A kihalás szélén álló mokány szarvasmarha fajból született új egyed a Marosvásárhelyi Állatkertben
A Marosvásárhelyi Állatkertben egészséges bikaborjú született az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából, tájékoztat az intézmény közleménye.
A tájékoztatás szerint a „mokány”, vagy románul „mocănița” elnevezés egy kistestű, sárgásbarna színű hegyi szarvasmarhát takar, amely egykor a Kárpátokra volt jellemző. Ez a fajta rendkívül ellenálló az időjárás viszontagságaival és a zord körülményekkel szemben. A mokány típusú szarvasmarha évi 1500 liter tejet ad, amely a román tejtermelő tehenek között a legmagasabb zsírtartalommal (akár 4,5%) rendelkezik.
A „mocănița” fajta eredete vitatott. Egyes hazai szakértők szerint a brachicer típushoz tartozik, míg mások ősi eredetűnek tartják, amely tökéletesen alkalmazkodott a hegyvidéki klímához. Történelmi kontextusban a fajta széles körben elterjedt volt az ország hegyvidéki területein. A 19. század második felétől, a Schwyz és Pinzgau fajtákkal történő keresztezések miatt, fokozatosan eltűnt. A szocialista évek nemzeti szarvasmarha-gazdálkodási terve szerint ezt a fajtát a Bruna és a Pinzgau fajtákkal való keresztezés révén olvasztották be, és az 1980-as évek után gyakorlatilag eltűnt.
Ez a marhafajta, amelyet primitívnek tekintenek, univerzális termelési képességekkel rendelkezik (munka, tej, hús), és kiválóan alkalmazkodott a hegyvidéki terephez, sőt, erdészeti munkákban is részt vettek. Igénytelen fajta, amely észrevehetően ellenállt a környezeti tényezőknek és a betegségeknek.
Az országban egyedüliként a Marosvásárhelyi Állatkertben mutatja be a fajtát, jelenleg hat példánnyal, a borjakkal együtt.
„Az állatkertünk kiemelt célja ennek a fajtának a megmentése és újra bevezetése, ezért megmentési programot hoztunk létre az őshonos mokány szarvasmarha faj megmentésére. Mi vagyunk az egyetlen állatkert az országban, ahol megtekinthető a faj egy példánya, és a célunk, hogy tenyészcsapatot hozzunk létre a fajta megőrzésére, törzskönyveztessük és részt vegyünk az újbóli elterjesztésében” – fogalmaznak a közleményben. Azt írják, hogy ez az esemény tovább erősíti az intézmény elkötelezettségét a fajta megmentése és a biológiai sokféleség megőrzése iránt.
A mostani a második alkalom, hogy a Marosvásárhelyi Állatkertben mokány szarvasmarhaborjú született, tavaly januárban egy üszővel lett gazdagabb az intézmény. Az üszőborjút Speranța (Remény) névre keresztelték.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!