Több mint 60 ezer éve termeli újra magát a Keleti-Kárpátokban a Föld egyik legöregebb növénye

Az Andryala laevitomentosa nevű ritka növény lehet a Föld egyik legöregebb növényi organizmusa, miután több mint 60 ezer éve él ugyanazon a helyen a Keleti-Kárpátokban az időközben bekövetkezett jelentős klímaváltozások ellenére, állítja egy nemzetközi kutatócsoport, amelynek a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem egyik professzora is tagja.
A BBTE közleménye szerint az Andryala laevitomentosa rendkívül ritka növény, csak öt kis populációja ismert a Besztercei-havasok 1800 méter magas hegygerincén. A fajt 1961-ben azonosította a BBTE egyik hallgatója. A növény szinte egyáltalán nem termel életképes magvakat, ehelyett vegetatív módon, azaz hajtásokkal szaporodik. Ez a szaporítási módszer olyan klónokat eredményezett, amelyek több tízezer évet éltek túl szélsőséges éghajlati körülmények között, beleértve a pleisztocén jégkorszakokat is.
A kutatók fejlett genetikai elemzési technikákat alkalmaztak e populációk tanulmányozására és a klónok korának meghatározására. „Mindössze 11 genetikailag különböző egyedet azonosítottak, de e klónok hosszú élettartama és fennmaradása hihetetlen. Így a ”legöregebb klón„ a növényvilág egyik legrégebbi, ha nem a legrégebbi ismert egyede lehet, ami azt mutatja, hogy ezek az organizmusok figyelemre méltó módon képesek alkalmazkodni és túlélni a környezeti változásokkal szemben” – magyarázta dr. Mihai Pușcaș biológus professzor, a BBTE oktatója és a nemzetközi kutatócsoport tagja.
A felfedezés felhívja a figyelmet arra, hogy mennyire fontos megőrizni az Andryala laevitomentosa élőhelyét, hiszen az említett klónok kipusztulása egyet jelentene az utolsó jégkorszak óta fennmaradt élőlény elvesztésével, hangsúlyozza a BBTE közleménye.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!