WWF Románia: olyan zöldenergia projektek megvalósítását segíti elő az EU, amelyek károsíthatják a biodiverzitást

2022. november 25. – 20:20

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

Az EU felgyorsítja a megújulóenergia-projektek engedélyezési folyamatát, erre vonatkozóan november 24-én az Energia Tanács rendkívüli ülésén egy rendeletet is elfogadott. A rendelet elfogadásának sürgősségét a háború és az energiaválság kapcsán közegészségügyi és közbiztonsági szempontokkal indokolták az európai döntéshozók.

Az Európai Tanács közleménye szerint a rendelet sürgős és célzott intézkedéseket fog bevezetni az olyan konkrét technológiákra és projekttípusokra vonatkozóan, amelyekben a legnagyobb lehetőség rejlik arra, hogy a megújuló energiát mielőbb szélesebb körben alkalmazzák, és amelyek a legkisebb hatással vannak a környezetre.

„Újabb lépést tettünk a magas energiaárak elleni küzdelem, az energiaellátás biztonságának javítása és az orosz energiaforrásoktól való függőségünk csökkentése érdekében. A megújuló energiaforrások mennyiségének a hálózatainkban való növelésével csökkenteni tudjuk a fosszilis tüzelőanyagok iránti igényünket, és mérsékelni tudjuk az energiaszámlákat. Ezekkel a szabályokkal felgyorsítjuk a gyakran túl hosszadalmas és nehézkes engedélyezési eljárásokat”

– nyilatkozta a döntést követően Jozef Síkela, cseh ipari és kereskedelmi miniszter.

Az új ideiglenes szabályok maximális határidőket fognak meghatározni meg a napenergiát hasznosító berendezések engedélyezésére, a meglévő megújulóenergia-erőművek korszerűsítésére (erőmű-átalakításokra) és a hőszivattyúk telepítésére vonatkozóan.

A WWF Románia Facebook-bejegyzésben reagált az EU-s döntésre, szerintük a döntés elhamarkodott: a rendelet révén olyan zöldenergia projektek megvalósítását segíti elő az EU, amelyek károsíthatják a természetet és amelyeknek súlyos következményei lehetnek a biodiverzitásra nézve.

Különösen aggasztónak tartják, hogy a rendelet nemcsak az új kérelmekre vonatkozik, hanem a folyamatban lévő engedélyeztetési eljárásokra is, például így azok a vízenergia-projektek vagy zöldnek mondott energiaelőállítást célzó beruházások is megvalósíthatóak lesznek, amelyeket a környezetvédelmi jogszabályok megsértése miatt állítottak le és amelyek károsíthatják a folyókat és azok biodiverzitását.

A WWF Románia szerint ezentúl még a vitatott projetek is könnyedén megkapják az engedélyt, a kezdeményezőiknek ugyanis mindössze egy indoklást kell benyújtaniuk arra vonatkozóan, hogy projektjüknek nincs alternatívája. A környezetre gyakorolt negatív hatás esetén néhány kompenzációs intézkedést kell kidolgozniuk, azonban a WWF szerint ez a kikötés teljesen abszurd, hiszen ezek az intézkedések nem tudják pótolni az elveszett természeti értéket.

„Más civil szervezetekkel együtt a WWF Románia aggodalommal követi mind országos, mind európai szinten a közelmúltban meghozott jogalkotási intézkedéseket, amelyek együttesen megnyitják az utat a természetrombolás előtt, ráadásul az európai polgárok pénzén” – figyelmeztet a WWF Románia.

A Transtelex egy egyedülálló kísérlet

Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!

Támogató leszek!
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!