Bejött a szelektív hulladékgyűjtő akció Sepsiszentgyörgyön, ezúttal 62 ezer kg üveget cseréltek sörre és vízre

2022. szeptember 27. – 13:26

frissítve

Bejött a szelektív hulladékgyűjtő akció Sepsiszentgyörgyön, ezúttal 62 ezer kg üveget cseréltek sörre és vízre
Fotó: TEGA Rt. honlapja

Másolás

Vágólapra másolva

Harmadik alkalommal buzdította szelektív hulladékgyűjtésre a sepsiszentgyörgyieket a helyi hulladékgazdálkodási vállalat, a TEGA Rt.. Hétvégén italos vagy befőttes üvegeket lehetett leadni, 5 kg-ért cserébe sört vagy vizet kaphattak a lakosok.

Az akció egyre több embert mozgat meg Sepsiszentgyörgyön, amit a leadott üvegek súlya is jól mutat. Összehasonlításként 2021-ben összesen 124 585 kg üveg gyűlt össze a sepsiszentgyörgyi akciók keretében, idén pedig 185 308 kg.

„Kisebb-nagyobb eltérésekkel, de az üveggyűjtések során nagyjából azonos mennyiségű üveget veszünk át, ami számunkra is meglepetés volt, hogy a nyár során kevesebb volt a mennyiség, mint most, ősszel” – fűzte hozzá kérdéseink nyomán Máthé László, a TEGA Rt. igazgatója. Az igazgató elmondása szerint tavaly ősszel fogalmazódott meg a gondolat bennük, hogy több üveggyűjtési akcióra lenne igény.

„Nekünk ez azért jó, mert a lécfalvi hulladékfeldolgozóban súlyra fizetünk: ha a vegyes hulladékba kerül az üveg, az anyagilag is teher, továbbá arra sincs esély, hogy újrahasznosítsák. Amióta hasonló akciókat tartunk, mindig nagy az érdeklődés, és ez a hétvégén sem volt másképp. Ami szintén öröm, hogy annak ellenére, hogy nem kettő, hanem összesen három akció volt, elmondható, hogy a mennyiség sem csökkent, az éves átlagot tekintve pedig alaposan felülmúltuk az elmúlt évet”

– részletezte az igazgató.

Máthé László szerint az emberek szeretik ezt az akciót, úgy vidéken – ahol
lomtalanítással egybekötve tartják –, mint Sepsiszentgyörgyön.

Márciusban 66 674 kg, júniusban 56 634 kg, a szeptemberi akció során pedig 62 198 kg üveget adtak le. Míg 2021-ben összesen 2075 személy vett részt az akcióban, 2022-ben összesen 2880-an éltek a TEGA által felkínált lehetőséggel. (Természetesen árnyalja a kérdést, hogy egyes résztvevők több akció keretében is adhattak le üveget.)

Idén annyi változtatást eszközöltek, hogy az ügyfelek kérésére megjelent a víz is, mint választható jutalom. A múlt hétvégén a szentgyörgyiek minden jel szerint viszont inkább a sör iránt érdeklődtek, hiszen 85 százalékban azt kértek, a maradék 15 pedig víz volt: számszerűsítve 10 545 doboz sört és 1 787 palack vizet kaptak cserébe a leadott üvegekért.

Fotó: TEGA Rt. honlapja
Fotó: TEGA Rt. honlapja

„Volt, aki már reggel 8-kor, jóval a kollégáink érkezése előtt várt. Tudni kell, hogy ilyenkor a nyilvántartás végett egy nevet és egy aláírást kérünk az átadott üveg és az átvett sör vagy vízért, ezt egy sátor alatt szoktuk lebonyolítani" – volt olyan helyszínünk, ahol délre sikerült a sátrat felhúzni, annyi volt az érdeklődő” – tette hozzá.

Az üvegek útját a TEGA Rt. Popești-Leordeni-ig követi: ott a RECYCLE Internationalnak adják át, akik majd valamilyen formában újrahasznosítják. Az igazgató szerint jobb lenne ha a közelben is lenne hasonló központ, de tudomásuk szerint ez az egyetlen ilyen jellegű gyűjtő az országban.

Arra is rákérdeztünk, hogy áll most Háromszék a szelektív hulladékgyűjtés terén.

„A Kovászna megyei általános adatok azért jók, mert egyszerűen hamarabb álltunk neki a szelektív gyűjtésnek, tudatosításnak, mint mások. Ez sokat jelent, mert évtizedes berögződéseket kell átalakítani: összességében jó a fogadtatás, az emberek értik a szelektív gyűjtés lényegét”

– mutatott rá. Az igazgató szerint viszont van még mit tenni a mentalitás alakítása terén, ezért továbbra is szórólapoznak, magyarázzák, próbálják az embereknek megkönnyíteni a dolgát.

Elmondása alapján országos átlagban mindenképp jobban állnak, mint más megyék, de nem bízták el magukat, és az igazgató szerint van még hely a fejlődésre, és azt is látják, hogy merre: havonta durván 4200 tonna hulladékot gyűjtenek, beleértve a vegyes, újrahasznosítható, biológiailag lebomló vagy építkezési hulladékokat is. Az összmennyiség 30-40 százaléka újrahasznosításra kerül valamilyen formában: itt a vidéki települések állnak 30 százalék körül, a városok 40 százaléknál.

„A cél, amit el kell érnünk, az az 50 százalék, itt viszont két olyan tényező van, ami nehezíti a helyzetet: vidékről egyelőre nem szállíthatunk biológiailag lebomló hulladékot, így az a vegyesbe kerül – ami sok szempontból rossz, nem csak gazdaságilag. A városok esetében a magánházaknál jó anyagot kapunk, ott odafigyelnek a szelektív gyűjtésre, mert tudjuk ellenőrizni. Az ellenőrzés azonban tömbházak esetében bajos: itt a folyamatos rongálások is megzavarják a munkát, de egy lakó, aki a szelektívbe vegyest önt, ami a biológiailag elbomló hulladék esetében komoly gond, 10-20 család munkáját is el tudja szabotálni” – panaszolta Máthé László.

Hozzátette, változtatniuk kell a rendszernek ezen a részén is, és ezen Sepsiszentgyörgy önkormányzatának az okos konténeres pályázatához fűznek
nagy reményeket.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!