Tényleg kitörésveszélyes a székelyföldi tűzhányó?
2023. augusztus 4. – 11:17
Az Erdélyi-medence székelyföldi délkeleti csücskében, a Kárpátkanyar belső ívében található Csomád, a Kárpátok, egyben az egész Kárpát-medence legfiatalabb vulkánja, amelynek utolsó kitörése a legújabb radiometrikus kormeghatározások eredményei szerint kb. 28000 évvel ezelőtt zajlott le, napjainkhoz sokkal közelebbi időben mint ahogy azt korábban gondolták a kutatók. Ez a körülmény nyilván felkeltette több hazai és nemzetközi kutatócsoport érdeklődősét ahhoz, hogy a vulkán és környéke kutatásának egy újabb hulláma induljon el, többek között arra is keresve a választ, hogy vajon van-e még esély újabb, jövőbeni kitörésre. Amúgy, a problémafelvetés még az 1980-as évekre nyúlik vissza, amikor valamennyi maradékmagma jelenlétére utaló jeleket mutattak ki hazai kutatók a vulkán aljzatában. Az újabb kutatási eredmények tudományos szaklapokban való közzétételét, a korábbiakkal ellentétben, ezúttal komoly médiavisszhang is követte. És nem is akármilyen módon.
Több mint 5 éven keresztül (2015 és 2022 között) ijesztőbbnél ijesztőbb hangvételű „hírek” jelentek meg a székelyföldi vulkán kapcsán különböző magyar nyelvű magyarországi és erdélyi, valamint román nyelvű média-közegekben, amelyek szerint egy újabb kitörés eshetősége nagy, sőt, a Csomád éppen a kitörés küszöbén áll. (Nem untatom az olvasót ezeknek a részletes felsorolásával, de ha kíváncsi a szenzációhajhász megfogalmazásokra, akkor ide, ide vagy ide kattinthat a magyar nyelvű cikkekért, illetve itt és itt van példa a román nyelvű sajtóból.)
De mi áll ezeknek a valóban aggodalomra okot adó média-hírek hátterében?
A Csomádot vizsgáló egyik, magyarországi akadémikus által vezetett, kutatócsoport szakmai folyóiratokban leközölt eredményeit durván elferdítve és eltúlozva hozták a média-közegek a nagyközönség tudomására. Ez ugyan nem írható közvetlenül maguknak a kutatóknak a rovására, de: egyrészt a média-szereplések kezdeményezői ők maguk voltak abbeli, különben érthető és jogos, szándékukban, hogy áttörőnek tartott eredményeiket megismertessék a világgal, másrészt az interjúalany szavainak az eltúlzására és ferdítéseire soha nem reagáltak, azokat ki nem igazíttatták, sőt éveken keresztül táplálták a médiát újabb kutatási eredmények ismertetésével – ugyanolyan riasztó és szenzációhajhász eredménnyel.
Az aggodalmakra okot adó média-jelenések szintet léptek, amikor egy nagy szakmai elismertségnek örvendő nemzetközi folyóiratban közölt szakdolgozatukban, a csapatot nemzetközivé tágítva, azt adták hírül a szakmának, utána meg a média közvetítésével a nagyvilágnak, hogy a Csomád alatt jelenleg 20 és 58 köbkilométer közötti térfogatú magma lapul. Mivel már a dolgozat címében az jelenik meg, hogy a Csomád egy „látszólagosan kihalt” (ergo, aktív, vagyis kitörésre képes) vulkán, a legrangosabb angol nyelvű tudománynépszerűsítő fórumok, mint a Smithsonian Magazine és a National Geographic, is felfigyeltek rá és ismertették ezt a valóban riasztónak tűnő „tényállást”.
Ezen eseményeket követve és azokra reagálva, a Csomádot az említett csapatnál évtizedekkel korábban már kutató és a vulkánt és hátterének földtanát sokkal jobban ismerő, valamint az aktív/kihunyt vulkánok problematikáját első kézből ismerő nemzetközi kutatók is „színre léptek” de – mindeddig – nem a médiában! Egyrészt az általuk el nem fogadható szenzációhajhász médiamegnyilatkozások és azok forrásainak és hátterének az etikai vonatkozásait tették vizsgálódás és megfontolás tárgyává kétféleképpen: a Magyar Tudományos Akadémia Etikai Bizottságához intézett beadványban – a Román Akadémia hasonló tárgyú és válaszra sem méltatott átirata ellenére is, eredménytelenül (az erre vonatkozó terjedelmes dokumentum-csomagot bárki érdeklődő rendelkezésére bocsátjuk) és az MTA hivatalos folyóiratában, a Magyar Tudományban megjelent, magát a médiajelenséget taglaló dolgozatban. Másrészt mélyrehatóan vizsgálni kezdték magukat a szakfolyóiratokban közölt dolgozatokat, mindenekelőtt a valóban ijesztően hangzó, a „látszólagosan kihalt” Csomád alatti nagy térfogatú (20-58 km3) magma jelenlétét „kimutató” kutatás eredményeit, amelyek nemzetközi visszhangot is keltettek a szakberkekben és a nagyközönség soraiban egyaránt. E vizsgálódások eredményeit egy frissen, 2023 július közepén megjelent dolgozatban ismertették a vulkanológusok legtöbbet hivatkozott szakfolyóiratában, az Elsevier kiadó által gondozott Journal of Volcanology and Geothermal Research-ben.
A dolgozat alaposan megindokolva kimutatja, hogy az a numerikus modellezés, amelynek a nagy térfogatú magma jelenléte lett a kimenetele (output-ja), olyan valótlan premisszákon alapult, amely a helyi geológiai viszonyok és a helyi földkéreg-szerkezet ismeretének a hiányából fakadnak. Ugyanakkor az is megvilágításra került, hogy azok a geofizikai anomáliák (nevezetesen a szeizmikus hullámok Csomád térsége alatti kisebb sebessége a tágabb környezetéhez viszonyítva) nem föltétlenül a kéregben esetlegesen lapuló magma jelenlétével, hanem más anyagok (például gáz- vagy folyékony-halmazállapotú fluidumok, mint amilyenek a vizes oldatok vagy a széndioxid vagy más gázak) jelenlétével is magyarázhatók.
Ez utóbbiaknak, ellentétben a feltételezett nagy volumenű és nagy hőmérsékletű magmával, evidens és jólismert, valamint nemcsak a Csomádra jellemző, hanem a tágabb térségben is előforduló – ott ahol nyoma sincs vulkánosságnak – felszíni megnyilatkozásai is vannak széndioxid-feltörések formájában. Mindez, bár nem zárja teljesen ki a Csomád alatt bizonyos térfogatú, de nem kitörőképes, a kb. 28 000 évvel ezelőtt történt legutóbbi kitörés utáni maradék magma jelenlétét – aminek lehetőségét különben már kb. fél évszázada felvetették romániai kutatók – teljesen valószínűtlenné teszi úgy a 20-58 km3 térfogatú magma jelenlétét és kitörőképességét, mint a Csomád csak látszólagosan kihalt (azaz, a valóságban aktív és kitörőképes) vulkán mivoltát.
A Csomád jövőbeni kitörőképességének a témakörét ebben a szellemben a szintén nemrég (2022) megjelent Csomád monográfia angol és magyar nyelvű változatainak egyik fejezete is tárgyalja.
A fentiek fényében valóban nem kell tartani a Csomád „imminens” kitörésétől, sőt a belátható jövőbenijétől sem. Ugyanakkor arra biztatjuk a médiafogyasztó nagyközönséget, hogy ne dőljön be a szenzációhajhász típusú híreket terjesztő média-közegeknek, még akkor sem, ha azok akadémiai státussal rendelkező tudósokra hivatkoznak, hanem az „audiatur et altera pars” szellemében és a józan gondolkodás igénybevételével, keressen a témával kapcsolatos további információt, esetleg ellenvéleményt is és maga mérlegelje ezek után az adott „médiaszenzáció” igazságtartalmát.
A szerző nyugalmazott egyetemi docens, a Román Akadémia bukaresti Geodinamikai Intézetének munkatársa.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!