Romániából telepítenek hiúzokat Németországba
2024. május 22. – 14:27
Összesen tíz hiúzt telepítenek Romániából Németországba a faj ottani genetikai helyreállítása céljából – írja a BizBrasov az erdőgazdálkodási ügynökség, a Romsilva tájékoztatására hivatkozva.
A Suceava, Neamţ, Bacău és Vrancea megyei erdőkből származó példányokat 2027 végéig szállítják Németországba. Az első hiúzt, Viorelt nemrég engedték szabadon a Türingiai-erdőben egy fogságban született németországi példánnyal, Fridával egyszerre.
A tájékoztatás szerint a Türingiai-erdőben jelenleg három elszigetelt, nagyon kis egyedszámú populáció található, viszont a területen található egyedek fontos szerepet játszanak a közép- és nyugat-európai hiúzpopuláció helyreállításában.
Egy stabil hiúzpopuláció a türingiai erdőben összeköthetné a közép- és dél-németországi, valamint a Csehországban található két populációt.
A Wikipedia szerint a hiúzok testhossza 1 m körül mozog, további 15-25 cm-t tesz ki az állat farka. Marmagassága átlagosan 70 cm. Pettyes bundája és sajátos szakálla mellett egyik feltűnő jellegzetessége a fülek hegyén viselt szőrbojt (pamacs), amelyet a régebbi időkben fülpamatnak is neveztek. Hallása, tapintása fejlett, remekül rejtőzködik. Hosszú végtagjai és izmos teste még a mély hóban is lehetővé teszik, hogy egyetlen, 3-4 m-es ugrással támadja meg áldozatát. Erős, éles karmú mancsa a sikeres zsákmányfogást segíti.
A hiúz egyébként Románia nemzeti állata.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!