A király még csak jelölt, de már meztelen

A romániai elnökválasztási kampány első nagy nyilvános vitáját nemcsak a színpadon zajló szócsaták tették emlékezetessé, hanem az is, hogy két meghívott jelölt – Victor Ponta és George Simion – végül látványosan kihátrált a részvételből. Simion, az AUR vezére, szimbolikus gesztusokkal kísért kivonulása egy jól kiszámított politikai színház része volt, mely egyszerre szolgálta a rendszerellenes imázs erősítését és a kényelmetlen kérdések elkerülését. A vita kihagyása mögött azonban taktikai megfontolások és egymásra ható stratégiák sejlenek fel, melyek sokkal többet árulnak el a kampány valódi természetéről, mint bármilyen hangzatos szónoklat.
Az elnökjelöltek közötti első vitára, melyet az egyik kereskedelmi televízió (Digi24) szervezett, praktikus okokból a felmérésekben legnépszerűbb öt jelöltet hívták meg. Ők a következők, zárójelben a nevük után, hogy kinek a jelöltjei és mekkora a legutóbb mért támogatottságuk: George Simion (AUR, 29%) Crin Antonescu (kormánykoalíció, 26 %), Nicușor Dan (Bukarest főpolgármestere, független jelölt, 23 %), Victor Ponta (független, 8%) és Elena Lasconi (USR, 7,5 %). (A többi hat jelöltnek összesen kisebb a támogatottsága, mint a lista ötödik helyezettjének.)
A vitázók öt fős kerete négyre apadt, hogy valójában a négy helyett, csak három maradjon a tényleges vitára: Ponta a vita napján közölte, hogy visszalép a jelöltek szócsatájáról, de persze nem a választásról. Vélhetően a célja, vagy a reménye az, hogy a vitáról való távolmaradással, többet nyerjen, mint az azon való részvétellel sikerült volna. Ha odamegy és kényelmetlen kérdéseket kap, mert lett volna mivel megszorongatni őt, azzal a jelenlegi támogatottságából is veszíthet. De ha nem vesz részt a vitán, egyfajta tiltakozásképpen, akkor úgy gondolja, hogy a protest-szavazatokból részesülhet. (Korábbi miniszterelnöki, pártelnöki és egyéb hivatalos és nem hivatalos tisztségei és befolyása ellenére, most megpróbálja magát rendszerellenesnek lefesteni, holott ő maga a rendszert tipikus terméke és haszonélvezője. Abszolút képmutatás és sunyi szándék.)
Simion tanácsadói jól megkoreografálták a pártvezér megjelenését, majd a távozását a vitáról: A jelölt a feleségével és édesanyjával érkezett, s persze párttársaival-támogatóival együtt. Bevonult, s egy az első sorban ülő kísérőjétől átvett egy csokor virágot, kezet fogott a két tévés műsorvezetővel-újságíróval, majd sorban lekezelt a másik három jelölttel is. Egy kis időre beállt a számára kijelölt helyre, s az egyik műsorvezető éppen közölte vele, hogy fél perce van, bemutatni a kísérőit. A műsorvezető és a jelölt egymás szavába vágtak, s Simion kért egy percet, hogy megmagyarázza, miért hozta a virágot, mert utána távozni szeretne. A csokrot átadta a mellette levő Elena Lasconinak, aki átvette, megköszönte. (Mérgezett ajándékot nem veszünk át, még ha álságos bókokba is van csomagolva.)
Simion ezek után röviden ezeket mondta:
„Valamennyi jelölt közül, aki ma este itt van, Lasconi asszony az egyedüli, akit a románok megszavaztak, s ő az egyedüli jelölt, akinek részt kellene venni a végső megmérettetésben, a döntő szavazáson Călin Georgescuval együtt... Sokat ültem és gondolkodtam, hogy nem normális az, ahogy a demokráciát lábbal taposták és az, ahogy ez a kampány zajlott késztetett arra, hogy így döntsek, s a demokrácia és a román nép iránti tiszteletből nem vállalhatom a részvételt ezen a vitán, hogy személyemmel ezért a vitáért kezeskedjem. Valamint azon emberrel szembeni tiszteletből, akinek most itt kellene lennie, én ezen a héten az országban leszek együtt a román néppel és a román népért.” (A kiemelt mondatrészek színtiszta populizmusról árulkodnak, amibe egy kis nacionalizmus is keveredik, hogy pártja nevét ne hazudtolja meg.)
E szavak után kísérői tapsa közepette kivonult Simion. A szuverénisták követték, de még a folyóson megálltak egy csoportképre. A szervezők úgy kellett megállítsák a jelöltet, hogy leszereljék róla a mikrofont.
Hogy a „rendszerellenes” tiltakozási stratégia mögött egyéb szándékok is állnak, az bizonyos. Csak kettőt mondanék: egyik, hagyni, hogy a mondjuk progresszívnek (európainak) tekinthető három jelölt jól elverje egymáson a port, kiásva egymás csontvázait és felnagyítva eddigi tévedéseiket, hibáikat. (Hátha ezzel is gyengül szavazótáboruk.) Ez annál is fontosabb, mert a három vitázó jelölt egyike a második fordulóba fog jutni s minden valószínűség szerint az lesz Simion kihívója. (Aki muníciót is gyűjthet a második fordulóra, mert úgy néz ki, hogy az első fordulóból ő a biztos továbbjutó.) Egy másik érv, hogy főleg Simion nem sokat tud felmutatni eddigi pályája megvalósításaiból, tehát kiderülhetett volna vita közben, hogy a király meztelen. (Bár hívei számára, mindenképpen ő a császár…)
Még egy dologra kíváncsi lennék, hogy hatással voltak egymásra Ponta és Simion, hogy a kihagyták a vitát. Esetleg előtte egyeztettek-e? (Személy szerint el tudnám hinni, hogy igen.)
Ps. Azzal, hogy a köztévében tartott vitát is kihagyta George Simion, azt a meggyőződésem erősíti, hogy a király igencsak meztelen.
Ez az írás véleménycikk, amely a szerző értelmezését és következtetéseit tükrözi. A Transtelexnél fontosnak tartjuk, hogy teret adjunk a különböző nézőpontoknak, ezért továbbra is arra törekszünk, hogy a közéleti szereplők megnyilvánulásait és a politikai eseményeket több szempontból, kiegyensúlyozottan mutassuk be olvasóinknak.
Adó 3,5%: ne hagyd az államnál!
Köszönjük, ha idén adód 3,5%-ával a Transtelex Média Egyesületet támogatod! A felajánlás mindössze néhány percet vesz igénybe oldalunkon, és óriási segítséget jelent számunkra.
Irány a felajánlás!