ugyanakkor felhívják a figyelmet a Dósa által gyakran „természeti múzeumként” emlegetett vulkanikus tó és láp egyedi élő és növényvilágára is, amit szerinte nem szabad összetéveszteni egyfajta „székelyföldi tengerparttal”, mint ahogy az a Szent Anna-tóval gyakran előfordul.
A labirintust egyébként Dósáék is hóból szerették volna megalkotni, csak a székely realitás szerinte az, hogy az utóbbi években már olyannyira kevés hó hull, hogy az már a szánkózást is megnehezíti, nemhogy labirintust lehetne építeni belőle.
A lázárfalvi közbirtokosságnak azonban kötelessége a Mohos-tőzegláp körüli legelők füvét lekaszálni (kb 25 ár), a szénából pedig rendszerint bálát gyúrnak, de a bálák elszállítása mindig körülményes a vulkáni kráterből. Felhasználni eddig nem igazán tudták, ezért idén elgondolkodtak azon, hogy mire használhatnák a bálákat a helyszínen. Ekkor jött ez az ötlet, hogy mi volna, ha szénabálákból építenék meg a labirintust, amit nagyobb havazás esetén akár hóval is le lehet takarni.
Ami azonban elsőre könnyűnek tűnt, a gyakorlatban sok tervezést és jól átgondolt stratégiát igényelt, mondta el Dósa a Transtelexnek. Hogy minél jobb legyen a végeredmény, a munkafolyamatba a mesterséges intelligenciát is bevonták. Utána következett az, hogy a számítógépen elkészült rajzot gyakorlatba ültessék. Ez sem volt könnyű, hiszen egy több mint 25 áras területet fedtek le a bálákkal és ezeket pontosan oda kellett elhelyezni, ahol a tervrajzon szerepelt.
„Nem szerettünk volna túl egyszerű, de túl bonyolult labirintust sem csinálni, hogy a gyermekek is feltalálják magukat benne, de drónfelvételekből is jól nézzen ki. Most több mint 2500 négyzetmétert, egy negyed hektárt fed le és négy napig dolgoztunk vele, amíg kihelyeztük” – monta az ügyvezető.
A labirintust nem csak egyénileg lehet kipróbálni, hanem kiránduló diák- vagy óvodás csoportok is használhatják, mert nem csak bolyongani lehet benne, hanem előre leszervezve lehetőség van kincskeresést is szervezni. A lázárfalvi kisiskolások már megnézték maguknak, ők Dósa Elek Levente szerint nagyon élvezték az útvesztőt.
„Kérdéseket lehet feltenni, a válaszokra a labirintusban elhelyezett táblákon lehet rálelni, amelyeket hamarosan kiteszünk. A résztvevők összegyűjtik a válaszokat, és az nyer, aki kijut a labirintusból” – részletezte Dósa. Hozzátette, belépőt nem szednek, mert a céljuk, hogy a Csomád-hegység értékeit megmutassák, a harmatfűtől kezdve a pókokon át a mámorkáig, de még a mókusokról is igyekeznek érdekes, kétnyelvű leírásokat elhelyezni a játék tábláin. Becsületkassza viszont működik.
A labirintus, melynek kincskereső részét a Zöld Székely Egyesülettel közösen dolgozzák ki, terveik szerint jövő tavaszig marad a helyszínen, a következő vegetációs periódusra ugyanis fel szeretnék szabadítani a területet, és a bálák sem időtállóak, tudtuk meg.
Érdeklődésünkre, hogy a labirintus medvebiztos-e, Dósa Elek Levente azt mondta, hogy miután a labirintus elkészült, az első dolguk volt, hogy biztonságossá tegyék: három sor villanypásztorral kerítették be az elmúlt napokban, hogy a medvék vagy más állatok ne ott keressenek maguknak búvóhelyet.
Dósáék egyébként a Mohos-tőzegláp tanösvényét is felújították a nyáron, de ez a hivatalos program szerint már csak október 30-ig lesz látogatható.
A Mohosban a 2000-es évek elején épült stéget (az első tószemig) és a kijáratig vezető „lépegetőket” összefüggő palló váltotta fel, ami elég széles ahhoz, hogy akár ketten egymás mellett sétálva nézzék meg a Mohost, 40 cm magasan. A palló kemény fának számító cserefából készült, úgyhogy azt remélik, időtálló lesz.
Jelenlegi szabályok a Szent Anna-tó környékén
A Szent Anna-tónál a látogatási idő november elsejéig 9-19 óra között tart, télen pedig 10-18 óra között lehet a tavat és a környékét felkeresni. A belépők több hónappal ezelőtt az autósok számára 40 lejre, a gyalog érkezőknek 30 lejre nőttek. Ezt korábban Dósa azzal magyarázta, hogy sokan próbálták őket átverni azzal, hogy az autót tilosban parkolták le, majd lesétáltak a tóhoz. Így viszont már jobban megéri nekik kifizetni a belépőt is tartalmazó parkolójegyet: például egy négyszemélyes autó esetében fejenként 10 lejt kell összedobni, miközben gyalogosként fejenként 30 lejt kell fizetni. Azoknak, akik egyértelműen túrázók, ingyenes a belépés.
Parkolni most csak a kráternyeregben lehet, a tó közelében lévő parkoló soha nem megállóhelynek készült, hiába használták hosszú éveken keresztül annak. Azokat viszont, akiknek indokolt, mert idősek, gyermeket várnak, fogyatékkal élők stb. Dósáék ingyen leviszik a tóhoz, majd fel is hozzák.
Dósáék az elmúlt években – a terület védelmében és a látogatók biztonságának növelése érdekében – több szabályt is hoztak. 2016 óta nem lehet a Szent Anna-tóban fürödni, mert egyfajta természeti múzeumként gondolnak rá. A tó partján pedig piknikezni és sátorozni sem lehet, erre a felső részen, a nyeregben van lehetőség. Újabban pedig a látogatók csomagjaira is jobban odafigyelnek.
Bár az intézkedést Dósa szerint sokan félreértették, ezért többen felháborodásuknak adtak hangot a Facebookon, a Pro Szent Anna Egyesület nem retikülök, túratáskák és hasonló dolgok betiltásáról döntött a nyáron, hanem a jelentős ételmennyiséggel a tópartra igyekvő látogatókat kezdte el korlátozni. A Pro Szent Anna Egyesületet ugyanis nem zavarja, ha valaki pár szendvicset fogyaszt el a tó mellett, de akik sok étellel érkeznek, azok általában hagynak is maguk után ételhulladékot. Az az incidens pedig, amikor egyesek direkt módon dinnyét tettek ki a medvéknek, jól érzékeltette, hogy miért is vezették be a piknikezési tilalmat.
Dósa szerint egyesek a medvéket is megetetnék, de arra már nem gondolnak, hogy jön még rajtuk kívül másik turistacsoport is. Az egyesület munkatársainak pedig több évi munkájába telt a medvéket ahhoz szoktatni, hogy nappal ne, csak este járkáljanak a tó körül, de ehhez arra is szükség volt, hogy ott este se találjanak maguknak plusz élelmet.
Azokkal a panaszokkal kapcsolatban, hogy a fenti részen a mosdók higiéniája egyes turisták szerint kifogásolható volt, miközben a borsos belépőért elvárnák a higiéniát, az ügyvezető azt mondta, hogy látják a problémát és meg is tesznek minden tőlük telhetőt. A szemetet is hetente többször felszedik, de nem tudnak mindenhol ott lenni, csak utólag tudnak intézkedni, így sok múlik azon, hogy a turisták mennyire élnek vissza a vendégszeretettel.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!