A Romgaz az őt perlő Greenpeace CEE Románia Alapítvány feloszlatását kéri a bíróságon
A Romgaz leányvállalata, a Romgaz Black Sea Limited Nassau (Bahamas) Sucursala București, amely 50 százalékos részesedéssel rendelkezik a Neptun Deep földgázkitermelési projektben kérte a bíróságon a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Románia Alapítvány feloszlatását – írja a Profit.ro.
A keresetüket a bukaresti I. kerületi bíróságon nyújtották be.
A környezetvédő szervezet régóta próbálja megakadályozni a Neptun Deep földgázmező kitermelésének a megkezdését, több pert is indított a különböző állami hatóságok ellen. Kérte a környezetvédelmi engedélyének visszavonását, amivel kapcsolatban végül pert vesztettek, de a Kulturális Minisztériumot is támadta, amiért az megszüntette a Fekete-tenger kontinentális talapzatán található víz alatti régészeti lelőhely (CT-IsA-02561) védettségét.
A Profit idézi az Energiaügyi minisztérium közleményét, amiben azt állítják, tudomásul vették, hogy a Romgaz a leányvállalatán keresztül bírósági keresetet nyújtott be, amelynek tárgya a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Románia Alapítvány feloszlatása.
A környezetvédelmi engedély megadása és más engedélyek megszerzése kapcsán született korábbi elmarasztaló ítéletekben összesen 380 ezer lej perköltség megfizetésére kötelezte a Greenpeace Alapítványt. Az végrehajtási eljárás megindítása után a Romgaz megállapította, hogy a Greenpeace Románia fizetésképtelen, nem rendelkezik sem ingó, sem ingatlan vagyonnal, pénzeszközökkel, sem bankszámlával.
„Ugyanakkor a ROMGAZ megállapította, hogy a Greenpeace tevékenységének finanszírozására az adományokat egy másik, ugyanezen a néven bejegyzett alapítvány gyűjti, de eltérő adószámmal” – teszi hozzá a minisztérium közleménye.
Magyarán, az adományokat nem az a szervezet gyűjti, amely a bírósági eljárásokban szerepel, és amely ellen a Romgaz keresetet nyújtott be. A Romgaz szerint a Greenpeace CEE Románia Alapítvány csak „paravánként” használja egy másik jogi entitás, hogy elkerülje vele a pénzügyi felelősséget a bírósági perek után.
A vállalat szerint ez törvényellenes, mert lehetetlenné teszi, hogy a szervezet ténylegesen felelősségre vonható legyen (pl. kártérítés, perköltség megfizetésére kötelezhető legyen), és ezért kért annak feloszlatását.
Állj ki a szabad sajtóért!
A Transtelex az olvasókból él. És csak az olvasók által élhet túl. Az elmúlt három év bizonyította, hogy van rá igény. Most abban segítsetek, hogy legyen hozzá jövő is. Mert ha nincs szabad sajtó, nem lesz, aki kérdezzen. És ha nem lesz, aki kérdezzen, előbb-utóbb csend lesz, holott tudjuk, a hallgatás nem opció.
Támogatom!