A novemberi lecke tanulsága
2025. január 8. – 08:55
Hazai alkotmányunk eredendő bűne nem is annyira a félelnöki rendszer – bár az sem szerencsés – hanem az elnök informális, viszont annál nagyobb hatalma. A legfőbb ügyészség, a legfelsőbb bíróság, a korrupcióellenes és a szervezett bűnözés, illetve a terrorizmus elleni ügyosztályok vezetőinek kinevezése révén, a mindenkori elnök befolyása a politikai folyamatokra sokkal nagyobb, mint amekkora egy demokratikus jogállamban kívánatos lenne.
A helyzetet tovább bonyolítja az elnök és a titkosszolgálatok viszonya. Ez utóbbiak vezetőit az elnök nevezi ki, viszont a szolgálatok operatív vezetésének lehetősége van megszűrni az államfőhöz eljutó információkat, így a cotroceni-i palota főbérlőjének révén az ügynökök politikai mozgástere megnő (különösen akkor, ha az elnök zsarolható).
Ez a helyzet magyarázza a romániai elnökválasztás tétjét és aligha túlzás azt mondani, hogy ez év tavaszán arról kell döntenünk, hogy Románia megőrzi-e a nyugati orientációját, vagy besorol Magyarország, Szlovákia, Ausztria mögé és az EU populista-szuverenista vonalát erősíti. Ez magyarázza azt a különös figyelmet, amellyel Brüsszelből és Washingtonból követik a folyamatot.
November 24-ike – az azóta eltörölt elnökválasztás első fordulója – igazi sokk volt a hazai politikai elit számára. Megmutatta azt, hogy a romániai szélsőség, a TikTok algoritmusa által is felerősített orosz befolyás, a szuverenizmus csábítása sokkal nagyobb, mint azt korábban sejteni lehetett.
A szűk többséggel rendelkező kormánykoalíció hezitálása – amely mögött még nem tudni, hogy meghúzódik-e valamilyen mélyebb és komolyabb fenntartás Crin Antonescu személyével kapcsolatban, esetleg a pártok szívesebben látnának egy általuk ellenőrizhetőbb jelöltet – a jelen helyzetben különösen káros. Az elnökválasztás ezért a kormánykoalíció szolidaritásának próbaköve.
A kormánypártoknak tudatosítaniuk kellene, hogy az igazi veszélyt nem Călin Georgescu, George Simion vagy Diana Şoşoacă személye, a pártjaik, vagy a TikTok jelenti, hanem az, hogy a közoktatás által lebutított, a közösségi oldalak szennyéből táplálkozó román és az orbáni illiberalizmusba ájult magyar választók jelentős része a szélsőséges ideológiákban, az összeesküvés-elméletekben találta meg a politikai identitását. Ezzel a helyzettel kell kezdeni valamit és én több okból is úgy látom, hogy pillanatnyilag Crin Antonescu az, aki a leginkább megfelel ennek a kihívásnak.
Egy további kérdés az, hogy november 24-ike után sérült-e a romániai jogállamiság? Nyilvánvalóan az alkotmánybíróság december 6-ai döntésére gondolok, amely érvénytelenítette az elnökválasztás egész folyamatát (nemcsak az első fordulót). Tudom, sokan úgy vélik, hogy igen, mert a taláros testületnek kellett kimosni a szennyest, amit a jobb- és balközép pártok torzsalkodása hagyott maga után.
Ezzel szemben én úgy vélem, hogy a hivatkozott döntés jogszerű volt, a jelöltek közötti esélyegyenlőség valóban sérült. Ez azonban nem menti fel a felelősség alól a szociáldemokrata és a nemzeti liberális pártvezetőket, akik személyes ambícióikat az ország érdekei elé helyezték. Kérdés, hogy mennyit tanultak ebből a leckéből?
Ez egy véleménycikk. A Transtelexnél fontosnak tartjuk, hogy teret adjunk az egyedi hangoknak, a különleges nézőpontoknak és a valódi vitáknak. Egy egészséges társadalomban elengedhetetlen a közéleti, társadalmi kérdésekről való rendszeres párbeszéd, gondolkodás.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!