Csütörtökön volt az idei túlfogyasztás napja, mostantól „hitelből” élünk
2022. július 29. – 14:01
frissítve
A Global Footprint Network számításai szerint 2022-ben június 28-ra esett a „Túlfogyasztás világnapja”, amikor az emberiség elfogyasztotta az összes olyan erőforrását, amit a Föld az idei évre fenntartható módon meg tud termelni. Az 1990-es évek elején kutatók által létrehozott mutató szerint 1,75 Földre lenne szükség ahhoz, hogy a világ népességét fenntartható módon lehessen ellátni.
„A Földnek számos készlete van, ezért még egy ideig kiszipolyozhatjuk azt, de nem használhatjuk túl örökké. Ez úgy működik, mint a pénzzel: egy ideig többet költhetünk, mint amennyit keresünk, egészen addig, amíg csődbe nem megyünk”- idézi Mathis Wackernagelt, a Global Footprint Network elnökét a phys.org.
Számítások szerint először 1970-ben lépte túl a Föld erőforrás-felhasználásának fenntartható szintjét. Akkor még december 29-ére esett az a nap, amikorra elhasználtuk a bolygónk egy évre elegendő erőforrásait. Az elmúlt 50 évben aztán egyre korábbra esett a túlfogyasztás világnapja, 2019-ben például július 29-re, 2020-ban a világjárvány miatt bevezetett korlátozásokkal három héttel későbbre, augusztus 22-re, míg 2021-ben aztán már ismét július 29. volt az a nap, amikor mindent feléltünk.
A teher nem egyenletesen oszlik el a Földön. Ha mindenki úgy élne, mint az amerikaiak, akkor március 13-ra esne a túlfogyasztás napja, ha a franciák mintájára élnénk, akkor május 5-re esne ez a nap.
A leginkább a katariak használják ki a földet, ha a bolygó lakossága úgy élne mint ők, akkor már február 10-én elérkezne a túlfogyasztás napja. A romániai életvitellel június 11-én, a magyarországival pedig május 30-án jönne el az a nap.
A civil szervezet szerint összességében a bolygó kapacitásának több mint felét (55 százalékát) az emberiség élelmezésére használjuk fel. A mezőgazdaság hozzájárul az erdőirtáshoz, az üvegházhatású gázok kibocsátásával az éghajlatváltozáshoz, a biológiai sokféleség csökkenéséhez és az ökoszisztémák degradációjához, miközben az édesvíz jelentős részét használja fel. „Az élelmiszerek és nyersanyagok nagy részét az állatok etetésére használják fel, és az állatokat aztán elfogyasztjuk” – mondta el Pierre Cannet, a francia WWF-től.
A számítások szerint a húsfogyasztás felére csökkentésével 17 nappal lehetne eltolni a túlfogyasztás napját, az élelmiszer-pazarlás korlátozása pedig további 13 nappal tolná ki ezt a dátumot.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!