Mesterséges szigeteket építenek a veszélyeztetett európai nyérceknek a Duna-deltában
A Duna-deltában speciális élőhelyeket alakítanak ki az európai nyérceknek – közölte vasárnap az Agerpres.
A nyérc az egyik legritkább és legveszélyeztetettebb menyétféle kontinensünkön, jelenleg csak 5 országában él: Oroszországban, Spanyolországban, Franciaországban, Ukrajnában és Romániában.
A nyérc Romániában elterjedt állatfajnak számított, az egyedek számát 1130-2280 közzé becsülték, főként vizes területeken éltek, tavak, folyók, patakok szakadékos partjain, esetleg a nádasok sűrű növényzete között. A nappalt barlangban, sziklahasadékokban vagy gyökerek alatt alussza végig. Tápláléka főleg kisebb halakból áll, de elfogyasztja a békákat és a folyami rákot, valamint a pézsmapockot és kisebb vízimadarakat is.
A Duna-delta Országos Kutatási és Fejlesztési Intézetének (INCDDD) közleménye szerint a nyércek számára most már az utolsó menedékhelynek számít a Duna-delta rezervátuma.
Az állatfaj Közép-Európából való eltűnésének oka többrétű, a szakértők elsősorban a környezeti változásoknak tudják be, különösen a vizes élőhelyek átalakítása, lecsapolása miatt. Az INCDDD által kiadott közleményben ugyanakkor az orrvadászatot, a kaotikus turizmust, a nádasok felégetését, a halászhajók zaját említik, de például azt is kiemelik, hogy rengeteg új épület jelent meg a nyércek természetes élőhelyein, ráadásul több autóút is keresztezi az útjukat, ami szintén nagy veszélyt jelent a számukra.
A nyércek számára kialakított ökoszisztémát a Nagy Infrastruktúra Operatív Program által finanszírozzák és valósítják meg, a szakemberek külön Facebook-oldalt is létrehoztak, ahol követni lehet a fejleményeket.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!