Árulás vagy felismert szükségszerűség?
2024. augusztus 23. – 10:59
Augusztus 23-a az a nap, amely életem jelentős részében pirosbetűs ünnep volt. Munkaszünet, odahaza Nagyszalontán pionír-nyakkendőben kellett felvonulnunk, majd megérkeztünk a Népkertbe, ahol az obligát ünnepi beszédek után és az azt követő kultúrműsor alatt vattacukrot, üdítőt, luftballont, miccset lehetett kapni, a férfiak pedig a bokrok közé jártak pisilni, ha a húgyhólyagjuk már nem tudott ellenállni az elfogyasztott sör nyomásának.
Hogy pontosan mit is ünnepeltünk ezen a napon, arról csak homályos fogalmaim voltak, tanáraink szerint ekkor fordultunk szembe a fasizmussal, a szomszéd bácsi pedig ezt sajátosan értelmezve azt mondta, hogy „akkor jöttek be a ruszkik, oszt annak kell még mindig örülni”.
Eltekintve az ünnep történelmi tartalmától jól megválasztott napról van szó. Legalábbis Neagu Djuvara történész szerint, aki a királyi Románia diplomatájaként épp 1944. augusztus 23-án hagyta el hazáját, hogy aztán már csak 1989 után térjen vissza. Ő huszonöt évig volt elnöki tanácsos Nigerben és azt javasolta a függetlenségét visszanyert ország elnökének, hogy mindegy, mi adja a nemzeti ünnep apropóját, a lényeg az, hogy nyáron legyen, amikor az emberek piknikezhetnek, kirándulhatnak, kihasználhatják a jó időt.
Nos, kereken nyolcvan éve annak, hogy Mihály király – tanácsosai nyomására – lemondatta Ion Antonescut és bejelentette Románia átállását a szövetségesek oldalára.
A történelmi tény értelmezése ma sem egyértelmű. Egyesek cinikus politikai döntésnek minősítik, úgy értelmezve, hogy Románia feladta keleti hódításait és kárpótlásként megkapta Székelyföldet és a Partiumot.
A Maszol jegyzetírója szerint „augusztus 23-án Románia tulajdonképpen saját árulását ünnepelte”. Ezzel szemben Alan Brooke a brit hadsereg vezérkari főnöke úgy vélte, hogy ezzel a lépéssel Románia hat hónappal lerövidítette a háborút és jelentős emberáldozattól és anyagi veszteségtől kímélte meg a világot.
A kérdés számomra az, hogy szabad-e politikai döntéseket morális, vagy moralizáló szempontok szerint vizsgálni. 1944 augusztusában már nem kellett politikai vagy katonai elemzőnek lenni ahhoz, hogy valaki felismerje: Németország elvesztette a háborút. A Vörös Hadsereg már betört Románia északkeleti részébe, a frontvonal valahol a Csernovic-Jászváros vonalon húzódott. Két hónappal korábban a szövetségesek partra szálltak Normandiában és már Párizs felé meneteltek, amelyet
szeptemberben el is foglaltak. Hitler eszelősen folytatta a zsidók és a cigányok megsemmisítését, az auschwitzi krematóriumok szünet nélkül működtek. A világ egyre többet tudott meg a szörnyűségekről.
Mégis milyen katonapolitikai vagy morális megfontolások alapján kellett volna Romániának ebben a helyzetben kitartania a náci Németország oldalán? Mellékesen jegyzem meg, hogy azok, akik elítélik a román államnak ezt a döntését, zavartalanul ápolják Horthy kultuszát, megfeledkezve arról, hogy októberben már a kormányzó úr is hasonló „árulást” akart elkövetni, de neki még ez sem sikerült.
Hegel szerint „a szabadság felismert szükségszerűség”. Nyolcvan év távlatából nyilvánvalónak tetszik, hogy Románia akkori politikai elitje, a demokratikus pártok vezetői és nem utolsósorban Mihály király felismerték azt a szükségszerűséget, amely ha ugyan szabadságot nem is, de mindenképp előnyösebb alkupozíciót biztosított Románia számára a párizsi béketárgyaláson.
Magyarországnak viszont akkor sem voltak és úgy tűnik, hogy most sincsenek olyan vezetői, akik képesek lennének felismerni az ország számára előnyös szövetségi rendszerek értékét. A hepciás vétópolitika, a keleti nyitás – ami alatt voltaképp Putyin pánorosz politikájának a kiszolgálását és a kínai tőke térnyerésének elősegítését kell
érteni – , a „tömbváltás” lehetőségének a felvetése nem fog következmények nélkül maradni.
Mint ahogyan már nyolcvan évvel ezelőtt sem maradt.
A Transtelex egy egyedülálló kísérlet
Az oldal mögött nem állnak milliárdos tulajdonosok, politikai szereplők, fenntartói maguk az olvasók. Csak így lehet Erdélyben cenzúra nélkül, szabadon és félelmek nélkül újságot írni. Kérjük, legyél te is a támogatónk!
Támogató leszek!