Állatcsempészésért is megbírságolták a nagyváradi férfit, aki a szemétbe dobta a pitonjait
2022. november 2. – 11:57
frissítve
A Környezetvédelmi Őrség megállapította, hogy illegálisan hozott be Romániába több óriáskígyót az a nagyváradi férfi, aki múlt héten három pitont dobott a kukába, ezért 7500 lejre megbírságolták, írja a Bihoreanul portál.
Múlt kedden értesítette a rendőrséget egy nagyváradi lakos, hogy műanyagdobozba zárt óriáskígyókat talált, amikor gyanútlanul ki akarta dobni a háztartási szemetét a Rogerius negyedi szemétlerakóba. Mint kiderült, a három hüllő közül az egyik halott volt, a másik kettő azonban élt, őket azóta a nagyváradi állatkertben gondozzák.
A rendőrség azonosította a tulajdonost, egy 22 éves fiatalt, aki azt állította, hogy azt hitte, mindhárom kígyó halott. Bár nyilvánvalóan nem mondott igazat, elsőre úgy tűnt, hogy megúszhatja a viszonylag enyhe, 1000 és 2000 lej közötti bírsággal, amit azért szabtak ki rá, mert közterületen sorsukra hagyta az állatokat.
A Bihoreanul portál szerint Nagyváradon, a határ közelsége miatt virágzik az illegális állatkereskedelem, egy piton ára a feketepiacon elérheti az 5000 lejt is, és sok az engedély nélkül működő, házi tenyészet. Az egzotikus állatokat a törvény értelmében csak engedéllyel rendelkező személyek értékesíthetik, akik kötelesek nyilvántartást vezetni a vevőkről is, de az enyhe, 1000 és 2000 lej közötti bírságok miatt kevesen tartják be a szabályokat. Az egzotikus állatok engedély nélküli behozataláért már borsosabb, 7500 és 15000 lej közötti pénzbírság jár, de a csempészeket ritkán csípik el a határon.
A Bihari Környezetvédelmi Őrség értesülései szerint a szemétbe dobott pitonok tulajdonosa is illegális tenyészetet működtetett, ezt azonban egyelőre nem sikerült bizonyítani. A fiatal ugyanakkor nem tudta igazolni a kukában talált óriáskígyók származását, és végül bevallotta, hogy Németországból csempészték be őket, ezért 7500 lejre büntették meg.
A nyomozás folytatódik, nem kizárt ugyanis, hogy az illegális tenyészet további szélnek eresztett lakói bukkannak fel Nagyváradon. Sever Şerbănescu, a Bihari Környezetvédelmi Őrség vezetője a Bihoreanulnak azt mondta, törvénytervezetet készül benyújtani, hogy szigorúbban ellenőrizhető legyen a fogságban tartott egzotikus állatok egészsége, életkörülményei.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!